Co z wizytą Trumpa w Polsce? Szczerski: „To, co miało być jej efektem, jest już dokonane”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że wszystkie dobre owoce, jakie miał przynieść ten rok w relacjach polsko-amerykańskich są już załatwione. - Zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa jest otwarte, ale nie naciskamy na tę wizytę, bo to, co miało być jej efektem jest dokonane - dodał. Pierwszym zadaniem, zaznaczył Szczerski, było zwiększenie kontyngentu amerykańskiego w Polsce. Drugie zadanie, jakie prezydenci Polski i USA postawili sobie na ten rok - czyli ruch bezwizowy - zostało dopełnione.

Szczerski został zapytany w piątek w radiowej Trójce, czy w związku tym, że prezydent Andrzej Duda i ambasador USA Georgette Mosbacher ogłosili już zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków, nie dojdzie w najbliższym czasie do wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce.

Odpowiedział, że drugie zadanie jakie prezydenci Polski i USA postawili sobie na ten rok - czyli ruch bezwizowy - zostało dopełnione. Pierwszym zadaniem, zaznaczył Szczerski, było zwiększenie kontyngentu amerykańskiego w Polsce.

"To oznacza, że wszystkie dobre owoce, jakie miał ten rok przynieść w relacjach polsko-amerykańskich są już załatwione"

- powiedział.

Prezydencki minister podkreślił, że zaproszenie dla Trumpa jest otwarte, ale strona polska "nie naciska na tę wizytę", ponieważ to, co miało być jej efektem już jest dokonane. "Prezydent Andrzej Duda postawił raczej na efekty, niż na efekciarstwo. Te dwa efekty są uzyskane" - stwierdził Szczerski.

Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta rozumie sytuację wewnętrzną w USA, gdzie rozpoczyna się kampania wyborcza, a także wszczęto procedurę impeachmentu.

"My rozumiemy tę sytuację. Do końca roku nie pozostało już dużo czasu. Pewnie prezydenci spotkają się w Londynie podczas spotkania szczytu NATO"

- dodał Szczerski.

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych będzie możliwa od 11 listopada br.

Prezydent USA miał przybyć do Polski na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trump przełożył jednak swoją wizytę, uzasadniając to nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Szczerski zapowiadał wówczas, że wizyta Trumpa w Polsce odbędzie się jeszcze w tym roku, a jej data miała być znana na początku września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połamane tabernakulum, kradzież hostii, odwrócony krzyż. Bandyci zdemolowali kościół we Francji!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Kościół w niewielkiej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Połamano tabernakulum, a hostię i monstrancję - skradziono. To dopiero początek zniszczeń, jakich dokonano. Wygląda na to, że zniszczeń w świątyni dokonano celowo.

"Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione"

- poinformował biskup La Rochelle i Saintes, Georges Colomb.

"Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików"

- podkreśla Colomb.

"Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież"

– informują lokalni przedstawiciele kościoła katolickiego.

"Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła"

- powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze dziś złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane msze i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl