Chcą usunąć ze szkół... nauczanie hymnu. Tłumaczą to... „uniknięciem przeciążenia programu”

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/weisanjiang

  

Szwedzka Agencja ds. oświaty (Skolverket) w projekcie nowej podstawy programowej dla szkół podstawowych zaproponowała wykreślenie nauki hymnu narodowego. Propozycję skrytykowali politycy centroprawicowej opozycji.

Według projektu agencji podlegającej szwedzkiemu ministerstwu edukacji na lekcjach muzyki w młodszych klasach w szkole podstawowej zniesiony zostanie wymóg nauki hymnu narodowego, psalmów oraz tradycyjnych pieśni nordyckich. W nowej podstawie programowej zapisano jedynie, że uczniowie zobowiązani będą do nauki "muzyki nawiązującej do rzeczy, które znają z codzienności, a także tradycji muzycznych związanych z różnymi świętami".

Wycofania propozycji Skolverket zażądała wiceprzewodnicząca parlamentarnej komisji edukacji Kristina Axen Olin.

"Brak hymnu w programie nauczania to dowód, że przestajemy uczyć historii Szwecji. Dobrowolnie rezygnujemy z nauczania wartości, które są podstawą naszej tożsamości"

- stwierdziła posłanka opozycyjnej konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

Podobnie uważa rzecznik Liberałów ds. szkolnictwa Roger Haddad .

"Nie możemy mieć zaufania do instytucji, która usuwa z programu nauczania kluczowe elementy szwedzkiej historii"

- dodał.

Według Anny Wasterholm ze Skolverket pominięcie pewnych elementów w programie nauczania nie musi mieć poważnych konsekwencji.

"Chcemy uniknąć przeciążenia programu szczegółami"

- tłumaczy Anna Westerholm ze Skolverket, zaznaczając, że projekt jest konsultowany z nauczycielami.

Skolverket gotową podstawę programową dla szkól podstawowych ma przedstawić szwedzkiemu rządowi w połowie grudnia. O przyszłości dokumentu zdecyduje socjaldemokratyczna minister edukacji Szwecji, Anna Ekstroem.

Wcześniej kontrowersje wzbudziły ujawnione przez media propozycje rezygnacji z nauczania Biblii oraz antyku z lekcji historii. Po fali krytyki, starożytność ma być nadal obecna w szkołach.

Hymn narodowy Szwecji "Du gamla, du fria" (O, dawna, o, wolna) powstał w 1844 roku i odnosi się do piękna skandynawskiej natury. Autorem tekstu jest Richard Dybeck, muzyka została oparta na szwedzkiej melodii ludowej.

W wielu szwedzkich szkołach, zwłaszcza na zdominowanych przez imigrantów przedmieściach dużych miast, większość stanowią uczniowie mówiący w domach w swoim ojczystym języku. Mają oni prawo do dodatkowych lekcji tego języka w szkole.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Usiłował zabić właściciela mieszkania

/ Policja

  

Na trzy miesiące został aresztowany 25-letni mężczyzna, który kilkukrotnie ugodził właściciela wynajętego mieszkania, gdy ten przyszedł sprawdzić, co dzieje się w tym lokalu. Aresztowany jest też podejrzany o posiadanie narkotyków i uprawę marihuany.

Starszy sierżant Krzysztof Marcjan z biura prasowego wrocławskiej policji przekazał, że do usiłowania zabójstwa doszło we Wrocławiu w jednym z mieszkań na osiedlu Wojszyce, a o zdarzeniu poinformował sam 48-letni poszkodowany, który został kilkukrotnie pchnięty nożem.

"Przekazał policjantom, że jest właścicielem mieszkania i że od dłuższego czasu nie miał kontaktu z wynajmującym, co mocno go zmartwiło, więc postanowił sprawdzić, czy na pewno jest wszystko w porządku. Gdy nikt nie otwierał mu drzwi, postanowił wejść do lokalu przy pomocy własnego klucza. W środku zastał nieznanego mu mężczyznę, który nagle zaatakował go ostrym narzędziem"

- powiedział policjant.

Dodał, że po ataku poszkodowany mężczyzna szybko opuścił mieszkanie i wezwał pomoc. Chwilę później z obrażeniami zagrażającymi jego życiu został przewieziony do jednego z miejscowych szpitali.

Policjanci zorientowali się, że przebywający w mieszkaniu sprawca chce uciec przez balkon. Wybiegli przed budynek i po pościgu zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który opuścił mieszkanie, skacząc z balkonu.

"Próbował uciec z torbą wypełnioną suszem roślinnym, żółtymi kryształkami, a także pieniędzmi. Sprawca został obezwładniony. Na jaw wyszły kolejne fakty obciążające 25-letniego wrocławianina. W lokalu, z którego uciekł, policjanci ujawnili spory zapas charakterystycznego suszu roślinnego, a także domową plantację marihuany" - powiedział Marcjan.

Dodał, że uprawa była profesjonalnie przygotowana. Jeden z pokoi został zabezpieczony folią aluminiową, a pod sztucznym oświetleniem były donice z sadzonkami. W ujawnionej przy mężczyźnie torbie oraz podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 2000 porcji marihuany, a także 200 porcji ecstasy.

Na wniosek prokuratury 25-latek został aresztowany na trzy miesiące. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu wieloletnie więzienie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts