PO poprze Adama Neumanna w wyborach na prezydenta Gliwic

Gliwice / Pixabay.com/CC0/Michal_Buksa

  

Platforma Obywatelska poprze kandydaturę Adama Neumanna na prezydenta Gliwic w styczniowych wyborach uzupełniających w tym mieście. Poparcie dla dotychczasowego pierwszego zastępcy wybranego na senatora prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza ogłosił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.

Termin wyborów, które odbędą się w Gliwicach w związku z wygaśnięciem dotychczasowego mandatu Frankiewicza (a także w Nowej Soli, której prezydent Wadim Tyszkiewicz również został senatorem), premier Mateusz Morawiecki wyznaczył na 5 stycznia 2020 r.

W związku z wygaśnięciem mandatu prezydenta Frankiewicza jego obowiązki do czasu wyborów przejął były marszałek woj. śląskiego i były wiceprezydent Gliwic Janusz Moszyński. O powołanie go na to stanowisko wnioskował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Premier zaakceptował ten wniosek.

Już po wyborze na senatora Frankiewicz zapowiedział poparcie w przedterminowych wyborach swojego dotychczasowego zastępcy Adama Neumanna. Jak natomiast sygnalizowały regionalne media, część środowisk lokalnej PO chciała wystawienia własnego kandydata: radnego sejmiku woj. śląskiego i dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marka Gzika.

W sobotę PO zorganizowała w tej sprawie w Gliwicach konferencję prasową, na której wystąpili przewodniczący partii Grzegorz Schetyna, senator-elekt Zygmunt Frankiewicz, pochodzący z Gliwic wiceszef PO Borys Budka oraz przewodnicząca lokalnych struktur partii, posłanka Marta Golbik.

Schetyna wyraził przekonanie, że wybory w Gliwicach pokażą, że polityka prowadzona przez prezydenta Frankiewicza i jego współpracowników będzie miała dalszą dobrą kontynuację – dla dobra mieszkańców Gliwic i przyszłości regionu. Powiedział, iż jest dumny, że mógł przez ostatnie kilkanaście miesięcy współpracować z Frankiewiczem, budując fundament "paktu senackiego".

- Chciałbym mieć nadzieję i przekonanie, że będziemy mogli w Gliwicach kontynuować taką współpracę – między ludźmi PO, a samorządowcami kontynuującymi dzieło Frankiewicza - mówił Schetyna. Wskazał na rolę Budki w budowie takiego porozumienia, skutecznego zarówno 5 stycznia, jak i podczas reszty kadencji. Wyraził też wiarę w przyszłą dobrą współpracę gliwickich parlamentarzystów z przyszłym prezydentem Adamem Neumannem.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, który jest załącznikiem do wydanego przez premiera zarządzenia ws. przedterminowych wyborów m.in. w Gliwicach, do 26 listopada można zawiadamiać komisarza wyborczego o powołaniu komitetów wyborczych. Termin zgłaszania miejskiej komisji wyborczej kandydatów upłynie 11 grudnia o północy. Głosowanie odbędzie się 5 stycznia od godz. 7. do 21.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pakistan: Udane testy rakiet zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Pakistańska armia poinformowała o udanych testach nowych rakiet Ra’ad-II, które mogą przenosić głowice nuklearne. Rakiety o zasięgu do 600 km są podwieszane pod myśliwce wielozadaniowe. Testy mają być odpowiedzią na intensywne zbrojenia sąsiednich Indii.

Na udostępnionym przez armię filmie wideo z testów, widać rakietę Ra’ad-II o długości 4,85 m, podwieszoną pod myśliwiec Mirage III. Rakieta może przenosić konwencjonalne i nuklearne ładunki. Jej zasięg to 550-600 km.

Rakiety Ra’ad-II są ulepszoną wersją Ra’ad-I, które mają zasięg 350 km i znalazły się na wyposażeniu armii w 2007 roku. Rodzina rakiet Ra’ad przypomina podobne modele na wyposażeniu armii RPA; w przeszłości te państwa współpracowały ze sobą.

Armia pakistańska przeprowadziła testy nowego uzbrojenia 16 lutego, lecz poinformowała o tym fakcie kilka dni później. Informacja niemal zbiega się w czasie z zaplanowaną na 24-25 lutego wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Indiach.

Podczas wizyty w tym kraju, Trump będzie próbował przekonać rząd Indii do zakupu amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która miałaby chronić Delhi. System, w którego skład wchodzą radary, środki łączności i baterie przeciwlotnicze, ma kosztować 1,8 mld USD. Indyjskie dowództwo twierdzi jednak, że cena jest dwukrotnie zawyżona.

Wcześniej, za 5,5 mld USD, Indie kupiły od Rosji cztery pułki rakiet przeciwlotniczych S-400. Pierwsza dostawa sprzętu przewidziana jest na 2021 rok.

Władze Pakistanu są zaniepokojone intensywną modernizacją armii indyjskiej. Oba kraje uwikłane są w konflikt o sporny Kaszmir.

Pod koniec lutego 2019 roku Indie przeprowadziły atak na miasto Balakot, leżące po pakistańskiej stronie tzw. linii kontroli, umownej granicy w Kaszmirze. Nalot był odwetem za atak na konwój jednostki paramilitarnej, przeprowadzony przez grupę bojowników, których - zdaniem władz Indii - szkolono na terytorium Pakistanu. Dzień po nalocie doszło do powietrznej potyczki między siłami zbrojnymi obu krajów. Indyjski pilot zestrzelonego samolotu dostał się do niewoli, lecz Pakistan zwolnił go kilka dni później. Wydarzenia z lutego 2019 roku były najpoważniejszym incydentem między oboma krajami od 20 lat.

Pakistan i Indie mają porównywalną liczbę głowic nuklearnych - ok. 130-150. Indie dysponują tzw. nuklearną triadą, czyli są zdolne do ataku z lądu, powietrza i morza. Pakistan pracuje nad umieszczeniem pocisków nuklearnych na okrętach podwodnych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts