Wkrótce przesłuchanie kandydatów na komisarzy PE. Londyński rząd wciąż bez propozycji

/ / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Przesłuchania kandydatów Rumunii, Węgier i Francji na komisarzy przed komisją prawną Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek 12 listopada – podał dziś Parlament Europejski. Komisja zbada, czy w przypadku kandydatów nie występuje żaden konflikt interesów.

Francuz Thierry Breton, Węgier Oliver Varhelyi i Rumunka Adina Valean w czwartek będą odpowiadali na pytania europosłów poszczególnych komisji, którzy sprawdzą ich przygotowanie merytoryczne do pełnienia funkcji.

Wcześniej we wtorek staną przed komisją prawną PE, która będzie oceniać ich oświadczenia majątkowe i możliwość ewentualnego konfliktu interesów kandydatów.

Komisja prawna zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 12 listopada w godzinach 10–12 w celu zbadania deklaracji dotyczących konfliktu interesów wyznaczonych kandydatów na komisarzy. Zgoda komisji prawnej jest niezbędnym warunkiem przeprowadzenia przesłuchań przez właściwe komisje

- podał PE w piątek.

Taką procedurę będzie musiał przejść także kandydat na komisarza Wielkiej Brytanii, jednak rząd w Londynie nie podał jeszcze, kto nim będzie. Komisja Europejska poinformowała w piątek, że oczekuje, iż stanie się to "tak szybko jak to możliwe".

Na razie terminem, kiedy nowa KE ma objąć urząd, jest 1 grudnia, ale w Brukseli pojawiają się spekulacje, że może nie udać się jej utrzymać i cały proces zostanie jeszcze bardziej opóźniony aż do przyszłego roku. Od 1 listopada Komisja pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera przeszła w tryb administrowania, co oznacza, że wstrzymuje się z podejmowaniem ważnych decyzji politycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ofiary śmiertelne antyrządowych zamieszek

/ https://www.youtube.com/watch?v=gwjYnXSLb5Y

  

- Dwóch demonstrantów zginęło dzisiaj w nocy w Bagdadzie w antyrządowych zamieszkach na mostach prowadzących do pilnie strzeżonej rządowo-dyplomatycznej Zielonej Strefy na zachodnim brzegu rzeki Tygrys - poinformowały źródła w irackich władzach.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele sił bezpieczeństwa i służb medycznych poinformowali w czwartek, że jedna osoba poniosła śmierć, gdy funkcjonariusze użyli ostrej amunicji w celu wyparcia demonstrantów z mostu Ahrar. Druga zginęła na następnym z biegiem Tygrysu moście Sinak od uderzenia granatem z gazem łzawiącym w głowę. Ponadto co najmniej 36 innych osób zostało rannych.

Od tygodni protestujący próbują sforsować oba te mosty oraz położony poniżej nich sąsiedni most Dżumhurija.

Od początku października w Iraku trwają społeczne wywołane brakiem miejsc pracy oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, blokującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano Państwo Islamskie. Tłumienie zamieszek pociągnęło za sobą dotąd co najmniej 320 ofiar śmiertelnych

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl