Esseńskie obchody odzyskania Niepodległości

  

Zapraszamy na esseńskie obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości! W programie m.in.: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i tematyczne wykłady. Organizatorami jest Klub "Gazety Polskiej" w Essen oraz Polska Lista Wyborcza "POLACY w ESSEN" we współpracy w polską parafią w Essen.

Obchody rozpoczną się w Kościele św. Klemensa, Hirtsieferstr. 13, 45143 Essen, już w sobotę 9 listopada 2019 r.:

  • godz. 12:00 warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży
  • godz. 18.00 wernisaż wystawy pt. „Ukradzione dzieciństwo”

oraz wykłady:

  •  „Niemiecka polityka rasowa w okupowanej Polsce w czasie II wojny światowej” – dr Kamil Frączkiewicz / IPN Wrocław
  • „Z dala od bursztynowego brzegu. W 100. Rocznicę powstania Flotylli Pińskiej 1919-2019” – Jerzy Rudnicki / IPN Wrocław

W niedzielę 10 listopada 2019 r.:

  • godz. 9:30 Msza św. w intencji Ojczyzny
  • godz. 10:45 Marsz Niepodległości z biało-czerwoną z przed kościoła do Sali parafialnej
  • godz. 11:00 rozpoczęcie uroczystości na sali: odśpiewanie hymnu, powitanie gości, wykłady okolicznościowe, niespodzianka dla dzieci i młodzieży, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Organizatorami jest Klub "Gazety Polskiej" w Essen oraz Polska Lista Wyborcza "POLACY w ESSEN" we współpracy w polską parafią w Essen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wenecja zalana. Poważne straty

/ Twitter/Marco M.M.

  

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.

Przed godziną 23 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii.

Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Na placu świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

To na razie pierwsze stwierdzone straty. Ich liczenie zacznie się o świcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl