Walczył z Rosjanami, ma propolskie poglądy. Zatrzymano go na podstawie... listu gończego Rosji

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Jak podaje portal onet.pl, na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku zatrzymano obywatela Ukrainy Ihora Mazura - aktywistę obywatelskiego, weterana walk z Rosją w Donbasie. Podstawą zatrzymania był list gończy Interpolu, który wystawiła Federacja Rosyjska. W sprawie interweniuje rzecznik praw obywatelskich Ukrainy, Ludmyła Denisowa, która apeluje, by nie dopuścić do wydania Mazura stronie rosyjskiej.

Ihor Mazur, aktywista obywatelski, współpracownik biura rzecznika praw obywatelskich na Ukrainie, weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, został dzisiaj zatrzymany na przejściu w Dorohusku. Informację taką podał portal onet.pl, powołując się na wpis, jaki zamieściła na Facebooku rzecznik praw obywatelskich Ukrainy, Ludmyła Denisowa.

Podstawą zatrzymania Mazura miał być list gończy Interpolu, jaki wystawiła za nim Federacja Rosyjska. 

Porucznik Joanna Rokicka, pełniąca dziś obowiązki rzecznika Straży Granicznej, na pytanie o dalsze losy zatrzymanego na przejściu w Dorohusku Ihora Mazura odpowiedziała wymijająco. Poinformowała naszego reportera, że „Straż Graniczna udziela informacji na temat przekraczania granicy państwowej przez poszczególne osoby tylko uprawnionym do tego właściwym organom”.

- My, jako Straż Graniczna nie możemy przekazywać informacji na temat osób, które przekraczają granice. Możemy to zrobić tylko na wniosek uprawnionych do pozyskania takiej informacji organów. My przetwarzamy tego typu informacje, ale nie możemy takich informacji udzielać

- powiedziała por. Joanna Rokicka

- W przypadku, kiedy są jakiekolwiek wątpliwości wobec osób, które przekraczają granice, to wobec tych osób jest konkretna procedura

- dodała, nie określając, jaki może mieć ona charakter.

Próbowaliśmy skontaktować się z biurem prasowym MSWiA, ale telefony osób odpowiedzialnych za kontakt z mediami milczą.

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że o losie Ihora Mazura rozstrzygnie sąd w Chełmie, który 11 listopada ma rozpatrzyć wniosek o wydanie go Rosji.

Denisowa zwróciła się z apelem, by zapobiec wydaniu Ihora Mazura stronie rosyjskiej.

"Wzywam Ministerstwo Spraw Zagranicznych do maksymalnego sprzyjania uwolnieniu Ihora Mazura, ukraińskiego działacza społecznego i uczestnika wojny rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie"

- napisała na Facebooku rzecznik praw obywatelskich.

Onet podaje, że w sprawę Mazura aktywnie zaangażowały się placówki dyplomatyczne Ukrainy w Polsce, m.in. Konsulat Generalny w Lublinie oraz ambasada w Warszawie.  W wyjaśnienie sytuacji włączył się również polski ombudsman, Adam Bodnar.

Ihor Mazur dał się poznać jako przyjaciel Polski i Polaków, zabiegający o upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej. W 2017 r. złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej w Warszawie. Jest orędownikiem koncepcji Międzymorza.

- Zacznijmy działać we wspólnym interesie – wtedy będziemy silni, a Moskwa będzie się nas obawiać tak, jak to miało miejsce w XV, XVI i XVII wieku. Chodzi o to, aby odnowiła się nasza wspólna, równoprawna Rzeczpospolita

- mówił Mazur w wywiadzie dla portalu kresy24.pl w listopadzie 2017 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: onet.pl, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dymisja ministra transportu. W tle wielomilionowe zamówienie i brak przetargu

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Czeski premier Andrej Babisz odwołał z funkcji ministra transportu Vladimira Kremlika. Powodem jest kosztujący ponad 15 mln euro system informatyczny dla elektronicznych winiet autostradowych. Zamówienie bez przetargu otrzymała firma Asseco Central Europe.

Firma Asseco dostała kontrakt bez przetargu i w trybie niejawnym. Sposób jego przyznania oraz koszt inwestycji krytykowali politycy opozycji, eksperci, a także sam Babisz. 

Nie można w ten sposób rozporządzać środkami podatników i urzędnicy nie mogą robić, co chcą, podczas gdy obowiązuje ich ustawa o służbie państwowej” – podkreślił szef rządu, wyjaśniając przyczyny dymisji Kremlika. 

Ministerstwem transportu ma odtąd kierować wicepremier i minister przemysłu i handlu Karel Havliczek. Nie ma to być rozwiązanie tymczasowe, ale zmiana na stałe, na którą zgodził się prezydent Milosz Zeman. 

Babisz krytykował nie tylko sposób podjęcia decyzji o rozstrzygnięciu przetargu, ale również brak wcześniejszej informacji o planowanych rozwiązaniach. „Rozmawiałem z panem ministrem, który uważa, że nie popełnił błędu. Jest pracowity, ale, krótko mówiąc, nie poradził sobie z tym projektem” – ocenił premier. Jego zdaniem ewentualną dymisję powinni rozważyć wiceminister transportu Tomasz Czoczek oraz dyrektor Państwowego Funduszu Infrastruktury Drogowej (SFDI) Zbyniek Horzelica. 

Zdaniem premiera zamówienie dla Asseco powinno zostać unieważnione lub znacząco ograniczone. O stanowisku szefa rządu poinformował w poniedziałek po spotkaniu z Babiszem informatyk i przedsiębiorca Tomasz Vondraczek, który w internecie apelował do programistów o stworzenie systemu sprzedaży elektronicznych winiet. Zamiar uczestniczenia w tak zwanym hackathonie zgłosiło kilkaset osób. Po zakończeniu prac gotowy i działający system uczestnicy chcą bezpłatnie przekazać państwu. Po opublikowaniu apelu Vondraczek został zaproszony do siedziby rządu. 

Według niektórych ekspertów zamówienie powinno opiewać na kwotę dziesięciokrotnie niższą niż ponad 15 mln euro - napisała agencja CTK. System ma obowiązywać od stycznia 2021 roku, kiedy w Czechach dowodem opłaty za korzystanie z autostrad przestaną być papierowe winiety naklejane na szyby pojazdów. SFDI informowała, że na kwestionowaną kwotę ponad 15 mln euro składają się m.in. system sprzedaży online, telefoniczne centrum reklamacji, system kontroli tablic rejestracyjnych, który ma otrzymać policja, oraz system tradycyjnego wnoszenia opłat, np. na stacji benzynowej. 

W komentarzach media zwracają uwagę, że treść umowy ma charakter niejawny. Ma to wynikać z faktu, że w systemie rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojawią się dane samochodów wykorzystywanych przez służby specjalne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts