Trump nie zniesie jeszcze ceł na Chiny. "Pekin chce porozumienia handlowego bardziej niż ja"

/ Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Nie zgodziłem się jeszcze na zniesienie ceł na ChRL - poinformował dziś prezydent USA Donald Trump. Wcześniej strona chińska poinformowała, że uzgodniono wycofanie wzajemnych taryf na towary w ramach negocjowanej "pierwszej fazy" porozumienia handlowego.

Na konferencji prasowej przed Białym Domem Trump zapewnił, że władze w Pekinie chcą porozumienia handlowego z USA "dużo bardziej" niż on. Zapewnił, że jeśli umowa taka zostanie zawarta, to będzie ona podpisana w Stanach Zjednoczonych.

O tym, że karne i odwetowe cła nakładane na wzajemny eksport w ramach wojny handlowej będą stopniowo wycofywane, poinformował w czwartek rzecznik resortu handlu ChRL Gao Feng. Aby dojść do "pierwszej fazy" porozumienia handlowego, obie strony będą musiały jednocześnie wycofać niektóre podwyżki ceł - dodał.

Amerykanie nie potwierdzili oficjalnie tych informacji. Administracja w Waszyngtonie - jak zauważają media - pozostaje podzielona, a jej część jest przeciwna porozumieniu z Pekinem.

Przed Stanami Zjednoczonymi i Chinami stoją teraz dwa wyzwania - pisze w piątek "Wall Street Journal". Pierwsze to zawarcie tymczasowego porozumienia handlowego, a drugie to rozwiązanie "logistycznej łamigłówki" dotyczącej miejsca jego podpisania przez Trumpa i prezydenta ChRL Xi Jinpinga.

Pierwotnie obaj przywódcy mieli się spotkać w kuluarach szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Chile, ale szczyt został odwołany. Obecnie - według "WSJ" - Biały Dom rozważa około 12 lokalizacji.

Trump utrzymuje, że chciałby podpisać porozumienie w Iowa, która jako stan rolniczy została mocno dotknięta chińskimi cłami na amerykańskie produkty. To właśnie w nim odbędą się w lutym 2020 roku pierwsze prawybory w amerykańskiej kampanii prezydenckiej.

W toku trwającej od 16 miesięcy wojny handlowej obie strony wprowadziły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. Pierwsza część porozumienia mającego zakończyć ten konflikt może zostać podpisana przez Trumpa i Xi w listopadzie lub grudniu, ale dotąd nie ogłoszono konkretnej daty ani miejsca ich spotkania.

Waszyngton zarzuca Pekinowi nieuczciwe praktyki gospodarcze, w tym wymuszanie transferów technologii od zagranicznych firm, dotacje do rodzimego przemysłu i brak wzajemności w kwestii barier rynkowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Doradcą Biedronia ds. międzynarodowych... komunistyczny minister ze stanu wojennego!

/ Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

  

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń poinformował, że jego doradcą ds. międzynarodowych będzie... Stanisław Ciosek. - To dla mnie zaszczyt, że mogę przedstawić w gronie moich doradców osobę wybitną - powiedział Biedroń. Ten "wybitny" komunista służył totalitarnemu systemowi, od 1959 r. działając w PZPR, potem jako członek Komitetu Centralnego PZPR, a w latach 1980-1985 - a więc obejmujących stan wojenny - funkcjonując jako minister-członek Rady Ministrów do spraw związków zawodowych w rządach Józefa Pińkowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego.

Na tym kariera Cioska się nie kończyła.

Od 21 grudnia 1985 do 2 lipca 1986 był on kierownikiem Wydziału Społeczno-Prawnego KC, od lipca 1986 do marca 1989 r. przewodniczącym Komisji Prawa i Praworządności oraz Zdrowia Moralnego KC PZPR, a także m.in. sekretarzem KC PZPR, zastępcą członka Biura Politycznego KC PZPR, przewodniczącym Komisji Polityki Informacyjnej KC PZPR. Od stycznia 1988 do listopada 1989 r. Ciosek pełnił również funkcję sekretarza generalnego Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. W 1989 r. został ambasadorem PRL w ZSRR. 

I właśnie z Cioskiem wystąpił dziś Biedroń na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej przed Pałacem Prezydenckim.

Kandydat Lewicy na prezydenta mówił, że Ciosek to człowiek niezwykle ważny dla niego i dla wszystkich ludzi, którzy "szukają pokoju, łączą Wschód z Zachodem, budują mosty pomiędzy krajami".

"To dla mnie naprawdę ogromny zaszczyt, że mogę przedstawić w gronie moich doradców osobę wybitną, która w tym miejscu spędziła wiele lat swojego życia, doradzając, jako główny doradca ds. międzynarodowych i polityki wschodniej, najlepszemu prezydentowi III RP, prezydentowi dwóch kadencji, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu"

- powiedział Biedroń. [polecam:https://niezalezna.pl/311057-kto-bedzie-doradca-biedronia-ds-bezpieczenstwa-i-sekretarz-komitetu-wojewodzkiego-pzpr]

Jak mówił, Ciosek to "były ambasador, ekonomista, poseł wielu kadencji, ale przede wszystkim wybitny mąż stanu". "I chciałbym powiedzieć, że będzie moim doradcą ds. polityki międzynarodowej" - oświadczył Kandydat Lewicy na prezydenta.

Ciosek mówił, że w czasach gdy był doradcą prezydentowi Kwaśniewskiemu, Polska miała "wokół siebie przyjaciół wszędzie, na Zachodzie, na Wschodzie, na Południu".

"Dzisiaj, jak spojrzeć na mapę Europy - ta przyjaźń gdzieś przepadła, zginęła. Trzeba do tego wrócić" - dodał.

Podkreślił, że - jak uczy doświadczenie historyczne - taki kraj, jak Polska, leżący między dwoma potęgami, "powinien krzewić przyjazne relacje, współpracę dobrosąsiedzką, przyjaźń, a nie wrogość". To - dodał - "kwestia przeżycia nas jako narodu".

"Prezydentura może się do tego przyczynić. Życzę panu Robertowi Biedroniowi, żeby mu się to udało, żebyśmy wrócili do tych czasów, gdzie nie musimy tylko i wyłącznie zbroić się przeciwko naszym sąsiadom, a dobrze z nimi poukładali sobie relacje i byśmy się mogli skoncentrować na działaniu, poprawie bytu naszych obywateli. Wierzę, że pan Biedroń będzie kontynuował to dzieło"

- powiedział Ciosek. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts