Sydney Pollack i Aretha Franklin: duet, dla którego warto pójść do kina

Aretha Franklin / fot. YouTube.com

  

15 listopada do kin studyjnych trafi „Amazing Grace: Aretha Franklin” – dokument, poświęcony Arecie Franklin, będący zapisem jej historycznego koncertu z 1972 roku – sesji nagraniowej do płyty o tym samym tytule, która stała się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszech czasów i jednym z najważniejszych w dorobku Arethy Franklin, Amerykańskiej Królowej Soul.

„Amazing Grace (…)” będzie można zobaczyć w ramach cyklu #kinojazz stworzonego przez Arkadiusza Jaskólskiego, prezesa firmy dystrybucyjnej Musicine oraz Agnieszkę Holwek i Jerzego Szczerbakowa z Fundacji EuroJAZZ.

Film pojawi się na przeszło 100 seansach na ekranach ponad 45 kin z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w całym kraju. Życie kinowe tego obrazu rozpoczyna się 7.11 na American Film Festiwal we Wrocławiu. Premierowy pokaz w warszawskim kinie Luna 15.11 rozpocznie natomiast serię seansów, które potrwają do końca roku

 - mówi Jaskólski.

Film od swojego pierwszego pokazu zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków na całym świecie. Obraz został okrzyknięty „transcendentną przyjemnością” (The Guardian), „wspaniale intymnym” (Time), „kinowym zmartwychwstaniem” (Washington Post), „radosnym, niezapomnianym filmem” (Seattle Times). 

„Amazing Grace: Aretha Franklin” to kolejny film jazzowy na ekranach polskich kin. W ramach cyklu pojawiły się już dokumenty: „Blue Note Records: Beyond Notes, Chasing Trane. Historia Johna Coltrane’a”oraz „Miles Davis. Birth Of The Cool”.

Naszym celem jest popularyzacja jazzu przez dotarcie do publiczności kinowej i przybliżenie najważniejszych dla tej muzyki twórców. W planach kolejne filmy, w styczniu na ekrany trafi Ella Fitzgerald: Just One of Those Things

 – mówi Agnieszka Holwek.

Amerykańska Królowa Soul i autorka tekstów, Aretha Franklin, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku nagrywa na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel pt. „Amazing Grace”. Śpiewa głównie do afroamerykańskiej publiczności. Towarzyszy jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona. James Cleveland występuje wraz z Arethą i akompaniuje jej na fortepianie. Aretha wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu Wielkiemu Ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Ta diva, występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich do czerwoności, wyciska łzy i pozostawia trwały ślad w duszy. Takiej muzycznej uczty nie da się zapomnieć. Podczas drugiej nocnej sesji na widowni zagościli m.in. Mick Jagger i Charlie Watts, wokalista i perkusista The Rolling Stones, którzy kończyli właśnie w LA swój album „Exile on Main St.”.

„Amazing Grace” stał się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszech czasów i ugruntował pozycję Arethy Franklin jako niekwestionowanej Królowej Soul. Był przełomowy dla historii muzyki amerykańskiej na tle przemian społecznych w tym kraju na początku lat 70. ubiegłego wieku.

Perypetie twórców nie pozwoliły im pokazać swojego dzieła przez ponad 46 lat! Obraz nigdy dotychczas nieprezentowany w Polsce, nazywany Świętym Graalem, można teraz podziwiać, cofając się w czasie i doświadczając wyjątkowych muzycznych wzruszeń, jakich nie dostarczył żaden muzyczny film dokumentalny. Prawdziwy muzyczny skarb!

Lista kin, w których pojawi się film:

Bytom, BECEK Bytomskie Centrum Kultury
Bochnia, KINO REGIS

Białystok, Kino FORUM
Częstochowa, Kino Studyjne OKF Iluzja

Dąbrowa Górnicza, Kino KADR
Gdańsk, Kino Kameralne Cafe

Gdańsk, KinoPort
Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
Katowice, Kinoteatr Rialto
Kielce, Kino Fenomen,
Kraków, Kijów.Centrum

Kraków, Kino Pod Baranami
Lublin, Kino Bajka
Łomża, Nowe Kino Millenium

Łódź, Kino - Galeria Charlie
Nowy Sącz, Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu
Olsztyn, Kino Studyjne Awangarda 2
Oława, Centrum Sztuki w Oławie
Oświęcim, Oświęcimskie Centrum Kultury

Ostrów Wlkp., Kino Komeda

Poznań, Kino Muza w Poznaniu

Rzeszów, Kino Zorza
Siedlce, Novekino Siedlce
Słupsk, Kino Rejs
Szczecin, Kino Pionier 1907
Toruń, Kino Centrum
Warszawa, Kino Muranów
Warszawa, PROM Kultury Saska Kępa

Warszawa, Kinokawiarnia Stacja Falenica

Warszawa, Kino Elektronik

Warszawa, Kino Luna
Warszawa, Nove Kino Wisła
Warszawa, Dobre Miejsce
Wągrowiec, Kino Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu  
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

Zakopane, Kino Miejsce
Żywiec, Kino Janosik

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Jazz Press, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Z czym ma się Polakom kojarzyć państwo? Premier Morawiecki mówił o jego wizji

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

W drugiej kadencji bardzo mocno kładziemy nacisk na jakość usług publicznych tak, aby obywatelom państwo kojarzyło się z przyjazną i pomocną instytucją - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania kierownictwa KPRM.

Dziś w kancelarii premiera odbyła się uroczystość, podczas której szef rządu wręczył akty powołania kierownictwu KPRM. Szefem kancelarii został ponownie minister Michał Dworczyk, poseł PiS i wiceminister energii w poprzedniej kadencji Krzysztof Kubów został szefem gabinetu politycznego premiera w randze sekretarza stanu.

[polecam:https://niezalezna.pl/298317-mateusz-morawiecki-odkryl-karty-poznalismy-nowe-kierownictwo-kancelarii-premiera]

Premier Morawiecki wręczył też akty powołania ministrowi Łukaszowi Schreiberowi, który będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów. Ponadto w randze sekretarza stanu ponownie na stanowisko rzecznika rządu został powołany Piotr Müller.

Akt powołania otrzymał też Paweł Szrot, który podobnie jak w poprzedniej kadencji będzie pełnił funkcję zastępcy szefa KPRM w randze sekretarza stanu.

Szef rządu dziękując pracownikom KPRM podkreślał wagę pracy, którą wykonują.

"Wiem, że czasami - jak mówicie - przypomina ona maraton, czasami sprint, czasami sprint w trakcie maratonu, ale myślę, że daje ona jednocześnie bardzo dużo satysfakcji, ponieważ jesteśmy w miejscu, gdzie możemy usprawnić działanie aparatu całego państwa polskiego, a to jest niebagatelna sprawa. To ogromne zobowiązanie, które spoczywa na naszych barkach"

- powiedział premier.

Morawiecki stwierdził, że w pierwszej kadencji jego rząd "w dużym stopniu zlikwidował deficyty solidarności poprzednich 25 lat", zaś celem drugiej kadencji - jak mówił - będzie bardzo mocny nacisk na jakość usług publicznych, aby obywatelom państwo kojarzyło się z przyjazną i pomocną instytucją.

"Bardzo wielka odpowiedzialność na waszych barkach" - dodał premier, zwracając się do pracowników KPRM.

W miniony piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, który będzie liczył 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie Morawieckiego nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu. Ponadto szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu.

We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się 3 posłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl