Platini domaga się pieniędzy

/ By Piotr Drabik - Flickr: Michael Platini, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17036361

  

Michel Platini za pośrednictwem sądu chce uzyskać od Europejskiej Unii Piłkarskiej m.in. zaległe wynagrodzenie i premie "przewidziane w jego umowie". Miesiąc temu zakończyła się czteroletnia dyskwalifikacja słynnego francuskiego zawodnika, a później szefa UEFA.

O sprawie 64-letni Platini poinformował w rozmowie z agencją AFP:

Za pośrednictwem moich prawników proszę o zrealizowanie zapisów umowy.

Według źródeł zbliżonych do sprawy, Platini domaga się łącznej kwoty ponad 7 mln euro, w tym ok. 5,5 mln zaległych wypłat. Sam zainteresowany nie potwierdził tych kwot, co więcej - nazwał je "nieprawdziwymi".

AFP podała, że Platini domaga się m.in. premii w wysokości 1,8 mln euro "za swój wkład w sukces Euro 2016 we Francji", a ponadto zapłaty 636 tys. za opłaty prawne, a także zaległości w wynagrodzeniach za okres od 2016 do 2019 roku.

64-letni obecnie Platini został wybrany na prezydenta UEFA w 2007 roku. Z kolei w 2015 roku Komisja Etyki FIFA wykluczyła go z wszelkiej działalności piłkarskiej, ponieważ cztery lata wcześniej przyjął w niejasnych okolicznościach dwa miliony franków szwajcarskich od ówczesnego szefa FIFA Josepha Blattera. Początkowo kara Francuza miała trwać osiem lat, ale została później skrócona do czterech i 6 października dobiegła końca. Jednym z prawników Francuza jest Szwajcar Vincent Solari, który przyznał:

Poprosiliśmy o wyrównanie wynagrodzeń, które naszym zdaniem były należne w umowie.

W mailu do AFP zaznaczył przy tym, że nie domagali się wskazanej kwoty premii i wynagrodzenia, ale znacznie mniejszych sum. Dodał także, że „prawdopodobnie będzie musiał wszcząć postępowanie” przed trybunałem pracy, ponieważ UEFA, ze znacznym opóźnieniem, zakwestionowała to roszczenie bez żadnego uzasadnienia.

Platini niedawno powiedział, że stęsknił się za działalnością w futbolu i jest gotowy wrócić. Podkreślił, że nie zamyka przed sobą żadnych drzwi i dostrzega kilka opcji. Na razie skupia się wciąż na batalii o swoje dobre imię.

Od wyroku organów FIFA odwoływał się bowiem już - nieskutecznie - do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie, a także do szwajcarskiego Sądu Najwyższego. Ostatnią instancją jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Ciągle też nie zapłacił grzywny w wysokości 60 tys. franków, którą zasądziła światowa centrala piłkarska.

I nie zapłacę, dopóki nie zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie w mojej sprawie

- zadeklarował miesiąc temu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 102 mln zł na poprawę jakości kształcenia zawodowego

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Ponad 102 mln zł przeznaczył do tej pory Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie na poprawę jakości kształcenia zawodowego na Podkarpaciu. W projektach, które finansowane były z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na l. 2014-2020 uczestniczyło m.in. ponad sto średnich szkół zawodowych.

Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, urząd zrealizował dotychczas 74 projekty, których zadaniem była poprawa kształcenia zawodowego w regionie i które były finansowane z podkarpackiego RPO.

„Duży nacisk przy wyborze projektów kładliśmy na to, żeby odbudowywały one relacje między szkołą a szeroko rozumianym biznesem. Zależy nam, aby szkoła uczyła w taki sposób, by uczniowie po jej zakończeniu nabyli umiejętności, których oczekują pracodawcy”

– dodał.

Zdaniem Czopa relacje szkoła-biznes były przez długi czas „zaniedbywane, a nawet niszczone”. „Teraz chcemy te relacje naprawiać, dlatego tak duże kwoty przeznaczamy na podnoszenie jakości kształcenia zawodowego w naszym regionie. Szczególnie zależało nam na projektach, które realizowane był w ścisłym partnerstwie z przedsiębiorcami” – podkreślił.

Dyrektor rzeszowskiego WUP zaznaczył, że wiele firm w ramach zrealizowanych projektów, objęło patronatem poszczególne kierunki kształcenia.

„Dzięki takiemu rozwiązaniu uczniowie dostali szansę na zdobycie realnego i bardzo cennego doświadczenia zawodowego. Zresztą nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogli zdobyć dodatkowe doświadczenie w czasie praktyk i staży”

– powiedział Czop.

Do tej pory WUP na podniesienie jakości kształcenia zawodowego na Podkarpaciu przeznaczył ponad 102 mln zł. W projektach realizowanych przez ponad 100 średnich szkół zawodowych uczestniczyło ponad 11,5 tys. uczniów, którzy odbyli płatne staże/praktyki w przedsiębiorstwach.

Jak zaznaczył Czop w ramach projektów również ponad 1 tys. nauczycieli kształcenia zawodowego podniosło swoje kwalifikacje zawodowe.

„Pieniądze przeznaczyliśmy również na doposażenie kilkuset pracowni szkolnych w dodatkowy sprzęt do nauczania zawodowego o wartości kilkudziesięciu mln zł”

– powiedział dyr. rzeszowskiego WUP.

Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Program ten składa się z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach całego programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl