Prezydent Duda w Niemczech. Weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Andrzej Duda / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Od powitania przez prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś wizytę w Berlinie, w czasie której weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, a także odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec powitał polskiego prezydenta, a także pozostałych przywódców zaproszonych na obchody 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, na dziedzińcu Zamku Bellevue.

W ceremonii w Miejscu Pamięci Mur Berliński będą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta Niemiec m.in. prezydenci Grupy Wyszehradzkiej, oprócz Dudy, prezydenci Czech - Milosz Zeman, Słowacji - Zuzana Czaputova i Węgier - Janos Ader.

Podczas głównych uroczystości, które odbędą się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego ulicy Bernauer Strasse, prezydent Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczczą osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód. Tego samego dnia wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie.

Po ceremonii na Bernauer Strasse prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także prezydent Steinmeier wspólnie złożą róże przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu. Planowane jest krótkie wystąpienie prezydenta RFN, a także później dla polskich mediów prezydenta Dudy.

Na zakończenie wszyscy udadzą się na rozmowy podczas roboczego śniadania w siedzibie prezydenta Niemiec w Zamku Bellevue.

Następnie szef polskiego państwa odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Złoży tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Prezydent złoży też wiązankę pod tablicą upamiętniającą dziesiątki tysięcy Polaków, polskich Żydów i obywateli polskich innych narodowości, członków mniejszości polskiej w Niemczech zamęczonych w Sachsenhausen w latach 1936-1945. Duda złoży też kwiaty pod tablicą poświęconą pierwszej masowej akcji eksterminacyjnej w Sachsenhausen, która miała miejsce 9 listopada 1940 r. Następnie złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu Sachsenhausen, a także wpisze się do księgi pamiątkowej Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Cztery lata plus. Podsumowano pracę wojewody śląskiego

Wojewoda Wieczorek odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy / Agnieszka Kołodziejczyk niezalezna.pl

  

-To były 4 lata ciężkiej pracy. Obejmujące przede wszystkim realizację „Programu dla Śląska”, jedynego w Polsce dedykowanego programu regionalnego, który w ramach blisko 57 mld zł kwoty bazowej pozwala na poprawę jakości życia mieszkańców. Wypracowany we współpracy z pracodawcami i stroną społeczną będzie kontynuowany i rozwijany. Przyczyni się m.in. do stworzenia specjalistycznych i wysokopłatnych miejsc pracy w różnych branżach. By Śląsk nie był postrzegany wyłącznie jako obszar związany z przemysłem ciężkim, ale z usługami, także branży IT czy innowacjami - powiedział nam Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

 

 

Przypomnijmy Jarosław Wieczorek otrzymał nominację na wojewodę śląskiego 9 grudnia 2015 r. I już wiadomo, że wojewoda i jego dwaj zastępcy: Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz pozostaną na swoich funkcjach. (W ciągu minionych 4 lat funkcje wicewojewodów śląskich pełnili również Mariusz Trepka, obecnie poseł na Sejm RP i Piotr Kołodziejczyk, obecnie starosta myszkowski). Wojewoda Wieczorek podkreślał, że praca w administracji to przede wszystkim służba społeczeństwu. Także w tak dramatycznych sytuacjach jak wybuch gazu i zawalenie się budynku w Szczyrku 4 grudnia br., w którym zginęło 8 osób. Wtedy bowiem, gdy gasną flesze i wyjeżdżają reporterzy urzędnicy nie mogą pozostawić mieszkańców bez wsparcia.

Praca urzędników to godziny mozolnego i skrupulatnego analizowania i monitorowania wydatków i potrzeb. W ciągu minionych 4 lata niezwykle ważne były programy społeczne. W czasie konferencji prasowej wojewoda Wieczorek wskazał, że tylko w tym roku na program „Rodzina 500+” wydano ponad 3 mld zł, co pozwoliło na podniesienie jakości życia mieszkańców. Kolejne ważkie kwestie to m.in. „Maluch+” dzięki któremu w Śląskiem jest 6 tys. miejsc opieki dla dzieci, czy Program „Senior+”. Jeśli chodzi o infrastrukturę w regionie jest obecnie prawie 500 km nowych lub zmodernizowanych dróg. Tylko w 2019 r. powołano 40 nowych połączeń autobusowych, zwłaszcza w powiecie bielskim. Ważnymi inwestycjami jest obwodnica Częstochowy (część autostrady A1) oraz powstanie suchego zbiornika „Racibórz Dolny”, który ochroni przed powodzią blisko 2 mln ludzi w dorzeczu Odry. W obydwu tych przypadkach trzeba było zmienić nierzetelnych wykonawców przedsięwzięć i powołać nowych kontrahentów. Obwodnica zostanie otwarta jeszcze w tym roku.

-Proces przebiegł błyskawicznie. Nie zasłaniamy się jak poprzedni rządzący trudnościami. „Racibórz Dolny” to przedsięwzięcie, na które czekają mieszkańcy od... 1997 roku. Na razie będzie to suchy zbiornik, który potem zostanie przekształcony w mokry, co pomoże w tym, by szlak wodny był tu żeglowny 300 dni w roku - dodał Jarosław Wieczorek.

Warto dodać, że od 2017 r. działa jedyna w Polsce Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia, która zajmuje się np. transportem i planowaniem przestrzennym. (Tworzy ją 41 gmin). I co ważne, jej budżet to dodatkowe (oprócz dotacji dla samorządów) pieniądze dla regionu w wysokości ok. 400 mln zł. Dla promocji Śląska ważne będzie w 2022 r. Światowe Forum Miejskie, którego podobnie jak COP24 2018 i WADA 2019 (Światowa Konferencja Antydopingowa) gospodarzem będą Katowice.

Tekst i zdjęcia:

Na zdjęciu 1 i 2: Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz (z lewej) i Robert Magdziarz (z prawej).
na zdjęciu: Wojewoda Wieczorek odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl