Minister Emilewicz ogłosiła budżet na opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania

/ / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przeznaczamy 200 mln zł na opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania domów – ogłosiła dziś minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Ogłosiła też uruchomienie kolejnego konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki dla MŚP.

O pieniądze w ramach programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się firmy i naukowcy, którzy zdecydują się na opracowanie i wdrożenie urządzeń oraz innowacyjnych systemów grzewczych, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. 

Uruchamiamy właśnie program w ramach tzw. szybkiej ścieżki ściśle konsultowaliśmy z przedstawicielami branży kotlarskiej

- powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Zaznaczyła, że dzięki finansowemu wsparciu wiele firm, m.in. te, które produkowały "kopciuchy", zacznie oferować "ekologiczne źródła ciepła, przyjazne dla środowiska". Mogą to być - jak wskazała - np. pompy ciepła lub kotły na biomasę, fotowoltaikę. 

Nowy program tzw. szybkiej ścieżki to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wnioski w konkursie można składać od 9 grudnia do końca marca 2020 r., a pierwsze produkty - jak stwierdziła Emilewicz - powinny pojawić się na rynku już pod koniec 2020 roku. 

Podkreśliła, że uruchomienie na dużą skalę alternatywnych źródeł ciepła będzie jednym z elementów transformacji energetycznej, którą Polska będzie musiała przejść w najbliższych latach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Naziści - nie Niemcy, a Rosja - ostoja w walce z antysemityzmem. Kantor przemówił w Jad Waszem

/ YouTube/@Yad_Vashem

  

W Rosji widzimy niski poziom antysemityzmu, dzięki bezkompromisowej polityce, zakładającej walkę z tym zjawiskiem. Traktowany jest z najwyższą surowością, przez co udało się go pozbyć z przestrzeni publicznej niemal w całości - powiedział oligarcha Mosze Kantor podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w instytucie Jad Waszem w Jerozolimie.

Kantor przedstawił na początku pytania, na które postanowił odpowiedzieć w dalszej części przemówienia. „Dlaczego zagrożenie dla ludzkości stanowi antysemityzm i dlaczego nie dotyczy to tylko Żydów? Jaka jest dziś sytuacja ws. antysemityzmu, szczególnie dla Żydów w Europie? Jakie środki można przedsięwziąć, by zapobiec antysemityzmowi?” - pytał Kantor.

[polecam:https://niezalezna.pl/307428-forum-kantora-i-putina-w-jerozolimie-wsrod-przykladow-antysemityzmu-polskie-flagi]

Żydzi byli od zawsze najbardziej wiernymi obywatelami krajów, byli filarem społeczeństw we wszystkich dziedzinach życia. Odrzucenie Żydów stanowiło odrzucenie porządku światowego. To oni zawsze byli pierwszym celem, ale nigdy nie ostatnim. Naziści wyeliminowali 1/3 populacji Żydów. Gdyby antysemityzm nie został zatrzymany, przejąłby władzę we wszystkich państwach. Kto mógłby sobie wyobrazić, że 75 lat po wyzwoleniu Żydzi dalej będą się bali przechadzać po ulicach Europy. Kto by pomyślał, że synagogi będą celami ataków?

- pytał przewodniczący Fundacji Światowego Forum Holokaustu.

„Mogę pokazać obraz społeczności, które się za tym kryją. Ponad 80 proc. przedstawicieli narodu żydowskiego czuje się zagrożonych. Oznacza to, że za 30 lat Żydzi mogą zniknąć z Europy. Musimy edukować o Holokauście. Musimy wprowadzić znaczące akty legislacyjne, a następnie w pełni je wdrożyć” - tłumaczył Kantor.

Dalej wymieniał kraje, które - w jego mniemaniu - skutecznie zwalczają zjawisko antysemityzmu.

Niemcy przyjęły uchwałę przed dwoma laty, która zabrania mowy nienawiści w sieci. W USA niedawno zaadresowano rozprzestrzeniający się w kampusach uniwersyteckich. Z budżetu federalnego finansuje się walkę z antysemityzmem. Wielka Brytania jest modelowym krajem, jak odpowiadać na antysemityzm. Stworzyła specjalne siły, by efektywnie przeciwdziałać antysemityzmowi.

- podkreślił.

Odniósł się też do obecnej polityki Kremla. „W Rosji widzimy niski poziom antysemityzmu, dzięki bezkompromisowej polityce, zakładającej walkę z tym zjawiskiem. Traktowany jest z najwyższą surowością, przez co udało się go pozbyć z przestrzeni publicznej niemal w całości” - wskazał.

Takie zachowania powinny być promowane na całym świecie

- podsumował Mosze Kantor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts