Bańka: jeśli Rosja manipulowała danymi, reakcja powinna być ostra

Witold Bańka / fot. Jakub Szymczuk KPRP // twitter.com/WitoldBanka

  

Afera dopingowa w Rosji to jedno z największych wyzwań stojących przed Światową Agencją Antydopingową. "Jeśli odkryjemy, że Rosja manipulowała danymi, reakcja powinna być ostra" - powiedział Witold Bańka, który od 1 stycznia będzie szefem WADA.

W czwartek Rada Fundacji WADA przez aklamację zatwierdziła w Katowicach wybór Bańki na szefa tej organizacji. Po zakończeniu posiedzenia Polak wziął udział w konferencji prasowej.

Jestem wdzięczny sir Craigowi Reedie'emu za jego pomoc i cenne wskazówki. Praca, jaką wykonywałem w ostatnich miesiącach, pozwala mi czuć się lepiej przygotowanym na moją kadencję. Zdaję sobie sprawę, że przed nami stoi wiele wyzwań. Do niektórych odnosiłem się jeszcze jako kandydat na to stanowisko. Chcę zapewnić, że zrobię wszystko, aby osiągnąć cele, które wtedy sobie wyznaczyłem

- powiedział Bańka.

Jednym z największych wyzwań niewątpliwie jest skandal w rosyjskim sporcie, który wybuchł pięć lat temu. W zorganizowany proceder dopingowy w tym kraju zamieszani byli sportowcy, trenerzy, działacze, urzędnicy państwowi, a nawet służby specjalne.

Śledztwo doprowadziło do wykluczenia ponad stu reprezentantów Rosji z igrzysk w Rio de Janeiro, a następnie zawieszenia całego narodowego komitetu olimpijskiego przed ubiegłorocznymi zmaganiami w Pjongczangu. Najnowsze wydarzenia również nie stawiają Rosjan w najlepszym świetle. Wprawdzie tamtejsza agencja antydopingowa RUSADA jest już znów pełnoprawnym członkiem WADA, a także odwieszono Rosyjski Komitet Olimpijski, ale toczy się postępowanie, które może tę sytuację zmienić.

Przywrócenie pełni praw RUSADA nastąpiło pod warunkiem, że WADA otrzyma wszystkie materiały z moskiewskiego laboratorium antydopingowego do końca 2018 roku. Nie dość, że ten termin został przekroczony, to w dodatku istnieje podejrzenie, że doszło do manipulacji tymi danymi. Sprawą zajmuje się Compliance Review Committee (CRC), czyli organ WADA monitorujący zgodność działania organizacji antydopingowych ze światowym kodeksem. Rekomendacja ma zostać wydana 7 grudnia.

Wspominałem już wielokrotnie w swoich wystąpieniach, że na razie zgodnie z zasadami czekam na analizę i rekomendacje CRC dotyczące sprawy Rosji. Jeśli odkryjemy jakieś manipulacje, reakcja powinna być ostra

- ocenił Bańka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami WADA może wykluczyć kraj z rywalizacji w największych imprezach międzynarodowych, w tym z igrzysk olimpijskich. Ukaranemu pozostaje odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kolejne cztery ofiary śmiertelne koronawirusa. Łącznie zakażonych 1905

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/BlenderTimer/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Mamy 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – podało dziś rano Ministerstwo Zdrowia. Dodano, że zmarły cztery kolejne osoby zakażone koronawirusem.

Ministerstwo podało najnowsze dane:

Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 1905/26 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts