"Puk Puk, oto Ziuk". Rodzinne warsztaty o Józefie Piłsudskim

Marszałek Polski Józef Piłsudski z córkami Jadwigą (siedzi na kolanach Marszałka) i Wandą / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe [Public domain]

  

Pokazywanie najmłodszym historii i niepodległości Polski poprzez postać marszałka Józefa Piłsudskiego w formie zabawy i zajęć plastycznych - to główny cel warsztatów rodzinnych "Puk Puk, oto Ziuk", które zorganizowano w sobotę w Białymstoku.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest placówką Białostockiego Ośrodka Kultury grupy dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunowie słuchali opowieści o marszałku - przygotowanej tak, by właśnie dzieci mogły poznać tę postać oraz tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci obejrzały prezentację o marszałku, a potem brały udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywały z szablonów inspirowane fotografią marszałka Piłsudskiego z jedną z córek - wąsy marszałka oraz kołnierzyk z sukienki jego córki. Poznawały przy tym także zagadnienia plastyczne takie jak symetria czy wycinanka ludowa - wyjaśniła prowadząca warsztaty Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum Zamenhofa.

Prowadząca warsztaty podkreśla, że na warsztatach chodzi o to, by mówić o historii metodami i na poziomie, który są w stanie rozumieć dzieci, by odwołać się do ich emocji i ich rozumienia tematu. Lewończuk-Barańczuk mówi, że dzieci poznają takie zagadnienia jak np. Sybir, rozbiory Polski, zabory, co to oznaczało i jak to odnieść do współczesności, do tego co oznacza życie w niepodległym, wolnym kraju.

Uczestnicy warsztatów poznawali postać Józefa Piłsudskiego także poprzez opowieść o jego dzieciach. "Świetnie się przy tym wszyscy bawili" - dodała Katarzyna Lewończuk-Barańczuk.

17 listopada Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie promować grę planszową pod nazwą: "Honorowy obywatel". Józef Piłsudski jest wśród honorowych obywateli Białegostoku. W opracowanej kolekcjonerskiej grze chodzi o to, by zdobyć jak najwięcej punktów za organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach związanych z wizytą Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, która miała miejsce 21 sierpnia 1921 r

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron po szczycie normandzkiej czwórki: Jest postęp w sprawie przywrócenia pokoju

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej, że na szczycie "normandzkiej czwórki" w Paryżu udało się osiągnąć postęp na drodze do przywrócenia pokoju na wschodniej Ukrainie.

"Fakt, iż jesteśmy dzisiaj tutaj obok siebie w Paryżu jest ważnym rezultatem"

- powiedział Macron dodając, iż ważne jest także to, że udało się doprowadzić do wznowienia rozmów po latach braku postępów w tej dziedzinie.

[polecam:https://niezalezna.pl/301275-ukraina-i-rosja-konstruktywnie-w-kwestii-gazu-a-co-z-donbasem-putin-nie-zmienia-stanowiska]

Francuski prezydent wyraził nadzieję, że uda się doprowadzić do kolejnego spotkania w "formacie normandzkim" w ciągu najbliższych czterech miesięcy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów po zakończeniu rozmów w "formacie normandzkim" prezydenci Ukrainy i Rosji Wołodymyr Zełeński oraz Władimir Putin określili spotkanie jako potrzebne i przydatne.

Główną konkluzjami szczytu ma być zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy do końca 2019 roku oraz organizacja kolejnego szczytu w "formacie normandzkim" za 4 miesiące, w marcu 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/301262-putin-zadowolony-ze-spotkania-z-zelenskim]

Przywódcy Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji potwierdzili konieczność wprowadzenia w życie porozumień mińskich z 2015 roku. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła konieczność 24 - godzinnego monitorowania zawieszenia broni. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl