Rozpoczął się odpust Matki Bożej Ostrombramskiej

/ By Fczarnowski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14713525

  

Modlitwa różańcowa w wileńskiej Kaplicy Ostrobramskiej w języku litewskim i polskim rozpoczęła w sobotę po południu odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, czyli Opieki, który potrwa przez osiem najbliższych dni.

Hasłem tegorocznego odpustu są pierwsze słowa najstarszej, pochodzącej z III w., modlitwy do Najświętszej Maryi Panny "Pod Twoją obronę uciekamy się". W ciągu ośmiu modlitewnych dni zostanie odprawionych ponad 40 mszy świętych w dziewięciu językach.

- Opieki to nie święto jedynie naszej parafii, lecz całego kraju, całego kościoła na Litwie

- powiedział ksiądz prałat Kestutis Łatoża. Podkreślił, że na ten odpust przyjeżdżają wierni z całego kraju, pielgrzymi z zagranicy, m.in. z Polski.

- Czeka na nas wyjątkowe spotkanie z Matką Miłosierdzia

 - wskazał ksiądz Łatoża.

W czasie odpustu msze święte odbywają się w kościele św. Teresy, przylegającym do Kaplicy Ostrobramskiej, która jest zbyt mała, by zmieścić wszystkich wiernych.

W kaplicy odprawiane są natomiast msze święte w językach ukraińskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim. Są one kierowane przede wszystkim do mieszkających na Litwie obcokrajowców.

Od lat na Opieki przyjeżdża duża zorganizowana grupa z Białorusi z księżmi, z własnym chórem. Wierni z Białorusi swój dzień będą mieli za tydzień, w przyszłą sobotę. Mszę świętą odprawi przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Każdy dzień Opiek ma własne intencje. Przewidziane są modlitwy za rolników, urzędników państwowych, polityków, dziennikarzy, osoby chore, za księży i osoby konsekrowane, młodzież.

W ciągu najbliższego tygodnia odbędą się dwie nocne adoracje Najświętszego Sakramentu z Kaplicy Ostrobramskiej.

Od stuleci święto Opieki Matki Boskiej obchodzone jest w tygodniu, w którym przypada 16 listopada – dzień wspomnienia Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI wieku. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych, nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turczynowicz-Kieryłło oczekuje na gest ze strony Kidawy-Błońskiej. Co zrobi kandydatka KO?

/ Twitter.com/Jolanta Turczynowicz-Kieryłło (@mecenasJTK)

  

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło wyraziła oczekiwanie, że kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska potępi "Gazetę Wyborczą" za "promocję przemocy wobec kobiet". Sprawa dotyczy zajścia, do którego doszło w 2018 r. w Milanówku.

Dzisiaj "GW" przytoczyła relację mieszkańca mazowieckiego miasta o pokąsaniu go przez Turczynowicz-Kieryłło przed wyborami samorządowymi w 2018 r. Szefowa kampanii Dudy argumentuje, że została zaatakowana, broniła siebie i syna.

- Oczekuję od M. Kidawy-Błońskiej, że potępi Gazetę Wyborczą za tego typu promocję przemocy wobec kobiet

 – napisała Turczynowicz-Kieryłło na Twitterze. odnosząc się do wcześniej wypowiedzianych na antenie TVN24 BIS słów. 

Internauci zwracają również uwagę na reakcję znanej z walki o prawa kobiet posłanki Joanny Scheuring-Wielgus.

Opisany przez "GW" za portalem obiektywna.pl incydent wydarzył się podczas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi jesienią 2018. Turczynowicz-Kieryłło miała kolportować ulotki ośmieszające jednego z kandydatów i ugryzła w przedramię świadka, który zatrzymał ją i jej syna do przyjazdu straży miejskiej. Według relacji Turczynowicz, została ona zaatakowana przez rosłego mężczyznę, który szarpał jej syna, a ją zaczął dusić, i wezwała policję. Zaprzeczyła, by kolportowała ulotki.

[polecam:https://niezalezna.pl/312192-najpierw-tance-w-senacie-a-teraz-atak-na-szefowa-kampanii-dudy-pokazal-oblude-czesci-srodowisk]

Straż miejska w Milanówku potwierdziła zdarzenie zarejestrowane jako wzajemne naruszenie nietykalności przez kobietę i mężczyznę. Jak pisze "GW", prokuratura umorzyła obydwa postępowania z uwagi na "brak interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu"; żadna ze stron nie wniosła zawiadomienia w trybie prywatnoskargowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts