"Puk Puk, oto Ziuk". Rodzinne warsztaty o Józefie Piłsudskim

Marszałek Polski Józef Piłsudski z córkami Jadwigą (siedzi na kolanach Marszałka) i Wandą / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe [Public domain]

  

Pokazywanie najmłodszym historii i niepodległości Polski poprzez postać marszałka Józefa Piłsudskiego w formie zabawy i zajęć plastycznych - to główny cel warsztatów rodzinnych "Puk Puk, oto Ziuk", które zorganizowano w sobotę w Białymstoku.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest placówką Białostockiego Ośrodka Kultury grupy dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunowie słuchali opowieści o marszałku - przygotowanej tak, by właśnie dzieci mogły poznać tę postać oraz tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci obejrzały prezentację o marszałku, a potem brały udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywały z szablonów inspirowane fotografią marszałka Piłsudskiego z jedną z córek - wąsy marszałka oraz kołnierzyk z sukienki jego córki. Poznawały przy tym także zagadnienia plastyczne takie jak symetria czy wycinanka ludowa - wyjaśniła prowadząca warsztaty Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum Zamenhofa.

Prowadząca warsztaty podkreśla, że na warsztatach chodzi o to, by mówić o historii metodami i na poziomie, który są w stanie rozumieć dzieci, by odwołać się do ich emocji i ich rozumienia tematu. Lewończuk-Barańczuk mówi, że dzieci poznają takie zagadnienia jak np. Sybir, rozbiory Polski, zabory, co to oznaczało i jak to odnieść do współczesności, do tego co oznacza życie w niepodległym, wolnym kraju.

Uczestnicy warsztatów poznawali postać Józefa Piłsudskiego także poprzez opowieść o jego dzieciach. "Świetnie się przy tym wszyscy bawili" - dodała Katarzyna Lewończuk-Barańczuk.

17 listopada Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie promować grę planszową pod nazwą: "Honorowy obywatel". Józef Piłsudski jest wśród honorowych obywateli Białegostoku. W opracowanej kolekcjonerskiej grze chodzi o to, by zdobyć jak najwięcej punktów za organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach związanych z wizytą Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, która miała miejsce 21 sierpnia 1921 r

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dramatyczne sceny w Paryżu! Dziennikarz postrzelony w twarz trafił do szpitala. WIDEO

zamieszki w Paryżu / twitter.com/screenshot/@lucas_rtfrance

  

W światowych agencjach, a także w mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmów relacjonujących dzisiejsze protesty "żółtych kamizelek". W przeciwieństwie do zwykle bardzo lakonicznych komunikatów francuskich władz, można w tych materiałach zobaczyć dramatyczne sceny. Na jednym z profili na Twitterze pojawił się film na którym widać postrzelonego w twarz dziennikarza.

Do starć z policją doszło m.in. w rejonie Placu Pigalle oraz Placu de Clichy na północy stolicy, gdzie palono opony. Interweniujący policjanci użyli tam gazu łzawiącego. Demonstrantów aresztowano w pobliżu Pól Elizejskich i Łuku Triumfalnego. Według komunikatów policji zatrzymano co najmniej 61 osób.

Demonstranci skandowali: „Jesteśmy tutaj, nawet jeśli Macron nie chce”, „Nigdy się nie poddamy”, „Chcemy żyć, a nie wegetować” oraz „Wszystkiego najlepszego”.

Na jednym z filmów opublikowanych w mediach społecznościowych widać postrzelonego w twarz dziennikarza, który prawdopodobnie stał się przypadkową ofiarą interwencji francuskiej policji. Żurnalista został ciężko ranny, mimo, że był wyposażony w kamizelkę kuloodporną, specjalny, oznakowany napisem "PRESS" strój i hełm z maską przeciwgazową. 

Światowe agencje publikują wstrząsające filmy z zamieszek we francuskiej stolicy.

Policja zabezpieczała restauracje, by manifestanci nie wynosili z nich krzeseł i stołów w celu wznoszenia barykad. W Paryżu odbyły się trzy manifestacje w różnych częściach miasta mimo formalnego zakazu prefekta policji.

Zamknięto kilkadziesiąt stacji metra, wstrzymano ruch na kilku liniach autobusowych i lokalnych pociągach RER. Na Placu Włoskim w Paryżu zdemolowane zostały centrum handlowe oraz placówka banku HSBC.

Dzisiejsze demonstracje odbyły się z okazji pierwszej rocznicy wyjścia na ulicę "żółtych kamizelek". Oprócz Paryża protestowano także w innych dużych miastach, w tym w Bordeaux, Lille, Lyonie, Marsylii, Nantes i Tuluzie. Francuskie służby nie podały dotychczas, ilu manifestantów demonstrowało w całym kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl