Lewica kruszy pamięć

"Ocalić Bohaterów" / twitter.com/OzdobaJacek

  

W obliczu prób rekomunizacji przestrzeni publicznej Instytut Pamięci Narodowej zapowiada intensyfikację działalności edukacyjnej - informuje dzisiejszy "Nasz Dziennik".

Jak zwraca uwagę gazeta, taką potrzebę ujawniły ostatnie skandaliczne uchwały radnych Białegostoku i Żyrardowa. Zmiana nazw ulic. gen. Augusta Fieldorfa "Nila" i mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" wywołała powszechne oburzenie.

"Wytworzyła się całkiem spora koalicja przeciwników Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Tworzą ja postkomuniści, wszelkie odłamy kontrkulturowych rewolucjonistów oraz opozycja"

- powiedział w rozmowie z gazetą prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Te środowiska w walce z "rozstrzelaną armią", z pamięcią o bohaterach, coraz częściej wykorzystują samorządy, które wbrew faktom ustalonym przez historyków budują fałszywą wizję przeszłości. Dezawuują też politykę historyczną prowadzoną przez państwa.

"Mandat lokalnej społeczności nie usprawiedliwia takich działań, mają one podłoże polityczne" - ocenił krytycznie zachowanie radnych prezes IPN.

"ND" zauważa przy tym, że sprawa wyboru patronów ulic to nie tylko kwestia prawdy historycznej, ale też wyboru ideowego. "Od tego, na jakich wartościach budujemy dzisiejszą Polskę, będzie zależało, jaka będzie w przyszłości. Czy stajemy po stronie Armii Krajowej, czy tych, którzy wieszali plakat "AK zapluty karzeł reakcji" i z tymi "karłami" następnie walczyli, po czym pozostały dziesiątki takich miejsc jak Łączka?" - powiedział Szarek dziennikowi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja zalana. Poważne straty

/ Twitter/Marco M.M.

  

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.

Przed godziną 23 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii.

Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Na placu świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

To na razie pierwsze stwierdzone straty. Ich liczenie zacznie się o świcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl