Tauron buduje magazyn energii

/ Adrian Tync [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W Cieszanowicach powstaje stacjonarny system magazynowania energii - poinformował w komunikacie prasowym Tauron Dystrybucja. Pilotażowa instalacja będzie miała 3,16 MVA mocy znamionowej przy pojemności użytecznej rzędu 774 kWh.

Jak informuje Tauron Dystrybucja, budowany w Cieszanowicach na Opolszczyźnie stacjonarny system magazynowania energii ma celu efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farm wiatrowych. Inwestycja powstaje na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik. Podstawowym zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach.

Istotą projektu jest powstanie takiego systemu magazynowania energii, który jako część sieci dystrybucyjnej, będzie efektywnie gospodarował energią elektryczną uzyskaną z elektrowni wiatrowych oraz świadczył usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Celem projektu jest także poprawa parametrów jakości energii i większa dostępność do energii elektrycznej dla naszych klientów

- powiedział Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

Według Tomasza Rodziewicza, kierownika Biura Innowacji i Nowych Technologii w Tauron Dystrybucja, doświadczenia zdobyte podczas budowy i eksploatacji magazynu w Cieszanowicach będą wykorzystywane w kolejnych lokalizacjach, gdzie spółka zamierza budować nowe magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne. Dystrybutor energii liczy także na wykorzystanie magazynu do stabilizacji pracy sieci dzięki efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii. Zakończenie inwestycji zaplanowano na początek przyszłego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Polecamy!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl