"Puk Puk, oto Ziuk". Rodzinne warsztaty o Józefie Piłsudskim

Pokazywanie najmłodszym historii i niepodległości Polski poprzez postać marszałka Józefa Piłsudskiego w formie zabawy i zajęć plastycznych - to główny cel warsztatów rodzinnych "Puk Puk, oto Ziuk", które zorganizowano w sobotę w Białymstoku.

Marszałek Polski Józef Piłsudski z córkami Jadwigą (siedzi na kolanach Marszałka) i Wandą
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe [Public domain]

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest placówką Białostockiego Ośrodka Kultury grupy dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunowie słuchali opowieści o marszałku - przygotowanej tak, by właśnie dzieci mogły poznać tę postać oraz tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci obejrzały prezentację o marszałku, a potem brały udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywały z szablonów inspirowane fotografią marszałka Piłsudskiego z jedną z córek - wąsy marszałka oraz kołnierzyk z sukienki jego córki. Poznawały przy tym także zagadnienia plastyczne takie jak symetria czy wycinanka ludowa - wyjaśniła prowadząca warsztaty Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum Zamenhofa.

Prowadząca warsztaty podkreśla, że na warsztatach chodzi o to, by mówić o historii metodami i na poziomie, który są w stanie rozumieć dzieci, by odwołać się do ich emocji i ich rozumienia tematu. Lewończuk-Barańczuk mówi, że dzieci poznają takie zagadnienia jak np. Sybir, rozbiory Polski, zabory, co to oznaczało i jak to odnieść do współczesności, do tego co oznacza życie w niepodległym, wolnym kraju.

Uczestnicy warsztatów poznawali postać Józefa Piłsudskiego także poprzez opowieść o jego dzieciach. "Świetnie się przy tym wszyscy bawili" - dodała Katarzyna Lewończuk-Barańczuk.

17 listopada Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie promować grę planszową pod nazwą: "Honorowy obywatel". Józef Piłsudski jest wśród honorowych obywateli Białegostoku. W opracowanej kolekcjonerskiej grze chodzi o to, by zdobyć jak najwięcej punktów za organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach związanych z wizytą Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, która miała miejsce 21 sierpnia 1921 r

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Józef Piłsudski

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo