Były prezydent zwolniony z więzienia

/ By Ricardo Stuckert / Presidência da República. - Agência Brasil (Secretaria de Imprensa e Divulgação)., CC BY 3.0 br, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1574206

  

Brazylijski sąd nakazał zwolnienie z więzienia byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy. Wieczorem były prezydent opuścił więzienie w Kurytybie, gdzie spędził rok i siedem miesięcy skazany na podstawie oskarżenia za korupcję.

Decyzja o zwolnieniu Luli da Silvy zapadła na podstawie wydanego dzień wcześniej orzeczenia Sądu Najwyższego. Wskazał on na niezgodność z konstytucją takiej interpretacji kodeksu karnego, która pozwalała osadzić w więzieniu oskarżonego, choć nie wyczerpał on wszystkich możliwości odwołania się od wyroku.

Decyzję o uwolnieniu eksprezydenta podjęła sędzia Carolina Lebbos, która rozpatrzyła wniosek obrońców 74-letniego polityka skazanego na 8 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności i osadzonego w więzieniu, zanim Sąd Najwyższy rozpatrzył apelację.

"Były szef państwa był nieprawomocnie przetrzymywany w więzieniu 579 dni" - oświadczył adwokat Luli da Silvy.

Obecna przewodnicząca Partii Pracujących, utworzonej w 1980 r. przez Lulę, deputowana Gleisi Hoffman oświadczyła, że decyzja Sądu Najwyższego stanowi "triumf prawa w Brazylii" i "etap, który pokonaliśmy na drodze obrony demokracji i sprawiedliwości".

Oczekując wraz z grupą zwolenników byłego prezydenta na jego uwolnienie, zakomunikowała też, że Lula "apeluje do członków Partii Pracujących, aby unikali prowokacji, które mogłyby wywołać klimat nienawiści ze strony ekstremistów".

Zwolennicy rządu obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro reagują na wyjście Luli da Silvy z więzienia, wyrażając obawy, iż decyzja o jego uwolnieniu może pociągnąć za sobą jako precedens zwolnienie pozostałych 4 895 więźniów osadzonych w więzieniach w wyniku procesów sądowych o korupcję, pranie brudnych pieniędzy i podobne przestępstwa.

Jednak przedstawiciele Sądu Najwyższego zaprzeczają, jakoby mogło to nastąpić.

Lula był prezydentem Brazylii w latach 2003-2011 i wciąż zajmuje wysokie miejsce w rankingach popularności, m.in. jako polityk, który wprowadził w 200-milionowym, skrajnie rozwarstwionym majątkowo społeczeństwie tzw. stypendia rodzinne, czyli środki asygnowane przez państwo na cele gospodarczej aktywizacji rodzin (zakładanie mikrobiznesów).

Proces Luli był jednym z ogromnej liczby spraw sądowych wytaczanych od 2014 roku w Brazylii w ramach walki z wszechogarniająca korupcją na styku polityki i biznesu. Głównymi oskarżonymi byli wielcy biznesmeni, członkowie zarządów państwowych koncernów, m.in. brazylijskiego giganta naftowego Petrobras oraz politycy.

W przypadku Luli proces oparty był na oskarżeniu o przyjęciu łapówki od kilku firm, m.in. znanej z afer korupcyjnych o zasięgu kontynentalnym firmy budowlanej Odebrecht. Łapówkę miało stanowić bezpłatne przeprowadzenie remontu w luksusowym trzyczęściowym segmencie w kurorcie nadmorskim położonym w pobliżu finansowej stolicy kraju, Sao Paulo. W zamian prezydent miał ułatwić biznesmenom uzyskanie od Petrobrasu intratnych kontraktów.

Lula od początku utrzymywał, że jest niewinny i twierdził, że padł ofiarą prześladowań politycznych, które miały w zeszłym roku uniemożliwić mu ubieganie się o trzecią kadencję prezydencką.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Rząd rozpoczął posiedzenie. Czym zajmą się ministrowie?

Posiedzenie rządu / flickr.com/ Kancelaria Premiera/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Dziś po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu; ministrowie zajmą się m.in. zapowiadanym jeszcze w kampanii wyborczej projektem ustawy dotyczącym tzw. małego ZUS-u dla najmniejszych firm. Dzięki zmianom mają one zyskać średnio kilkaset zł miesięcznie.

Propozycja tzw. Małego ZUS-u plus przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów w roku poprzednim. Podstawą wymiaru składek będzie połowa dochodu.

"Mam nadzieję, że w czwartek projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów. Niezwłocznie chcemy go wysłać do Sejmu. Gdyby była gotowość posłów, by ten projekt uchwalić jeszcze w grudniu tak, aby mógł wejść w życie od stycznia, to byłaby to dobra wiadomość dla przedsiębiorców pod choinkę"

- mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, której resort (poprzednio MPiT) przygotował nowe rozwiązanie przy współpracy z ZUS, MF i MRPiPS.

Minister przypomniała, że Mały ZUS plus, to część zapowiadanego w kampanii wyborczej "Pakietu dla przedsiębiorców" i stanowi rozszerzenie obowiązującej od początku tego roku ulgi znanej jako "Mały ZUS".

"Celem jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, dla których sztywna wysokość składek na ubezpieczenie społeczne jest za dużym obciążeniem"

- podkreśliła. Dodała, że obniżone i liczone proporcjonalnie do dochodu składki będzie mogło płacić od przyszłego roku ok. 320 tys. mikroprzedsiębiorców. Natomiast do korzystania z Małego ZUS-u zgłosiło się w tym roku ponad 186 tys. przedsiębiorców.

Średnia oszczędność dla przedsiębiorcy - jak zapowiedziała Emilewicz - wyniesie kilkaset złotych miesięcznie. Jej resort szacuje, że koszt tego rozwiązania wyniesie średnio ok. 1,3 mld zł w skali roku. "Tyle pieniędzy zostanie w kieszeniach tych najmniejszych przedsiębiorców" - wskazała.

Aby skorzystać z nowego rozwiązania w 2020 r., trzeba będzie wykazać przychód za 2019 r. nie większy niż 120 tys. zł. "Mały ZUS plus podnosi próg w stosunku do mijającego roku niemal dwukrotnie - z 63 tys. zł do 120 tys. zł" - zwróciła uwagę Emilewicz.

Ministrowie w czasie posiedzenia zajmą się też projektem uchwały w sprawie zgłoszenia polskiej kandydatury do przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w roku 2022.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl