Francuz Thierry Breton, Węgier Oliver Varhelyi i Rumunka Adina Valean w czwartek będą odpowiadali na pytania europosłów poszczególnych komisji, którzy sprawdzą ich przygotowanie merytoryczne do pełnienia funkcji.

Wcześniej we wtorek staną przed komisją prawną PE, która będzie oceniać ich oświadczenia majątkowe i możliwość ewentualnego konfliktu interesów kandydatów.

Komisja prawna zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 12 listopada w godzinach 10–12 w celu zbadania deklaracji dotyczących konfliktu interesów wyznaczonych kandydatów na komisarzy. Zgoda komisji prawnej jest niezbędnym warunkiem przeprowadzenia przesłuchań przez właściwe komisje

- podał PE w piątek.

Taką procedurę będzie musiał przejść także kandydat na komisarza Wielkiej Brytanii, jednak rząd w Londynie nie podał jeszcze, kto nim będzie. Komisja Europejska poinformowała w piątek, że oczekuje, iż stanie się to "tak szybko jak to możliwe".

Na razie terminem, kiedy nowa KE ma objąć urząd, jest 1 grudnia, ale w Brukseli pojawiają się spekulacje, że może nie udać się jej utrzymać i cały proces zostanie jeszcze bardziej opóźniony aż do przyszłego roku. Od 1 listopada Komisja pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera przeszła w tryb administrowania, co oznacza, że wstrzymuje się z podejmowaniem ważnych decyzji politycznych.