Sakiewicz o decyzji Tuska: Nie zamierzał ryzykować ważnych stanowisk dla klęski w Polsce

/ PrtSc/ TVP Info

  

- Donald Tusk dorobił się czegoś, czego nie było wcześniej: potężnego elektoratu negatywnego. On sobie z tego zdawał sprawę, a potwierdziły to wyniki badań, w które zawsze wierzył, jak w Biblię, i stwierdził, że klęska nie jest mu do niczego potrzebna (...) Efekt byłby taki, że Tusk by się skompromitował, przegrał wybory. Nie zamierzał ryzykować poważnych stanowisk w Europie na rzecz dosyć pewnej klęski w Polsce - mówił w programie Michała Rachonia redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz.

Donald Tusk zabrał głos po tym, jak wczoraj ogłosił, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 r. Ta jego decyzja była żywiołowo krytykowana przez część totalnej opozycji.

Na Twitterze szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk napisał:

Tusk ogłosił wczoraj, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem

- powiedział Tusk w oświadczeniu dla Polsat News i TVN24. Zapowiedział też, że w wyborach prezydenckich będzie wspierał kandydata opozycji.

M.in. do decyzji Tuska odniósł się na antenie TVP Info redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz.

- W tym samym programie w ubiegłym tygodniu mówiłem, że Donald Tusk nie bardzo może startować, ponieważ jego start zmobilizuje bardzo mocno prawą stronę i Donald Tusk dorobił się czegoś, czego nie było wcześniej - potężnego elektoratu negatywnego. On sobie z tego zdawał sprawę, a potwierdziły to wyniki badań, w które zawsze wierzył jak w Biblię, i stwierdził, że klęska nie jest mu do niczego potrzebna. A to, że jego wyborcy są rozżaleni... jego wyborcy nigdy nie byli ważni dla niego ani dla Platformy. Ważny był efekt. Efekt byłby taki, że Tusk by się skompromitował, przegrał wybory. Nie zamierzał ryzykować poważnych stanowisk w Europie na rzecz dosyć pewnej klęski w Polsce

- powiedział gość "Minęła 20". Jak dodał, Tusk "swoją bardzo niezręczną wypowiedzią poderżnął gardło Kosiniakowi-Kamyszowi, a być może i Kidawie-Błońskiej" - "wskazał na przyczyny, które ich dotyczą w równym stopniu".

Jak natomiast rozumieć gesty poparcia płynące od Tuska w stronę Kosiniaka-Kamysza? Zdaniem Sakiewicza, jest to nie tyle gest poparcia dla szefa PSL, ile "gest niepoparcia Grzegorza Schetyny i jego polityki".

- Chce pokazać, że Grzegorz Schetyna się nie liczy i liderem opozycji, a może prezydentem z ramienia opozycji, powinien być Kosiniak-Kamysz. To jest próba przewrotu w PO. I tak naprawdę bardzo wiele z tego, co się dzieje, należy interpretować poprzez wewnętrzną sytuację Platformy i bitwę tych dwóch gangów - czyli Tuska i Schetyny, które walczą o przejęcie tej formacji, a potem ewentualnie przejęcie całości opozycji. One walczą brutalnie, dlatego efekty mamy dość pirotechniczne

- stwierdził.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Moskwa reaguje na wywiad J. Kaczyńskiego. Padły słowa o „bluźnierstwie i oczernianiu” Rosji

Zdjęcie ilustracyjne / By Privater Tourist, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2266629

  

Opublikowany dzisiaj wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety "Bild" wzbudził wściekłość rosyjskiego deputowanego Leonida Słuckiego, który pełni funkcję szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej. Słucki oznajmił, że "polscy politycy próbują oczernić rolę ZSRR" w II wojnie światowej.

"Polscy politycy próbują teraz uzyskać dywidendy z własnych herezji historycznych. Lider polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński oświadczył, że Rosja jakoby na równi z Niemcami powinna wypłacić Polsce odszkodowanie"

- oświadczył Słucki, którego wypowiedź przekazała agencja TASS. Dodał: "Proście o odszkodowanie od wandali i tych, którzy bezczeszczą groby czerwonoarmistów".

Komentując wywiad dla niemieckiego "Bilda", opublikowany w sobotę, rosyjski parlamentarzysta oświadczył, że wypowiedzi Kaczyńskiego wpisują się "w trend falsyfikacji historii II wojny światowej".

Oznajmił, że chodzi o "absolutnie bluźniercze i niekompetentne postawienie kwestii", i zarzucił polskim politykom, że "starają się oczernić rolę ZSRR w zwycięstwie nad faszyzmem i czyn żołnierza radzieckiego".

Jest to "antyrosyjska agonia, konwulsje z bezsilności" - powiedział Słucki, który reprezentuje nacjonalistyczno-populistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR) dowodzoną przez Władimira Żyrinowskiego.

Słucki oznajmił ponadto, że Związek Radziecki "uratował Polaków przed zniszczeniem", a także "pomógł w odbudowaniu zrujnowanej gospodarki Polski" po II wojnie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307680-prezes-pis-o-reparacjach-takze-rosja-powinna-zaplacic-nasze-zadania-sie-nie-przedawniaja]

Jarosław Kaczyński powiedział dziennikowi "Bild", że prezydent Rosji Władimir Putin "próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu". Wyraził jednak przekonanie, że "świat zna prawdę":

"To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach"

- powiedział prezes PiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307713-polacy-popieraja-dzialania-prezydenta-i-premiera-chodzi-o-atak-ze-strony-putina-i-rosji]

Zapowiedział, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. Pytany, czy nie należałoby skierować roszczeń również do Kremla, odparł, że Rosji i Niemiec nie można porównywać.

"W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć" - wskazał. Przyznał, że "także Rosja powinna zapłacić", ale dodał, że nie sądzi, "by nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności". "Jedno jest pewne: nasze żądania się nie przedawniają" - zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts