Ten neonazista zagrażał bezpieczeństwu! Szef MSWiA zdecydował o wydaleniu Szweda z Polski

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, iż szef MSWiA podzielił obawy ABW, że obecność obywatela Szwecji Antona T., członka ruchu neonazistowskiego, zagraża bezpieczeństwu i podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu go z Polski. Jak dodał, ta decyzja jest przykładem skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. "Zobowiązanie cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia pod rygorem natychmiastowej wykonalności pozwala państwu na neutralizację potencjalnego zagrożenia" - zaznaczył.

zdjęcie ilustracyjne
abw.gov.pl

"31 października 2019 r. minister spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T."

- poinformował Żaryn. Szwed przyjechał do Polski na szkolenie paramilitarne.

"Szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy ABW co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mężczyzna jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu, który stawia sobie za cel stworzenie, w drodze rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego"

– poinformował rzecznik. Nordycki Ruch Oporu ma oddziały w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii.

Według komunikatu Anton T. został w przeszłości skazany przez szwedzki sąd na półtora roku pozbawienia wolności za współudział w zamachach z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych m.in. na ośrodek azylowy w Goeteborgu. Do Polski przyjechał na szkolenie paramilitarne, w trakcie którego zamierzał nauczyć się używania takiej samej broni, jaką wykorzystał sprawca zamachu na meczety w nowozelandzkim Christchurch Brenton Tarrant. Tarrant został oskarżony o zamordowanie 51 osób i usiłowanie zamordowania 40.

"Decyzja Szefa MSWiA jest przykładem skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. Zobowiązanie cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia pod rygorem natychmiastowej wykonalności pozwala państwu na neutralizację potencjalnego zagrożenia"

– oświadczył Żaryn.

Jak poinformował, od 2016 r. ABW doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób. Umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana.


Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu:

31 października 2019 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Szefa ABW, podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T.
 
Szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy ABW co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mężczyzna jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu, który stawia sobie za cel stworzenie, w drodze rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego (Nordycki Ruch Oporu posiada swoje oddziały w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii).
 
W przeszłości Anton T. został skazany przez szwedzki sąd na 1,5 roku pozbawienia wolności za współudział w zamachach z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych m.in. na ośrodek azylowy w Göteborgu. Do Polski przyjechał na szkolenie paramilitarne, w trakcie którego zamierzał nauczyć się używania takiej samej broni, jaką w zamachu w Christchurch wykorzystał Brenton Tarrant.
 
Decyzja Szefa MSWiA jest przykładem skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. Zobowiązanie cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia pod rygorem natychmiastowej wykonalności pozwala państwu na neutralizację potencjalnego zagrożenia. ABW począwszy od 2016 r. doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób. Dodatkowo ABW umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wydalenie #neonazizm #Szwed #ABW #MSWiA #Stanisław Żaryn

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo