Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym. Miejscowy biskup przedstawię skalę tragedii

/ twitter.com/@EpiskopatNews

  

10 listopada Kościół w Polsce obchodzić będzie XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku, szczególna uwaga skierowana będzie w stronę problemów wiernych w Sudanie Południowym. - Moi ludzie w Sudanie Południowym cierpią bardzo, eskalacja nastąpiła w 2014 roku wraz z wybuchem wojny - powiedział podczas konferencji prasowej bp Stephen Nyodho Ador Majwok z południowo-sudańskiej diecezji Malakal.

Dziś odbyła się konferencja prasowa przed XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowanym przez sekcję polską Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i przy wsparciu Konferencji Episkopatu Polski, który przypada w niedzielę 10 listopada.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że obecnie 350 milionów chrześcijan na świecie jest poddawanych różnym formom dyskryminacji ze względu na wiarę.  Nasi bracia i siostry „doświadczają nie tylko wielu niedogodności, ale także ryzyka przeżycia ze względu na wyznawaną wiarę. Niejednokrotnie zapominamy o tym, że w różnych miejscach dzisiaj także wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa jest zagrożone nawet utratą życia, czy też różnymi trudnościami, marginalizowaniem w życiu społecznym, zawodowym, w życiu rodzinnym” – powiedział sekretarz generalny.

Hasło tegorocznego Dnia Solidarności brzmi: „Przemilczane milczenie”, a tematem wiodącym jest aktualna sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym. Gościem specjalnym w Polsce z tej okazji jest bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Płd.

- Jest to znak solidarności, że jesteśmy tutaj, aby okazywać naszą solidarność z ludnością w Sudanie Południowym. Moi ludzie w Sudanie Płd. cierpią bardzo, eskalacja nastąpiła w 2014 roku wraz z wybuchem wojny

 – powiedział bp Stephen Nyodho Ador Majwok. Bp Majwok zauważył, że najbardziej dotkniętą przez wojnę, a następnie przez powodzie, jest jego diecezja Malakal, w której żyje 4 mln ludzi, z czego ponad 60% stanowią katolicy. Szkoły, kościoły, domy zostały w tej diecezji doszczętnie zniszczone. Sam biskup Majwok mieszka w baraku wojskowym.

- Jako chrześcijanie proszę chrześcijan w Polsce o modlitwę w duchu solidarności, a tych, których stać proszę o wsparcie materialne

 – zaapelował bp Stephen Nyodho Ador Majwok.

- Konferencja Episkopatu Polski sprawiła, że Polska jest jedynym krajem, w którym na taką skalę co roku pochylamy się nad cierpiącymi siostrami i braćmi w którymś z krajów, w tym roku z Sudanu Płd.

 – podkreślił ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Także Papież Franciszek nawiązał podczas środowej audiencji generalnej do XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie obchodzony w Kościele w Polsce. „Wasza modlitwa i konkretne dzieło solidarności niech przynosi wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa w różnych częściach świata” – powiedział.

60,5% mieszkańców Sudanu Płd. to chrześcijanie z czego niemal 40% to katolicy. To najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Płd. trwa katastrofa humanitarna. Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z czym ma się Polakom kojarzyć państwo? Premier Morawiecki mówił o jego wizji

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

W drugiej kadencji bardzo mocno kładziemy nacisk na jakość usług publicznych tak, aby obywatelom państwo kojarzyło się z przyjazną i pomocną instytucją - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania kierownictwa KPRM.

Dziś w kancelarii premiera odbyła się uroczystość, podczas której szef rządu wręczył akty powołania kierownictwu KPRM. Szefem kancelarii został ponownie minister Michał Dworczyk, poseł PiS i wiceminister energii w poprzedniej kadencji Krzysztof Kubów został szefem gabinetu politycznego premiera w randze sekretarza stanu.

[polecam:https://niezalezna.pl/298317-mateusz-morawiecki-odkryl-karty-poznalismy-nowe-kierownictwo-kancelarii-premiera]

Premier Morawiecki wręczył też akty powołania ministrowi Łukaszowi Schreiberowi, który będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów. Ponadto w randze sekretarza stanu ponownie na stanowisko rzecznika rządu został powołany Piotr Müller.

Akt powołania otrzymał też Paweł Szrot, który podobnie jak w poprzedniej kadencji będzie pełnił funkcję zastępcy szefa KPRM w randze sekretarza stanu.

Szef rządu dziękując pracownikom KPRM podkreślał wagę pracy, którą wykonują.

"Wiem, że czasami - jak mówicie - przypomina ona maraton, czasami sprint, czasami sprint w trakcie maratonu, ale myślę, że daje ona jednocześnie bardzo dużo satysfakcji, ponieważ jesteśmy w miejscu, gdzie możemy usprawnić działanie aparatu całego państwa polskiego, a to jest niebagatelna sprawa. To ogromne zobowiązanie, które spoczywa na naszych barkach"

- powiedział premier.

Morawiecki stwierdził, że w pierwszej kadencji jego rząd "w dużym stopniu zlikwidował deficyty solidarności poprzednich 25 lat", zaś celem drugiej kadencji - jak mówił - będzie bardzo mocny nacisk na jakość usług publicznych, aby obywatelom państwo kojarzyło się z przyjazną i pomocną instytucją.

"Bardzo wielka odpowiedzialność na waszych barkach" - dodał premier, zwracając się do pracowników KPRM.

W miniony piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, który będzie liczył 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie Morawieckiego nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu. Ponadto szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu.

We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się 3 posłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl