Koniec z giełdą nazwisk! Dziś poznamy skład nowego rządu. Będą zmiany?

posiedzenie Rady Ministrów / Fot. Adam Guz / KPRM

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Przez ostatnie dwa tygodnie trwała karuzela stanowisk w rządzie. Dzisiaj ostatecznie ma zostać zaakceptowany skład nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Nazwiska do wczoraj trzymane były w ścisłej tajemnicy. Bardzo prawdopodobne jest powstanie nowych resortów.

Pewną informacją wydaje się powstanie nowego ministerstwa zasobów narodowych. To do niego trafi nadzór nad większością państwowych spółek. Sprawa może być kluczowa dla przeprowadzania dużej części programów. Nie jest bowiem tajemnicą, że np. program Mieszkanie+ nie ruszył pełną parą również z powodu słabej współpracy m.in. na linii rząd–PKP. Do stanowiska przymierzany jest minister i wicepremier Jacek Sasin.

Pewna jest również zmiana na stanowisku ministra sportu. Kto jednak zastąpi Witolda Bańkę? Wydaje się, że resort mógłby przypaść komuś z Solidarnej Polski, której pozycja w rządzie po wyborach znacznie wzrosła. W tym wypadku nasuwa się kandydatura Michała Wosia.

Jeszcze wczoraj mówiło się o powołaniu również nowego ministerstwa energii i klimatu, na czele którego miałby stanąć wiceminister Michał Kurtyka. Jednak ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk był najczęściej wskazywany do zmiany. Potencjalnie oprócz Kurtyki mogą go zmienić Jadwiga Emilewicz i Sławomir Mazurek.

Żegnano się również z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury. Najprawdopodobniej najbliższy współpracownik Beaty Szydło w małopolskim PiS zachowa jednak stanowisko. Wczoraj portal Onet sugerował, że karierę dyplomatyczną jako minister spraw zagranicznych miałby rozpocząć Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, prof. Gliński raczej zachowa swoje stanowiska.

Pewniakami są oczywiście Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości. Niezagrożona wydaje się również pozycja ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i szefa gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka. Pewniakiem wydaje się również powołany niedawno Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju. Co do reszty trwały spekulacje związane głównie z tym, że szukano miejsca dla polityków Porozumienia Jarosława Gowina, ale również PiS, takich jak Marcin Horała (przymierzany do wspomnianej infrastruktury oraz do resortu energii).

Według informacji podanych w tym tygodniu dzisiaj mają zostać zatwierdzone wszystkie kandydatury konstytucyjnych ministrów. PiS chce oficjalnie zaprezentować rząd już 12 listopada, w dniu, gdy będzie się odbywało pierwsze posiedzenie Sejmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połamane tabernakulum, kradzież hostii, odwrócony krzyż. Bandyci zdemolowali kościół we Francji!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Kościół w niewielkiej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Połamano tabernakulum, a hostię i monstrancję - skradziono. To dopiero początek zniszczeń, jakich dokonano. Wygląda na to, że zniszczeń w świątyni dokonano celowo.

"Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione"

- poinformował biskup La Rochelle i Saintes, Georges Colomb.

"Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików"

- podkreśla Colomb.

"Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież"

– informują lokalni przedstawiciele kościoła katolickiego.

"Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła"

- powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze dziś złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane msze i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl