Grekokatolicy wspominają i modlą się za zmarłych

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Mieszkający m.in. na Podkarpaciu grekokatolicy w przypadający w piątek dzień św. Dymitra, męczennika żyjącego na przełomie III i IV wieku, wspominają zmarłych i modlą się za nich. Odwiedzają także ich groby.

"W cerkwiach po porannej mszy św. z kartek przygotowanych przez bliskich odczytuje się imiona i nazwiska zmarłych. Potem na cmentarzach zostanie odprawiona panichida, czyli modlitwa za zmarłych"

– powiedział ks. Andrzej Żuraw, dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach.

Duchowny dodał, że dzień św. Dymitra jest jednym z kilku w roku, kiedy wierni Kościoła greckokatolickiego o nich pamiętają.

Zmarłych grekokatolicy wspominają także w drugi dzień Wielkanocy, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania.

"Szczególnie doniosły charakter mają uroczystości odbywające się w Wielkanoc. Wspominanie zmarłych w okresie wielkanocnym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa"

– mówił ks. Żuraw.

Zwrócił uwagę, że od początku lat 90. XX stulecia wielu grekokatolików odwiedza groby swoich bliskich także we Wszystkich Świętych.

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV w. w Grecji. Zginął śmiercią męczeńską ok. 306 r. w wieku dwudziestu kilku lat. Według tradycji odmówił wykonania cesarskiego rozkazu nakazującego wymordowanie chrześcijan żyjących w jego mieście. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. Podczas wypraw krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce mieszkają m.in. w woj. podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

W latach 40. XX w. władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Reaktywował się na początku lat 90 XX w. W 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku. W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska, obejmująca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska, obejmująca terytorium Polski po lewej stronie Wisły. Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ponad 102 mln zł na poprawę jakości kształcenia zawodowego

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Ponad 102 mln zł przeznaczył do tej pory Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie na poprawę jakości kształcenia zawodowego na Podkarpaciu. W projektach, które finansowane były z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na l. 2014-2020 uczestniczyło m.in. ponad sto średnich szkół zawodowych.

Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, urząd zrealizował dotychczas 74 projekty, których zadaniem była poprawa kształcenia zawodowego w regionie i które były finansowane z podkarpackiego RPO.

„Duży nacisk przy wyborze projektów kładliśmy na to, żeby odbudowywały one relacje między szkołą a szeroko rozumianym biznesem. Zależy nam, aby szkoła uczyła w taki sposób, by uczniowie po jej zakończeniu nabyli umiejętności, których oczekują pracodawcy”

– dodał.

Zdaniem Czopa relacje szkoła-biznes były przez długi czas „zaniedbywane, a nawet niszczone”. „Teraz chcemy te relacje naprawiać, dlatego tak duże kwoty przeznaczamy na podnoszenie jakości kształcenia zawodowego w naszym regionie. Szczególnie zależało nam na projektach, które realizowane był w ścisłym partnerstwie z przedsiębiorcami” – podkreślił.

Dyrektor rzeszowskiego WUP zaznaczył, że wiele firm w ramach zrealizowanych projektów, objęło patronatem poszczególne kierunki kształcenia.

„Dzięki takiemu rozwiązaniu uczniowie dostali szansę na zdobycie realnego i bardzo cennego doświadczenia zawodowego. Zresztą nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogli zdobyć dodatkowe doświadczenie w czasie praktyk i staży”

– powiedział Czop.

Do tej pory WUP na podniesienie jakości kształcenia zawodowego na Podkarpaciu przeznaczył ponad 102 mln zł. W projektach realizowanych przez ponad 100 średnich szkół zawodowych uczestniczyło ponad 11,5 tys. uczniów, którzy odbyli płatne staże/praktyki w przedsiębiorstwach.

Jak zaznaczył Czop w ramach projektów również ponad 1 tys. nauczycieli kształcenia zawodowego podniosło swoje kwalifikacje zawodowe.

„Pieniądze przeznaczyliśmy również na doposażenie kilkuset pracowni szkolnych w dodatkowy sprzęt do nauczania zawodowego o wartości kilkudziesięciu mln zł”

– powiedział dyr. rzeszowskiego WUP.

Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Program ten składa się z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach całego programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl