"Puk Puk, oto Ziuk". Rodzinne warsztaty o Józefie Piłsudskim

Marszałek Polski Józef Piłsudski z córkami Jadwigą (siedzi na kolanach Marszałka) i Wandą / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe [Public domain]

  

Pokazywanie najmłodszym historii i niepodległości Polski poprzez postać marszałka Józefa Piłsudskiego w formie zabawy i zajęć plastycznych - to główny cel warsztatów rodzinnych "Puk Puk, oto Ziuk", które zorganizowano w sobotę w Białymstoku.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest placówką Białostockiego Ośrodka Kultury grupy dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunowie słuchali opowieści o marszałku - przygotowanej tak, by właśnie dzieci mogły poznać tę postać oraz tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci obejrzały prezentację o marszałku, a potem brały udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywały z szablonów inspirowane fotografią marszałka Piłsudskiego z jedną z córek - wąsy marszałka oraz kołnierzyk z sukienki jego córki. Poznawały przy tym także zagadnienia plastyczne takie jak symetria czy wycinanka ludowa - wyjaśniła prowadząca warsztaty Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum Zamenhofa.

Prowadząca warsztaty podkreśla, że na warsztatach chodzi o to, by mówić o historii metodami i na poziomie, który są w stanie rozumieć dzieci, by odwołać się do ich emocji i ich rozumienia tematu. Lewończuk-Barańczuk mówi, że dzieci poznają takie zagadnienia jak np. Sybir, rozbiory Polski, zabory, co to oznaczało i jak to odnieść do współczesności, do tego co oznacza życie w niepodległym, wolnym kraju.

Uczestnicy warsztatów poznawali postać Józefa Piłsudskiego także poprzez opowieść o jego dzieciach. "Świetnie się przy tym wszyscy bawili" - dodała Katarzyna Lewończuk-Barańczuk.

17 listopada Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie promować grę planszową pod nazwą: "Honorowy obywatel". Józef Piłsudski jest wśród honorowych obywateli Białegostoku. W opracowanej kolekcjonerskiej grze chodzi o to, by zdobyć jak najwięcej punktów za organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach związanych z wizytą Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, która miała miejsce 21 sierpnia 1921 r

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Atak na muezina w londyńskim meczecie. Dziś ruszył proces oskarżonego 29-latka

Londyński Meczet Centralny / By Phillip Perry, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13546022

  

Mężczyzna, który w czwartek zaatakował nożem muezina w Londyńskim Meczecie Centralnym, stanął dziś przed sądem. Został on oskarżony o ciężkie uszkodzenie ciała i posiadanie niebezpiecznego narzędzia.

Oskarżony to 29-letni Daniel Horton, który od zeszłego roku jest bezdomnym. Ofiara i napastnik znali się, bo Horton od lat uczęszczał do znajdującego się w pobliżu Regent’s Park meczetu. W czwartek po południu zaatakował on 70-letniego Raafata Maglada nożem kuchennym zadając mu 1,5-centymetrową ranę w okolicach karku.

W meczecie było wówczas około 100 osób, z czego ok. 20 rzuciło się, by powstrzymać napastnika. Horton został szybko obezwładniony i aresztowany. Rana, którą zadał nie okazała się groźna, bo Maglad już następnego dnia wrócił do meczetu. Powiedział też, że wybaczył sprawcy.

Motywy działania sprawcy nie są znane. Policja już wcześniej poinformowała, że nie uważa, by zdarzenie miało podłoże terrorystyczne. Do czasu następnej rozprawy, którą wyznaczono na 20 marca, Horton pozostanie w areszcie.

Meczet Centralny, którego budowa została ukończona w 1977 roku, to z racji położenia w samym centrum Londynu jeden z najważniejszych muzułmańskich obiektów w brytyjskiej stolicy. Obok niego mieści się centrum kultury islamskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts