Marszałek Sejmu zdziwiona sprzeciwem opozycji. "Powierzenie funkcji Macierewiczowi uzasadnione"

/ Antoni Macierewicz / fot. Krzysztof Sitowski/Gazeta Polska

  

Powierzenie funkcji marszałka seniora Sejmu Antoniemu Macierewiczowi jest jak najbardziej zasadne – oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Nie rozumiem sprzeciwu części opozycji w tej sprawie” – dodała.

We wtorek Antoni Macierewicz został wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu IX kadencji, którego pierwsze posiedzenie odbędzie się 12 listopada. Nominacja ta wywołała sprzeciw części opozycji. 

Posłowie PO zaapelowali do prezydenta o zmianę decyzji w sprawie marszałka seniora Sejmu. Zarzucili Macierewiczowi "destrukcyjną" politykę kadrową w MON i zbijanie "kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim".

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana dzisiaj przez dziennikarzy o zamieszanie wokół powołania Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu powiedziała, że kompletnie tego nie rozumie.

To jest zwyczaj, który obowiązuje od zawsze. Akurat pana posła, marszałka seniora Antoniego Macierewicza znam od lat. W moim przekonaniu powierzenie tej funkcji Antoniemu Macierewiczowi, z jego przeszłością, jest jak najbardziej uzasadnione

- podkreśliła Witek.

Wyraziła nadzieję, że głosy sprzeciwu ws. marszałka seniora nie popsują uroczystości inauguracji nowej kadencji Sejmu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja zalana. Poważne straty

/ Twitter/Marco M.M.

  

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.

Przed godziną 23 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii.

Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Na placu świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

To na razie pierwsze stwierdzone straty. Ich liczenie zacznie się o świcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl