Zmiany w zgłaszaniu kandydatów do TK? „Mogą być zgłaszane przez kluby nowej kadencji”

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że kluby parlamentarne IX kadencji Sejmu będą mogły zgłaszać kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego - Procedura powołania nowych członków TK zostanie przeprowadzona w przyszłej kadencji - powiedział. Przypomniał też, iż działania rozpoczęte w VIII kadencji Sejmu nie przekładają się na IX kadencję. "Od samego początku tej procedury było wiadomo, że kandydatury są zgłoszone, ale wybór trojga członków TK nastąpi podczas dziewiątej kadencji" - dodał.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Klub PiS zgłosił jako kandydatów na sędziów TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Grzegrzółka informował, że procedura wyboru sędziów TK nie zostanie przeprowadzona w obecnej, VIII kadencji Sejmu, która kończy się 11 listopada

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Grzegrzółka podkreślił, że zgodnie z zasadą dyskontynuacji prac, działania rozpoczęte w VIII kadencji Sejmu nie przekładają się na IX kadencję.

"Od samego początku tej procedury było wiadomo, że kandydatury są zgłoszone, ale wybór trojga członków TK nastąpi podczas dziewiątej kadencji"

- dodał.

"Kancelaria Sejmu zdecydowała się na uruchomienie tej procedury ponieważ tak wynika z kalendarza. Kalendarz tak się ułożył, że w jednym momencie kończy się kadencja Sejmu i w podobnym kończą się kadencje członków TK. Oznacza to, że procedura została rozpoczęta, ale nie zostanie sfinalizowana. Zostanie ona przeprowadzona ponownie podczas IX kadencji Sejmu"

- poinformował dyrektor CIS.

Pytany, czy konieczne było rozpoczęcie procedury powołania nowych członków TK w kończącej się kadencji, Grzegrzółka odparł, że według interpretacji przepisów należało postąpić według procedury zawartej w Regulaminie Sejmu, a dopiero później "wejść w aspekty nadzwyczajne".

Podkreślił jednocześnie, że kandydatów na członków TK w nadchodzącej kadencji może być znacznie więcej, ponieważ będą także nowe kluby poselskie i będą mogły ich zgłaszać. Jak dodał - kandydatury mogą się powtórzyć, ale nie muszą. Grzegrzółka zapowiedział, że o terminie zgłaszania kandydatur zostanie poinformowane nowe Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Na pytanie, czy nie ma luki prawnej w przepisach sejmowych, mówiących o powołaniu członków TK odparł, że Kancelaria Sejmu dysponuje odpowiednimi dokumentami i argumentami, jak w takiej sytuacji postępować. "Wiele spraw jest doprecyzowanych w Regulaminie Sejmu, on też przewiduje, że może dojść do sytuacji, kiedy te terminy będą na siebie nachodzić, kiedy będzie potrzebna interwencja marszałka Sejmu, by ten przeprowadził procedurę w inny sposób niż standardowy" - zaznaczył.

CIS w odpowiedzi na zapytanie PAP, podkreśliło, że Regulamin Sejmu dopuszcza w art. 30 składanie wniosków w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w innym terminie niż standardowy, a termin taki ustala marszałek Sejmu.

"W omawianej sytuacji chodzi rzecz jasna o marszałka Sejmu IX kadencji, która rozpocznie się 12 listopada 2019 r. Oznacza to, że koniecznym elementem proceduralnym, który musi poprzedzić ustalenie nowego terminu na zgłaszanie kandydatów, jest dokonanie przez Sejm IX kadencji wyboru Marszałka Sejmu. Wskazanie konkretnych dat jest kompetencją przyszłego Marszałka Sejmu"

- poinformowało CIS.

W środę Grzegrzółka poinformował PAP, że ogłoszenie naboru kandydatów do TK 15 października br. wypełniało termin wynikający z Regulaminu Sejmu, pomimo braku możliwości zakończenia całej procedury w bieżącej kadencji Sejmu. "Marszałek Sejmu i kierownictwo Kancelarii Sejmu są świadome, że procedura będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu. Wynika to zarówno z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych, jak i orzecznictwa TK, który wskazał, że sędziów TK wybierać powinien Sejm tej kadencji, w trakcie której zostało opróżnione stanowisko sędziego TK" - napisał dyrektor CIS.

Przypomniał, że Sejm IX kadencji zbiera się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada, a kadencje trzech sędziów TK kończą się 3 grudnia br. "Szczegółowa informacja, w tym także o konieczności powtórzenia procedury w IX kadencji, została przekazana wszystkim klubom parlamentarnym 15 października" - poinformował Grzegrzółka.

Wnioski PiS ze zgłoszeniami do TK zostały złożone w Sejmie 31 października.

Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.) 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja zaniepokojona danymi demograficznymi. Notuje najwyższy ubytek ludności od lat

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@designerpoint

  

Ubytek ludności w Rosji pod koniec tego roku osiągnie najwyższy poziom od 11 lat – podał dziś portal RBK, powołując się na dane opublikowane przez urząd statystyczny Rosstat. Spadek nie jest rekompensowany przez napływ migrantów.

W ciągu dziesięciu miesięcy bieżącego roku ubytek naturalny ludności, o którym mówi się, gdy liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń, wyniósł 259,6 tys. ludzi. Liczba migrantów, którzy przybyli do Rosji w okresie od stycznia do września 2019 roku stanowiła nieco ponad 193 tys. osób. Migracja nie wzrośnie już do końca roku, a więc spadek liczby ludności pogłębi się. Oznacza to, że pod koniec tego roku wskaźnik ten będzie najwyższy od 2008 roku, gdy wynosił 362 tys. ludzi. 

Zjawisko ubytku ludności demografowie odnotowują drugi rok z rzędu: w 2018 roku liczba ludności zmniejszyła się po raz pierwszy od 10 lat. Już w poprzednich latach, od 2016 roku, dane pokazywały, że jeśli nie brać pod uwagę napływu migrantów, to liczba mieszkańców Rosji spada, i wskaźnik ten przyspiesza. 

Ubytek ludności nastąpił w tym roku w 80 rosyjskich regionach, a więc niemal wszystkich. Największy spadek odnotowano w dwóch obwodach centralnej Rosji, nowogrodzkim i iwanowskim (odpowiednio: -22,6 proc. i -18,2 proc.) oraz na Czukotce (-18,4 proc.). 

Władze Rosji postawiły sobie zadanie osiągnięcia przyrostu naturalnego - zmniejszenie śmiertelności i zwiększenie liczby urodzeń. W 2007 roku w tym celu uruchomiono program świadczeń finansowych dla rodzin, w których pojawia się drugie i kolejne dziecko. Jednak wicepremier Tatiana Golikowa, odpowiadająca w rządzie za sprawy socjalne, przyznała w lipcu, że nie udaje się osiągnąć należytego tempa spadku śmiertelności i wzrostu liczby urodzin. 

Dane Rosstatu w 2018 roku pokazywały, że liczba urodzin spadła do poziomu najniższego od 12 lat. Demografowie wiążą ten spadek z mniejszą liczbą kobiet w wieku rozrodczym; teraz jest to głównie pokolenie urodzone w okresie niżu demograficznego lat 90. XX wieku. Władze oceniają, że wskaźniki przyrostu naturalnego zaczną być dodatnie w latach 2023-2024.

Liczba ludności Rosji według danych z 1 stycznia br. wynosiła 146,9 mln.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl