Wicemarszałek powiedział, co myśli o opozycji w Senacie. „Liczę na to, że otrzeźwieją”

Marek Pęk / fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Wicemarszałek Senatu IX kadencji Marek Pęk skomentował opozycyjną nominację Tomasza Grodzkiego jako kandydata na marszałka Senatu w rozpoczynającej się wkrótce kadencji. Według niego, opozycja nie ma w Senacie wspólnego programu. "Liczę na to, że senatorowie, którzy mają minimum niezależności i samodzielności politycznej, przyznają się do jakichś zasad, wartości, otrzeźwieją" - mówi, dodając, że liczy, iż marszałkiem Senatu pozostanie Stanisław Karczewski.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna po uzgodnieniach z liderami PSL i SLD poinformował dziś, że Tomasz Grodzki z KO jest kandydatem na marszałka Senatu, a Bogdan Borusewicz będzie rekomendowany przez KO na wicemarszałka izby. Lewica rekomenduje na wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że o rekomendacjach PSL do prezydiów Sejmu i Senatu ludowcy poinformują po posiedzeniu klubu parlamentarnego, które ma się odbyć we wtorek.

Komentując te ustalenia, senator PiS Marek Pęk zwrócił się do przedstawicieli opozycji, aby "nie dzielili skóry na niedźwiedziu".

"Póki co w Senacie jest remis. Wybory do Senatu wygrał KW PiS, w związku z tym konsekwentnie będzie się starał 12 listopada wybrać swojego marszałka Senatu"

- zapowiedział.

Kandydatem PiS na marszałka Senatu jest stojący obecnie na czele Izby Stanisław Karczewski.

"Liczymy na to, że uda nam się wykreować większość i wybierzemy swojego marszałka"

- oświadczył Pęk.

Wicemarszałek Senatu zwracał uwagę, że w wyborach startowały odrębne komitety wyborcze.

"Był to taki teatr. Jedni dystansowali się od drugich, jedni byli konserwatywni, inni byli liberalni. Teraz, jak zwykle, mamy zjednoczenie totalnej opozycji i to zjednoczenie jest tylko zjednoczeniem anty-PiS"

- ocenił.

"W związku z tym pytamy o program tego zjednoczenia w Senacie. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o inicjatywie ustawodawczej Senatu, że będzie przez Senat próbował wprowadzać nowe projekty. Pytanie, jakie projekty? Czy będą to lewicowe projekty dotyczące spraw światopoglądowych, moralności, tego wszystkiego co niesie na sztandarach współczesna lewica? Czy będą to konserwatywne projekty chrześcijańsko-narodowe, takie, jak próbuje dzisiaj lansować PSL?"

- pytał senator PiS.

Zdaniem Pęka, koalicja opozycji w Senacie nie ma wspólnoty programowej, a co za tym idzie nie ma racji bytu i jest skazana na porażkę.

"PiS jako samodzielny komitet wyborczy ma 48 senatorów. 52 senatorów to są senatorowie PO, SLD, PSL i senatorowie niezależni. Teraz nagle słyszymy, że to jest całość"

- wskazywał.

"Liczę na to, że senatorowie, którzy mają minimum niezależności i samodzielności politycznej, przyznają się do jakichś zasad, wartości, otrzeźwieją i zobaczą, że tak naprawdę te zasady i wartości reprezentuje klub parlamentarny PiS, i przyłączą się do nas, i wybiorą naszego marszałka"

- oświadczył Pęk.

Odnosząc się do kandydatury Tomasza Grodzkiego, senator PiS stwierdził, że jest on wybitnym lekarzem i chirurgiem, natomiast politykiem jest "jeszcze bez jakiegoś spektakularnego dorobku". Pęk zwracał też uwagę, że stanowisko marszałka Senatu, to wielkie zobowiązanie.

"To jest też pytanie o to, czy rzeczywiście ten senator, ten człowiek jest w stanie podołać takiemu ogromnemu zadaniu politycznemu"

- mówił polityk.

W wyborach do Senatu PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – 3, a SLD – 2. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska - były poseł Platformy Obywatelskiej).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja zalana. Poważne straty

/ Twitter/Marco M.M.

  

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.

Przed godziną 23 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii.

Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Na placu świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

To na razie pierwsze stwierdzone straty. Ich liczenie zacznie się o świcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl