Jerzy Nowosielski: nikt tak jak on nie przedstawiał kobiet

Jerzy Nowosielski "Portret kobiety" / fot. DESA Unicum/mat.pras.

Nikt tak jak on nie przedstawiał kobiet. Wypracował własny, specyficzny, wyjątkowy sposób. Jerzy Nowosielski, jak sam mówił, był zafascynowany kobietą jako zjawiskiem, które go zachwyca i wprawia w osłupienie. Z jego obrazów przebija erotyzm, ale zawsze wysublimowany i pełen wdzięku. Na wystawie „Art Outlet. Sztuka Współczesna” w DESA Unicum (czynna od 4 listopada) zobaczyć można cztery wyjątkowe prace Nowosielskiego. Pojawią się również dzieła takich twórców jak Edward Dwurnik, Erna Rosenstein, Tadeusz Dominik czy Antoni Fałat.

Akty oraz przedstawienia kobiet to główne motywy twórczości Jerzego Nowosielskiego. Były one dla artysty niegasnącym źródłem inspiracji i poszukiwań. Kobiety pojawiają się u malarza w rozmaitych sytuacjach i pozach, często wielokrotnie powtarzanych, ale za każdym razem odsłaniających jakiś nowy aspekt kobiecości. Ich ciała są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy i ciepły odcień skóry. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać ikonopisarskiej pasji artysty. Nowosielski od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią. Na obrazach malarza kobiety są zarówno głównymi bohaterkami scenerii, jak i  elementem podporządkowanym pozostałym częściom widoku, zwłaszcza w wizualnym sensie. Na wystawie zobaczymy trzy kobiece portrety oraz jeden akt autorstwa Nowosielskiego.

Wyjątkowy jest również dwustronny akt autorstwa Joanny Sarapaty, polskiej malarki mieszkającej na stałe we Francji. Prace artystki w swoich kolekcjach mają takie osobistości jak Elton John czy Jose Carreras. Jej twórczość, prezentowana na światowych wystawach, skupia się głównie wokół tematyki kobiecego aktu. Kobiety w centrum swojej twórczości umieścił również Rafał Olbiński. Artysta przez lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie jego ilustracje regularnie ukazują się na łamach m.in. „New York Timesa” czy „Newsweeka”. Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 roku zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. Rafał Olbiński otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 roku zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995 roku jego projekt został wybrany na plakat „Nowy Jork stolicą świata” przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego. Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii. W DESA Unicum zobaczyć można „Portret mężczyzny” Olbińskiego. Płótno przedstawia męską twarz, do której, w miejsce nosa „przyklejono” nagą, kobiecę sylwetkę.

Na wystawie pojawią się również prace m.in. Jarosława Modzelewskiego, Henryka Stażewskiego, Teresy Kuryluk, Erny Rosenstein czy Stanisława Młodożeńca.  12 listopada zostaną zlicytowane.

Wystawa Art Outlet. Sztuka Współczesna: 4-12 listopada 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny. Aukcja Art Outlet. Sztuka Współczesna: 12 listopada 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DESA Unicum, niezalezna.pl, Business & Culture

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts