100-metrowa wieża i Chrystus Błogosławiący w Wilnie

  

W Wilnie została odsłonięta rzeźba przedstawiająca miniaturę kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, który był wznoszony na początku XX wieku w jednej z wileńskich dzielnic według projektu Antoniego Wiwulskiego, autora Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i wileńskich Trzech Krzyży. Budowę imponującej świątyni przerwała śmierć architekta w 1919 r.

Największym marzeniem artysty i architekta jest realizacja swoich zamysłów – wskazują autorzy odsłoniętej we środę rzeźby, litewscy artyści Gitanas Czaikauskas i Tadas Gutauskas. Podkreślają, że ich pomnik – miniatura zamysłu Wuwilskiego, „jest hołdem dla niego”.Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w miniaturze – odlany z brązu w skali 1:50 na granitowym cokole, mierzący 2 metry i 40 centymetrów wysokości – stanął w miejscu, w którym pierwotnie była wznoszona świątynia, w skwerze przy ulicy Wiwulskiego w dzielnicy Nowe Miasto. Projekt Wiwulskiego przewidywał budowę trójnawowej, żelbetowej świątyni i miał być pierwszym tego typu budynkiem na Litwie; odzwierciedlał najnowsze tendencje ówczesnej architektury, miał być jedną z najokazalszych budowli Wilna, porównywalną dzisiaj do kościoła Sagrada Familia w Barcelonie. Świątynię miała wyróżniać wysoka, 100-metrowa wieża i ogromna figura Chrystusa Błogosławiącego. Wiwulski chciał, by jego dzieło górowało nad kopułami wileńskich cerkwi, a wraz z pomnikiem Trzech Krzyży stanowiło swoiste obramowanie miasta.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1913 roku. Zostały wzniesione mury, zamknięto nawę główną. Rozpoczęto wznoszenie wieży i prezbiterium. Prace nad budową przerwała I wojna światowa i przedwczesna śmierć projektanta w styczniu 1919 roku. W roku 1920 wznowiono prace budowlane, które trwały do 1939 roku. Przed wybuchem II wojny światowej kościół został prawie ukończony, jednak w latach 60. XX wieku, decyzją władz sowieckich – zburzony. Na fundamentach kościoła wzniesiono Pałac Kultury Budowlanych. 

Odsłonięcie rzeźby-miniatury kościoła nie jest jedynym wyrazem upamiętnienia Antoniego Wiwulskiego w Wilnie w przypadającą w tym roku 100. rocznicę jego śmierci. W styczniu br., w starej części miasta, odsłonięto pomnik, który przedstawia szynel wojskowy naturalnej wielkości z brązu. Został „zawieszony” na ścianie domu przy ulicy Zarzecze 5. Idea upamiętnienia Wiwulskiego w takiej formie nawiązuje do historii jego śmierci. Antoni Wiwulski należał do Samoobrony Wileńskiej. W nocy 3 stycznia 1919 r., gdy Niemcy opuszczali Wilno, a na miasto nacierali bolszewicy, Architekt pełnił wartę na Zarzeczu przed domem nr 5, w którym mieściła się kwatera Samoobrony. Przy zmianie warty oddał swój szynel zmieniającemu go zziębniętemu żołnierzowi. Wracając do domu, przeziębił się i zmarł 10 stycznia 1919 r. na ostre zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu Stara Rossa.

Wiwulski jest autorem nie tylko Pomników Grunwaldzkiego w Krakowie i Trzech Krzyży w Wilnie, ale też kaplicy w Szydłowie na zachodzie Litwy, gdzie w 1608 roku objawiła się pastuszkom Najświętsza Maryja Panna. Jest on także autorem wielu rzeźb, szkiców do pomników, m.in. tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Tadeuszowi Kościuszce w wileńskim kościele Świętych Janów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Odprawa szefa MON z dowódcami

zdjęcie ilustracyjne, / @MON_GOV_PL

  

W MON trwa narada ministra obrony Mariusza Błaszczaka z dowódcami – poinformował w niedzielę resort.

"W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z dowódcami"

– napisało MON na Twitterze.

To kolejna robocza odprawa związana z udziałem wojska w przeciwdziałaniu epidemii. W niedzielę w te działania ma być zaangażowanych 8557 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1054 jednostek sprzętu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts