Remonty za 2 mln zł? Trybunał Konstytucyjny tłumaczy się z gigantycznych wydatków

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Rzecznik Trybunału Konstytucyjnego Aleksandra Wójcik poinformowała, że wzrost kosztów funkcjonowania instytucji w 2018 r. spowodowany był m. in. wzrostem wydatków na uposażenia sędziów w stanie spoczynku i uposażeń rodzinnych. Dodała, że w ubiegłym roku konieczne było także... przeprowadzenie remontów. A co z samochodem osobowym za 181 tys. zł? - Pozostaje do dyspozycji sędziów Trybunału, Kancelarii i Biura Służby Prawnej Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś niektóre media, powołując się na dane Najwyższej Izby Kontroli podały, że w 2018 roku wydatki Trybunału Konstytucyjnego wzrosły o 2,3 mln zł. Jak podkreślono, jednym z kosztowniejszych zakupów TK był samochód osobowy za 181 tys. zł., którym - zdaniem mediów - nie wiadomo kto dysponuje.

W odpowiedzi na te publikacje rzeczniczka Trybunału Konstytucyjnego Aleksandra Wójcik poinformowała, że wzrost kosztów funkcjonowania TK w 2018 roku spowodowany był m. in. wzrostem wydatków na uposażenia sędziów w stanie spoczynku i uposażeń rodzinnych, wzrostem podstawy naliczania oraz zwiększoną liczbą wypłacanych świadczeń.

"Czynniki te wynikają z obowiązujących przepisów prawa. We wskazanym okresie konieczne było również przeprowadzenie niezbędnych remontów"

- podkreśliła Wójcik.

Wójcik dodała, że nowy samochód został zakupiony w miejsce wycofanego z eksploatacji dziesięcioletniego pojazdu.

"Nieprawdą jest, że nie wiadomo, kto nim dysponuje. W jednej z odpowiedzi informowałam, że samochód pozostaje do dyspozycji sędziów Trybunału, Kancelarii i Biura Służby Prawnej Trybunału Konstytucyjnego"

- podkreśliła Wójcik.

Media informowały również, że w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny wydał najmniej wyroków od 20 lat. W odpowiedzi na te doniesienia rzeczniczka TK zaznaczyła, że "niezawisłość sędziowska, różnorodność oraz złożoność rozpoznawanych przez TK spraw, a także fakt, że rozstrzygane są w różnych liczebnie składach (trzyosobowym, pięcioosobowym, pełnym składzie) sprawiają, że działalność orzecznicza Trybunału wymyka się sztywnym prawidłom statystyk".

Wójcik dodała, że rok 2015 był szczególny w działalności orzeczniczej TK z uwagi na wpływ znacznej liczby spraw związanych z ustawą o grach hazardowych. Jak wskazała, przeszło 43 proc. wszystkich spraw, jakie wpłynęły w 2015 r. dotyczyło gier hazardowych.

Podkreśliła też, że na pracę TK w latach 2016-2018 miały wpływ zmiany w składzie Trybunału i konieczność wykorzystania zaległych urlopów przez sędziów.

"W latach 2016-2017 zwolniły się stanowiska sześciu sędziów TK, co skutkowało koniecznością wyboru nowych sędziów. Od 2017 r. przyjęto praktykę wykorzystywania przez sędziów zaległych urlopów wypoczynkowych. Spowodowało to, że część z nich była wyłączona z orzekania. Takie działanie wynikały z przepisów Kodeksu pracy. Uniknięto tym samym konieczności wypłacania z budżetu państwa sędziom ekwiwalentów za niewykorzystany urlop"

- podała Wójcik.

Dodała, że w wpływ na pracę TK w tym czasie miały także zmiany przepisów związanych z organizacją i trybem postępowania przed Trybunałem oraz zmiany organizacyjne, w tym likwidacja Biura Trybunału Konstytucyjnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: Już trzy przypadki koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Do trzech wzrosła liczba osób, które zaraziły się koronawirusem na terytorium Włoch - podały media powołując się na służby medyczne w Lombardii. Władze dwóch miejscowości, gdzie mieszkali chorzy, apelują do wszystkich, by nie wychodzili z domu.

Stan alertu w Lombardii na północy kraju wywołała w nocy z czwartku na piątek informacja o tym, że w szpitalu w Codogno potwierdzono obecność groźnego wirusa u 38-latka, który zgłosił się na tamtejsze pogotowie w ciężkim stanie. Jak się okazało, nie był on w Chinach, ale zjadł kolację z kolegą, który stamtąd wrócił i nie miał żadnych objawów. Teraz także on jest zarażony. Trzecia osoba to ciężarna żona 38-latka.

[polecam:https://niezalezna.pl/311933-chiny-budza-sie-po-koronawirusie-powraca-czesc-atrakcji-turystycznych]

Według mediów ustalono, że kontakty z chorymi miało około 60 osób, w tym także personel pogotowia, gdzie zgłosił się mężczyzna. Wszyscy zostaną umieszczeni w kwarantannie i zbadani na obecność wirusa.

- To będzie obowiązkowa kwarantanna

- ogłosił premier Giuseppe Conte. Przestrzegł zarazem obywateli przed popadaniem w alarmistyczne tony i paniką.

Władze dwóch miejscowości, w których doszło do zarażenia - Castiglione d'Adda i Codogno zaapelowały do wszystkich około 20 tysięcy mieszkańców, by w ramach prewencji nie wychodzili z domu i unikali kontaktów towarzyskich.

W rzymskim miasteczku wojskowym zakończyła się kwarantanna ponad 50 Włochów, ewakuowanych z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. W szpitalu zakaźnym w Wiecznym Mieście przebywa nadal troje zarażonych; to małżeństwo 60-letnich turystów z tego miasta i młody Włoch, który stamtąd wyjechał.

[polecam:https://niezalezna.pl/311912-linie-lotnicze-licza-straty-wszystko-przez-koronawirusa]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts