Polska w grze

  

W piątkowym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung” na pierwszej stronie widnieje krzyczący tytuł: „Merkel stellt sich gegen Macron” (Merkel sprzeciwia się Macronowi), oznaczający, że relacje Berlina i Paryża weszły w fazę napięć. Tak jak wtedy, gdy następczyni pani kanclerz na stanowisku przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer ogłosiła, że Unia Europejska powinna mieć stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – faktycznie kosztem Francji.

Niesnaski wśród naszych partnerów w Trójkącie Weimarskim powinny skutkować podjęciem bardziej intensywnych rozmów i z Niemcami, i z Francją – oraz otwierają drogę do pewnej gry i wzmocnienia pozycji Polski. Również we wczorajszym „New York Times”, też na pierwszej stronie, jest tekst o tym, że Rosja rozszerza swoje wpływy wśród państw arabskich: poza militarno-polityczną penetracją Syrii zaczyna również rozgrywać w Libii. Ta sytuacja także stwarza pole do aktywnej gry ze strony Rzeczypospolitej – do końca tego roku jeszcze w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Polska kończy swoją dwuletnią kadencję niestałego członka. Od 1 stycznia natomiast rozpoczynamy kadencję w Radzie Praw Człowieka ONZ, a przecież i w Libii, i w Syrii nagminnie są łamane prawa człowieka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts