Zbudują jeżom domki na zimę!

zdjęcie ilustracyjne / Alexas_Fotos; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W parku kieszonkowym Ogród Ptasi w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki rozpoczęła się akcja stawiania domków zimowych dla jeży. Docelowo będzie ich tu 30. To efekt akcji „Dokąd tupta jeż”. Akcja rozpoczęła się latem od apelu do mieszkańców o wskazywanie na internetowej mapie Krakowa lokalizacji, w których zaobserwowano jeże. Od czerwca do początku listopada krakowianie zaznaczyli na planie miasta blisko 500 miejsc, w których żyją te kolczaste ssaki.

Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić. Mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków
- tłumaczy Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki, inicjatorka akcji.

W pierwszej kolejności drewniane domki zimowe dla jeży powstaną na Grzegórzkach. Wokół nich zostaną zaaranżowane tzw. ekostrefy – czyli miejsca objęte zakazem koszenia traw i przycinania krzewów. Dzięki domkom jeżom łatwiej będzie przetrwać zimę, a zakaz koszenia spowoduje, że zwierzęta bez względu na porę roku będą mogły czuć się bezpiecznie w okolicy. Domki mają labiryntową konstrukcję. Dzięki niej jeże mogą do nich wchodzić bez przeszkód, ale już żaden większy drapieżnik nie dostanie się do środka.

Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeże nie chorują też na wściekliznę i jej nie roznoszą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


PSP: W weekend 2,6 tys. pożarów. Trzy ofiary

/ straż pożarna - zdjęcie ilustracyjne / fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

  

W weekend doszło ponad 2,6 tys. pożarów - podał dziś rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Z tego powodu zginęły trzy osoby, a 12 zostało rannych.

Jak przekazał Batorski ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń ponad 2,1 tys. razy, z czego ponad 1,1 tys. stanowiły pożary, w których zginęła jedna osoba, a pięć odniosło obrażenia. 714 akcji gaśniczych dotyczyło pożarów traw.

Pozostałe 910 wyjazdów dotyczyło tzw. miejscowych zagrożeń, m.in. wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób, a 63 osoby zostały ranne. 81 razy strażacy wyjeżdżali do alarmów fałszywych.

13 zdarzeń było związanych z zagrożeniem tlenkiem węgla. W wyniku podtrucia tym gazem ucierpiało osiem osób.

Z kolei w sobotę strażacy do różnego rodzaju zdarzeń wyjeżdżali prawie 2,8 tys. razy, z czego ponad 1,5 tys. stanowiły pożary, w których zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych.

14 razy strażacy reagowali w związku z tlenkiem węgla; gazem tym podtruła się jedna osoba.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts