Gorzka refleksja w rocznicę zburzenia berlińskiego muru. „Dzisiaj mury chce się budować wszędzie”

W związku z 30. rocznicą upadku muru berlińskiego, w stolicy Niemiec odbyły się dziś uroczystości z udziałem prezydentów krajów Grupy Wyszechradzkiej, których gościli prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel. Symboliczna dla Europy i świata rocznica jest także komentowana w światowych mediach. Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył, że po tym, gdy 30 lat temu upadł mur berliński, wzniesiono inne. "Dzisiaj chce się budować mury wszędzie"- podkreślił w wywiadzie dla włoskiego pisma katolickiego "La vita del popolo".

mur berliński
By Superikonoskop - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8017323

"Po przezwyciężeniu podziału na dwa pola, symbolizowane przez mur berliński, wszyscy myśleli, że nadeszła era większego zrozumienia, pokoju. Tymczasem wybuchły nacjonalizmy, postawy zamknięcia"

- powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w rozmowie z tygodnikiem z Treviso na północy Włoch w związku z obchodzoną w sobotę 30. rocznicą upadku muru.

"Sądzę, że człowiek nosi w sobie tendencję do budowania murów. Upadł ten mur, a pojawiły się inne, dzisiaj chce się budować mury wszędzie"

- dodał.

"Nie było, obok radości i satysfakcji z osiągniętego rezultatu, poważnego zaangażowania na rzecz stworzenia wspólnoty międzynarodowej na nowych podstawach"

- ocenił kardynał Parolin.

Wyraził przekonanie, że bez zaangażowania etycznego wszystko "zmierza w przeciwnym kierunku".

Podczas dzisiejszych głównych uroczystości, które odbyły się w Berlinie, w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego Bernauer Strasse, prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczcili osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód. Tego samego dnia wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie.

Po ceremonii na Bernauer Strasse prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader, a także prezydent Steinmeier wspólnie złożyli róże przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu.

Polski prezydent odwiedził były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Złożył tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Watykan #Pietro Parolin #mur berliński #30. rocznica zburzenia muru berlińskiego

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo