Smog zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Eugen Visan, pixabay

  

Nadeszła jesień. Co to oznacza? Palenie w piecach i kominkach. Więcej spalin i co najgorsze smog. Co to takiego? Wszyscy o nim słyszeli i słyszą co roku gdy zrobi się trochę zimno.

Smog czyli zanieczyszczenie powietrza. Jest to zjawisko zanieczyszczeń powietrza, czyli nagromadzenia toksycznych związków chemicznych i pyłów zawieszonych. Powstaje on na skutek wymieszania się mgły z dymem i spalinami, które zostają skumulowane pod warstwą ciepłego powietrza, tworzącego parasol nad danym regionem.

Smog najczęściej pojawia się w wilgotną i bezwietrzną pogodę oraz gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Związki chemiczne i pyły połączone z parą wodną wpływają bardzo źle na drogi oddechowe.

Problemy zdrowotne pojawiają się w zależności od składu dymu. PM10, czyli cząsteczki o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów, w dużej mierze zatrzymywane są w górnych drogach oddechowych, podrażniając błonę śluzową nosa, gardła, krtani, a nawet tchawicę i oskrzela. PM2,5 to pyły, które penetrują głębiej do oskrzelików, przez co działają drażniąco na dolne drogi oddechowe, powodując napady kaszlu, duszności, szczególnie u osób ze skłonnością do chorób obturacyjnych, tj. astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Są też - rzadko mierzone, ale bardzo niebezpieczne - PM1, przenikające do pęcherzyków płucnych, oraz jeszcze mniejsze PM0,1, które dostają się do krwiobiegu i działają toksycznie ogólnoustrojowo. To one prowadzą do złego samopoczucia, powodują bóle głowy, mogą zmieniać parametry ciśnienia tętniczego krwi, przez co wpływają niekorzystnie na układ krwionośny, a także ośrodkowy układ nerwowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielkie zamieszanie! TVN oskarżona w Korei Płd. o... rasizm i wyśmiewanie innych kultur

/ I DARE U JK [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

Wszystko zaczęło się od programu "Dzień dobry TVN". W części poświęconej 100 najprzystojniejszym mężczyznom prowadzący wyśmiewali się ze zwycięzcy rankingu - popularnego w Azji wokalisty grupy BTS o pseudonimie Jungkook. O programie zrobiło się głośno nie tylko w Polsce, ale i w Azji. Sprawą zajęła się m.in. wielki koncern medialny Koreaboo, którego profil na Twitterze obserwuje ponad 1,5 mln ludzi! Koreańczycy zarzucają TVN-owi rasizm i wyśmiewanie się z innych kultur!

Prowadzący najpierw dziwili się, kim jest Jungkook, następnie zabrali się za dowcipkowanie z jego azjatyckiej urody. Mówili m.in. o braku męskości ,żartowali z fryzury wokalisty, sugerowali też, że wygrał ranking tylko dzięki głosom z Azji.

Zrobiono też sondę, nawiasem mówiąc - pokazując przechodniom zdjęcie nie Jungkooka, tylko jego kolegi z zespołu BTS. Rozmówcy telewizji porównywali Koreańczyka do krowy (z powodu kolczyków), wyrażali też wątpliwości co do jego płci.

Fragmenty audycji rozniosły się po internecie i... wywołały burzę medialną w Azji. Użytkownicy internetu - nie tylko fani grupy BTS - wyrażają swoje oburzenie materiałem TVN. Zarzucają prowadzącym rasizm, szowinizm i pełną uprzedzeń postawę.

Koreaboo - koncern zajmujący się rozrywką i mediami cyfrowymi, znany z promocji K-Popie (koreańska muzyka pop) i Korei - opisał całą sprawę. Zachęca też do wysyłania listów protestacyjnych do telewizji TVN, podając nawet szablon takiej wiadomości. Skala akcji może zaskoczyć władze stacji, bo tylko na twitterowym profilu Koreaboo ma 1,6 mln "obserwujących".

W całej aferze najśmieszniejsze jest to, że ofiarą zarzutów o "rasizm" i "nietolerancję" padła telewizja, która rzekomo walczy z takimi uprzedzeniami.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts