Mural z wizerunkiem Piłsudskiego

  

8 listopada 2019 r. na ścianie VII LO im. Piłsudskiego w Kielcach odsłonięto największy w woj. świętokrzyskim mural patriotyczny, upamiętniający 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz sylwetkę patrona szkoły. "Murale stały się coraz bardziej znaczącą formą sztuki. Mają wartość edukacyjną. Najlepsza formą dotarcia do szerszego grona odbiorców okazało się malowanie w przestrzeni publicznej. Mural z Jozefem Piłsudskim wpisuje się w nowoczesną formę malarstwa historycznego. Przykuwa uwagę. Wielkie czyny muszą być związane z imieniem i nazwiskiem. Czym byłaby nasza niepodległość czy zwycięstwo nad Wisłą roku1920 bez Józefa Piłsudskiego? Coś, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe. To fenomen w naszych dziejach" – powiedziała podczas uroczystości naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Z okazji 100-lecia niepodległości Instytut Pamięci Narodowej zaangażował się w powstanie innych murali. We Wrocławiu na budynku Archiwum IPN można podziwiać mural historyczny #PokoleniaNiepodległej, natomiast mural poświęcony Wojciechowi Korfantemu powstał na ścianie kamienicy przy ul. Reja w Katowicach. Na fasadzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dwudniakach (Wierzchosławice) odsłonięto mural Wincentego Witosa, a w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach (pow. tarnowski) – mural 3D przedstawiający patrona placówki. W Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie powstał mural niepodległościowy upamiętniający bitwę pod Łowczówkiem.

Mural w Ciężkowicach, przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Fundacja Jonny'ego Danielsa uhonoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. "Mamy ostatnią szansę"

Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata / By Zala - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82378793

  

Mamy ostatnią szansę – Polacy, Żydzi, chrześcijanie, wszyscy - żeby okazać wdzięczność Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes fundacji From the Depths Jonny Daniels. W czwartek fundacja uhonoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

14 listopada fundacja From the Depths uhonoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - osoby różnych narodowości, które ratowały Żydów (odznaczenie "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest nadawane przez instytut Jad Waszem).

Daniels w opublikowanej w środę rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazuje, że termin uroczystości jest związany z setnymi urodzinami Józefa Walaszczyka, najstarszego żyjącego ze Sprawiedliwych.

- Tak, 13 listopada pan Walaszczyk kończy 100 lat. Ale główna idea wydarzenia dotyczy Sprawiedliwych w ogóle. To wspaniałe, wartościowe pokolenie. Grupa osób, która powoli od nas odchodzi. Mamy ostatnią szansę – Polacy, Żydzi, chrześcijanie, wszyscy, żeby okazać im wdzięczność. To główny powód, dla którego zorganizowałem to wydarzenie

 - wskazuje.

Na uroczystości będą obecni Sprawiedliwi z Polski, Białorusi i Albanii. Przyjechać ma także były minister spraw zagranicznych Albanii Edmond Panariti, syn jednego z muzułmanów – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gościem będzie też Xhemal Veseli, jeden z ostatnich żyjących muzułmanów wyróżnionych tym tytułem. Daniels zapowiada, że obecni będą także politycy z Izraela.

- Zaprosiliśmy na wydarzenie polityków każdej dużej polskiej i izraelskiej partii. Szczególnie w czasach, gdy wszystko jest tak spolaryzowane, warto zrobić coś ważnego, obejmującego różne opcje polityczne. Ale na tym wydarzeniu w pierwszym rzędzie usiądą Sprawiedliwi, bo to wieczór specjalnie dla nich. Politycy są w drugim rzędzie

 - powiedział Daniels.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl