Rogal świętomarciński, tradycyjny poznański przysmak, jest elementem celebrowanych 11 listopada imienin ulicy Św. Marcin – jednej z głównych ulic stolicy Wielkopolski. W najbliższy poniedziałek rogale będzie można nabyć m.in. na kiermaszu organizowanym w trakcie całodniowej imprezy w centrum miasta.

Zastępca dyrektora Caritasu Poznań ks. Łukasz Łukasik poinformował PAP, że chętni będą mogli przy okazji zakupu rogali wspomóc potrzebujących. Caritas chce rozprowadzić 25 tys. rogali w najbliższy weekend w parafiach i podczas poniedziałkowego święta na ul. Św. Marcin.

Ks. Łukasik zapewnił, że 11 listopada na stoiskach Caritasu Poznań znaleźć będzie można najsmaczniejsze rogale z najlepszych pracowni.

"Naszym szczególnym punktem sprzedaży jest miejsce narodzin rogala, czyli plac przy kościele św. Marcina. Jako spadkobiercy ks. Jana Lewickiego, poznańskiego proboszcza, który w 1891 r. zapoczątkował inicjatywę rogala świętomarcińskiego, z dumą kontynuujemy przekazaną przez niego spuściznę"

– powiedział.

Dochód ze sprzedaży rogali jest istotnym elementem budżetu organizowanej przez Caritas Poznań największej w Polsce wigilii dla ubogich pod jednym dachem. Rokrocznie 24 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotyka się ok. 2 tys. osób.