Nieprawidłowości przy przebudowie Pałacu Branickich w Warszawie

/ Danuta Matloch/MKiDN

  

Główna Komisja Konserwatorska podczas posiedzenia 7 listopada br. wniosła zastrzeżenia do trwającej przebudowy i rozbudowy Pałacu Branickich w Warszawie. Członkowie Komisji negatywnie ocenili m.in. realizowane obecnie doświetlenia poddasza oraz pełną wymianę materiału pokrycia dachowego. W posiedzeniu Komisji wzięła udział wiceminister kultury dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Posiedzenie Głównej Komisji Konserwatorskiej dotyczyło dwóch decyzji konserwatorskich – decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków Michała Krasickiego z 5 grudnia 2016 r. oraz decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Jakuba Lewickiego z 19 kwietnia 2019 r. Oba rozstrzygnięcia dotyczyły przebudowy i rozbudowy Pałacu Branickich w Warszawie. Zarówno p. Michał Krasicki, jak i prof. Jakub Lewicki byli uczestnikami posiedzenia Głównej Komisji Konserwatorskiej. Główna Komisja Konserwatorska zwróciła uwagę, że Pałac Branickich w Warszawie jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego ulicy Miodowej. Podkreślono, że jest to jeden z przykładów udanej odbudowy polskiego dziedzictwa kultury po II wojnie światowej. Pałac Branickich znajduje się w ścisłym centrum historycznego Miasta Warszawy, w granicach Pomnika Historii (od 1994 r.) oraz w strefie buforowej historycznego centrum Warszawy wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa w 1980 r. 

Komisja negatywnie oceniła zrealizowane doświetlenia poddasza w budynku pałacowym, ponieważ formy doświetlenia dezintegrują budynek pałacowy i mają jednoznacznie negatywny wpływ na jego zabytkowy charakter. W wyniku realizacji doszło do estetycznej dezintegracji połaci dachu, w sposób nie znajdujący uzasadnienia w historycznych rozwiązaniach architektonicznych, właściwych dla obiektów rezydencjonalnych – napisano na stronie MKiDN.

Dodano też, iż realizacja świetlika nad podziemną częścią basenową na wewnętrznym dziedzińcu pałacu Branickich oraz zmiany wymiarów pawilonu szklanego przy wschodnim skrzydle pałacu, zakłócają wg Komisji historyczną koncepcję architektoniczną i przestrzenną przedmiotowego zabytku. Wątpliwości budzi skala i lokalizacja szklanego pawilonu oraz sposób zagospodarowania wewnętrznego dziedzińca pałacu Branickich. Zwrócono również uwagę, że negatywny wpływ na wartości zabytkowe obiektu mają zastosowane rozwiązania (wyniesienie w centrum dziedzińca) oraz ahistoryczne materiały budowlane (nawierzchnia dziedzińca). Podkreślono niskie wartości estetyczne proponowanych rozwiązań zagospodarowania ww. dziedzińca.

Komisja przypomniała również, że wydanie postanowień, decyzji lub opinii konserwatorskich w odniesieniu do inwestycji przewidywanych do realizacji na obszarach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa powinno być poprzedzone konsultacjami z Ośrodkiem ds. Światowego Dziedzictwa w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, zgodnie z wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia 8 maja 2015 r.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Główna Komisja Konserwatorski uznała za konieczne poddanie ww. inwestycji pod ocenę Komitetowi do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. 

Komisja wniosła także o kontynuację czynności kontrolnych przez Wydział Kontroli i Nadzoru Konserwatorskiego, w szczególności o przeanalizowanie zgodności wydanych pozwoleń konserwatorskich z treścią decyzji o warunkach zabudowy wydanej dla przedmiotowej inwestycji. Członkowie Komisji zwrócili się również do Generalnego Konserwatora Zabytków prof. Magdaleny Gawin o rozważenie podjęcia działań administracyjnych, które pozwolą na zachowanie i ochronę wartości zabytkowych Pałacu Branickich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pracownicy NFZ z lekcjami u maturzystów

/ MarcThele

  

Od przyszłego tygodnia pracownicy opolskiego NFZ rozpoczną lekcje w klasach maturalnych. W ramach pilotażowego w skali kraju projektu zamierzają zapoznać 1,5 tysiąca uczniów m.in. z zasadami świadczeń zdrowotnych i posługiwania się e-tożsamością.

Jak powiedziała Barbara Pawlos z opolskiego oddziału NFZ, rozpoczynający się od przyszłego tygodnia pilotażowy projekt to to kolejny etap akcji "Pozwól na SORze walczyć o życie" mający na celu edukację młodzieży w zakresie poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, zasad ubezpieczenia zdrowotnego, profilaktyki chorób i promocji zdrowia skierowany do uczniów klas maturalnych Opola.

"Naszym założeniem jest dotarcie do uczniów, którzy już posiadają dowód osobisty, a za chwilę zaczną samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu. W pierwszej edycji projektu chcemy spotkać się z tegorocznymi maturzystami, ale z czasem zamierzamy poszerzyć zasięg akcji o uczniów innych klas"

- powiedziała Pawlos.

Program zakłada przeprowadzenie w każdej klasie, biorącej udział w projekcie, dwóch lekcji. Pierwsza będzie miała charakter teoretyczny. W jej trakcie uczniowie m.in. będą mieli za zadanie założenie sobie Profilu Zaufanego. Podczas drugiej lekcji, z udziałem specjalistów Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, będą prezentowane praktyczne zastosowania e-tożsamości.

Chcemy, by uczeń wiedział, co to jest e-recepta, do kogo może się zgłosić w przypadku nagłej choroby, jak działa Internetowe Konto Pacjenta. Wiedza, którą chcemy przekazać uczniom, będzie przydatna nie tylko im, ale też starszym członkom ich rodzin, którzy być może mają jeszcze kłopoty z poruszaniem się w wirtualnej rzeczywistości. Chcemy także wyjaśnić, dlaczego nie warto mieć "dziur" w ubezpieczeniu i dlaczego np. podejmując wakacyjną pracę, pamiętać po powrocie w mury uczelni, o ponownym zarejestrowaniu się w systemie ubezpieczeniowym

- wyjaśnia Pawlos.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts