Kiedy transfer środków z OFE?

/ zdjęcie ilustracyjne / skyradar

  

- Transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne dokona się 1 lipca 2020 roku - mówił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Minister dodał, że pierwsze miesiące przyszłego roku to czas decyzji, czy chcemy przekazać pieniądze zgromadzane w OFE do ZUS.

Podczas konferencji Jerzy Kwieciński powiedział, że kluczowym momentem jest początek 2020 roku.

"Jeżeli ktoś chce, żeby pieniądze (zgromadzone w OFE) poszły nie do IKE, tylko trafiły do I filara, a ma taki wybór, to będzie musiał złożyć deklarację za pośrednictwem swojego operatora"

- mówił.

Będzie mógł to zrobić - jak zaznaczył - od 1 stycznia do 1 marca przyszłego roku.

Minister dodał, że jeżeli tego nie uczynimy, to pieniądze z OFE trafią domyślnie na nasze nowe konto w IKE, o czym zostaniemy poinformowani. Wskazał, że jest to decyzja nieodwołalna.

"To operacja jednorazowa. Tak mamy to zapisane w ustawie"

- mówił.

Zaznaczył, że "sam transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca".

Minister przypomniał, że pieniądze w IKE będą mogły być dziedziczone.

"Jeśli ktoś umrze, to te środki nie przepadną, tylko będą podlegały dziedziczeniu"

- powiedział.

Wyjaśnił, że po osiągnięciu wieku emerytalnego dana osoba albo będzie mogła "rozłożyć sobie te środki, mieć je wypłacane w czasie, albo w całości wybrać".

"Zachowujemy te zasady, które obowiązują w tej chwili, w stosunku do IKE"

- mówił.

Kwieciński wskazał, że przyjęty przez rząd projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta, to 162 mld zł.

Jest to budowa nowego systemu emerytalnego, jak mówił, na który docelowo będzie składała się emerytura z ZUS, oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych lub Pracowniczych Programów Emerytalnych, a także z prywatnej części kapitałowej, czyli właśnie z nowych IKE.

Minister zwrócił uwagę, że środki zgromadzone na działających obecnie Indywidulanych Kontach Emerytalnych czy Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego są stosunkowo niewielkie, a zarejestrowanych w nich jest niespełna 1 mln Polaków.

Kwieciński poinformował, że projektowana ustawa wejdzie w życie w styczniu 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts