Koniec z popularnymi "wuzetkami"? Wiceminister Buda: To ogromna kula u nogi rozwoju gospodarczego

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/xanmagena

  

- "Wuzetki" [decyzje o warunkach zabudowy] wynikają z tego, że brakuje planów zagospodarowania [przestrzennego] i całego mechanizmu tworzenia planów nikt od wielu lat nie zmienił. To ogromna kula u nogi rozwoju gospodarczego (...) To błędne koło, z którym musimy skończyć - zapowiedział dzisiaj w Polskim Radiu 24 wiceminister inwestycji i rozwoju, Waldemar Buda.

Sprawa łapówki dla burmistrza warszawskich Włoch, którą miał otrzymać w zamian za wydanie korzystnych dla dewelopera decyzji, na nowo ożywiła temat kompetencji samorządowców w kwestiach zagospodarowania terenu, szczególnie jeśli chodzi o popularne "wuzetki", czyli decyzje o warunkach zabudowy. Od dawna mechanizm "wuzetek" był krytykowany jako patogenny, a zarazem stanowi w praktyce najważniejszy instrument planowania przestrzennego przy stosunkowo niewielkiej liczbie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 

Dzisiaj o sprawie decyzyjności w kwestiach zabudowy w miastach Michał Rachoń rozmawiał w Polskim Radiu 24 z Waldemarem Budą, wiceministrem inwestycji i rozwoju.

- Zbyt wiele uznaniowych kompetencji jest pozostawionych w rękach samorządowców i to rodzi podejrzenia, i rodzi też możliwości zachowań korupcyjnych. "Wuzetki" wynikają z tego, że brakuje planów zagospodarowania [przestrzennego] i całego mechanizmu tworzenia planów nikt od wielu lat nie zmienił. To ogromna kula u nogi rozwoju gospodarczego. Z jednej strony "wuzetka" pozwala na chaotyczną zabudowę, a z drugiej strony często blokuje bardzo poważne inwestycje, bo gdy wybuduje się na podstawie "wuzetki" jakiś dom na środku terenu, to on uniemożliwi potem dużą inwestycję. To błędne koło, z którym musimy skończyć. Z "wuzetkami" trzeba koniecznie skończyć

- ocenił Buda.

- (...) Ład przestrzenny to ogromna wartość, którą doceniają wszystkie kraje w Europie. My również musimy to doceniać - dodał.

Mówiąc o działaniach i kompetencjach samorządów, wiceminister zaznaczył, że należy oddzielić dwie kwestie.

- Z jednej strony mamy zachowania korupcyjne i to jest naganne i to trzeba zniwelować, natomiast z drugiej strony - mamy szereg samorządowców, którzy myślą dość perspektywicznie, którzy myślą w sposób właściwy, mają ten ład przestrzenny gdzieś "z tyłu głowy" i oni chcieliby mieć narzędzia do tego, by "wuzetki" blokować, niejako z urzędu, by nie wydawać "wuzetek" tam, gdzie oni mają jakieś plany na innego rodzaju inwestycje. Załatwiamy tym dwie rzeczy - jedna jest taka, że eliminujemy elementy korupcjogenne, bo uchwalenie planu zagospodarowania to transparentna procedura i tutaj nie da się takłatwo tych spraw załatwiać, tak jak chociażby - słyszeliśmy - w Warszawie , a z drugiej strony dajemy narzędzia, by samorząd mógł kreować politykę rozwojową i przestrzenną w gminach, w miastach

- wskazał Waldemar Buda.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połamane tabernakulum, kradzież hostii, odwrócony krzyż. Bandyci zdemolowali kościół we Francji!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Kościół w niewielkiej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Połamano tabernakulum, a hostię i monstrancję - skradziono. To dopiero początek zniszczeń, jakich dokonano. Wygląda na to, że zniszczeń w świątyni dokonano celowo.

"Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione"

- poinformował biskup La Rochelle i Saintes, Georges Colomb.

"Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików"

- podkreśla Colomb.

"Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież"

– informują lokalni przedstawiciele kościoła katolickiego.

"Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła"

- powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze dziś złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane msze i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl