„Będzie formacją schyłkową”. Prof. Żaryn wystawił ocenę Platformie Obywatelskiej

/ TM/Gazeta Polska

  

- Myślę, że żaden nowy lider niczego nie zmieni w Platformie Obywatelskiej, PO będzie formacją schyłkową - ocenia w rozmowie z Niezalezna.pl prof. Jan Żaryn, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, były senator Prawa i Sprawiedliwości.

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi rząd Prawa i Sprawiedliwości wskazywał, że mają one szczególne znaczenie dla Polski. Frekwencja ponad 60 proc. wskazuje, że Polacy także zrozumieli ich wyjątkowość. Czy rozumie to również opozycja parlamentarna?

Prof. Jan Żaryn: Tak! Powiedziałbym, że jedną z przyczyn tak wysokiej frekwencji wyborczej jest nie tyle uobywatelnienie się Polaków, co skuteczniejsza mobilizacja wytworzona przez opozycję, a bazująca na wytworzeniu atmosfery strachu przed PiS-em. Niestety, jest to sukces mowy nienawiści i niechęci wobec obozu rządzącego nad prawdą, co jest zupełnie nieracjonalne. Opozycja nie zwraca choćby uwagi, na to że w ciągu minionych 4 lat, dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości poprawiła się znacznie kondycja materialna Polaków. Cieszy za to ostateczny wynik wyborów do sejmu RP i możliwość kontynuowania przez rząd refom. Myślę, że kolejne 4 lata, będą najlepszym czasem dla Polski po 1989 r. 
Oczywiście, dostrzegam kilka problemów. Spójrzmy na większość opozycyjną w Senacie. Choćby na Koalicją Obywatelską. Mam wątpliwości, co do tego czy przedstawiciele opozycji to w ogóle osoby, które mają jakieś wspólne poglądy. Indywidualnie, prywatnie tak, ale jeśli chodzi o założenia wspólne, reprezentowane przez całe ugrupowanie - już nie. Jedynym wspólnym poglądem może okazać się sabotowanie ustaw przygotowanych przez większość sejmową. Senatorowie opozycji mają jednak szansę zmienić swój własny wizerunek i wpłynąć na usamodzielnienie się izby wyższej poprzez odejście od pełnego emocji bojkotowania posunięć rządu na rzecz działań pozytywnych i merytorycznych. Inaczej Senat wiele straci, a obywatele wystawią jego opozycyjnym wobec rządu PiS przedstawicielom żółte i czerwone kartki.

Jedną z istotnych zmian po stronie opozycji ma być teraz wybór nowego lidera Platformy Obywatelskiej (kadencja kończy się w styczniu 2020 r.). Mówi się, że Grzegorza Schetynę zastąpi pochodzący ze Śląska - prawnik Borys Budka. To dobrze, czy źle?

Jeśli mam być szczery, a nie mam powodu, by nie być, to jest to zupełnie obojętne. Nie mam zaufania ani do pana Schetyny, ani do pana Budki, dlatego że żaden z nich nie zaproponował dla Polski racjonalnego programu zmian. A chciałbym u opozycji zobaczyć konkretne propozycje, które mogłyby konkurować z 500+, 13. świadczeniem emerytalnym czy rentowym, albo obniżeniem wieku emerytalnego. 

My też poprosiliśmy Borysa Budkę o komentarz w sprawie i pomysły dla kraju oraz rodzinnego Śląska, pana posła, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania...

To właśnie dowód tego o czym mówiłem. Myślę, że żaden nowy lider niczego nie zmieni w Platformie Obywatelskiej, PO będzie formacją schyłkową. 

Wróćmy jeszcze do Borysa Budki. Może młodszy o pokolenie polityk okaże się powiewem świeżości?

Pan Budka jest inteligentny i pragmatyczny, ale nie ma cech, które cenię w ludziach młodych, nie ma poczucia misji, wiary w moc patriotyzmu, moralności w życiu publicznym. Nie widzę u niego chęci pracy dla wspólnego dobra, jak np. u młodych ludzi zrzeszonych w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, czy u "Zawiszowców". To przedstawiciel pokolenia japiszonów. Ludzi godnych, by pracować w korporacjach, ale niegodnych - by przewodzić Polsce.

Po stronie opozycji jest widoczny brak porozumienia. Np. KO (największa siła po stronie opozycji) nadal nie wskazała kandydata na prezydenta, ociągając wyraźnie podjęcie decyzji, choć do wyborów prezydenckich pozostało zaledwie 6 miesięcy.

Myślę, że w I turze w ogóle nie będzie jednego wspólnego kandydata opozycji, wybór jednej osoby byłby w obecnej sytuacji politycznym samobójem. Wystarczy, że Andrzej Duda, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta zdobędzie ponad 50 proc. poparcia i II tura nie będzie w ogóle potrzebna... Ponieważ jednak dobrze życzę opozycyjnym ugrupowaniom parlamentarnym w demokracji, myślę, że Koalicja Obywatelska powinna na kandydata na prezydenta wybrać Małgorzatę Kidawę-Błońską. Pani Kidawa-Błońska przegra z Andrzejem Dudą już pierwszej turze, ale sądzę, że jako spadkobierczyni patriotycznej tradycji (jest wnuczką Władysława Jana Grabskiego, prawnuczką prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Grabskiego) poprowadzi kampanię pozbawioną agresji i złych emocji. A to będzie z korzyścią dla Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Kobieta" - dopuszczalna, "mężczyzna"- seksistowski. Oto genderowski podręcznik urzędowy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Aragonii, w ramach "Programu na rzecz Równości", lokalny rząd socjalisty Javiera Lambany zamówił opracowanie dla swoich 50 tys. urzędników specjalnego podręcznika pt. „Język inkluzywny z perspektywą gender”.

Podręcznik jest dostępny na stronach Departamentu ds. Obywateli i Praw Społecznych rządu Aragonii (DGA).

[polecam:https://niezalezna.pl/306402-prof-budzynska-oskarzono-o-promowanie-homofobii-po-29-latach-pracy-sklada-wypowiedzenie]

Zgodnie z dokumentem celem jest propagowanie "języka inkluzywnego" w redagowaniu pism urzędowych poprzez stosowanie wyrażeń i konstrukcji gramatycznych „z perspektywą gender” i unikanie rodzaju męskiego oraz innych form uznanych za błędne. „Wszyscy Aragończycy i wszystkie Aragonki mają utożsamiać się z pismami urzędowymi” – czytamy w wyjaśnieniach.

Teraz pracownicy administracji państwowej powinni zwracać się do obywateli, pomijając rodzaj męski, a określone słowa i wyrażenia zastępować innymi. Tematowi rodzaju męskiego został poświęcony pierwszy rozdział liczącego 65 stron podręcznika autorstwa profesora Wydziału Lingwistyki Uniwersytetu w Saragossie Jose Luisa Aliagi Jimeneza.

[polecam:https://niezalezna.pl/305078-homopropaganda-w-uniwersum-marvela-superbohater-gej-i-super-avengers-transseksualista]

Zwłaszcza słowo „mężczyzna” (po hiszp. także: „człowiek”) nie jest dobrze widziane w języku inkluzywnym, gdyż „odnosi się do płci męskiej”, jest „seksistowskie” i „pozbawione większej ambiwalencji”. Zamiast tego podręcznik proponuje stosowanie takich słów, jak: „osoba”, „ludzie” czy „gatunek ludzi”. Słowo „kobieta” jest natomiast dopuszczalne.

„Chłopczyk” (nino) i „dziewczynka”(nina), w odniesieniu do dzieci, także są słowami nieodpowiednimi ze względu na ich konotację „seksistowską”. W zamian powinno się mówić: „criatura” - słowo mające kilka znaczeń, jak: płód lub niemowlę, istota albo stworzenie (od łac. creatura) – zgodnie ze słownikiem Stowarzyszenia Akademii Języka Hiszpańskiego (Ed. del Tricentenario, aktualizowany 2019).

Zamiast „synów” i „córek”, powinno być: „potomstwo”. Zamiast „profesor” czy „profesorka”: „ciało akademickie”.

Jeżeli urzędnik zwraca się z przemówieniem do szerszej publiczności, powinien stosować rozdzielenie rodzaju męskiego i żeńskiego i w sposób zamienny odwoływać się np. do „pracowników i pracownic”, "towarzyszek i towarzyszy”, „delegatów i delegatek”.

[polecam:https://niezalezna.pl/303030-burza-po-wpisie-znanej-pisarki-jk-rowling-wsparla-kobiete-wyrzucona-z-pracy-za-krytyke-lgbt]

W formularzach administracyjnych, rubryki „pan” i „pani” mają zostać zastąpione słowami: „ imię” i „nazwisko”. Podręcznik zawiera tabele z setkami przykładów „błędnych”, a także „prawidłowych” terminów, których powinni nauczyć się urzędnicy państwowi.

Zgodnie ze źródłami Departamentu Administracji Publicznej DGA, urzędnicy nie są karani w przypadku niestosowania się do zaleceń podręcznika, gdyż „jedynie sugeruje się im używanie wyrażeń wolnych od przemocy wobec kobiet”.

„Język to nie tylko instrument komunikowania naszych myśli – tłumaczy rząd Aragonii. – Język buduje nasze myślenie, poprzez niego rozumiemy świat, budujemy i poszerzamy naszą kulturę”.

Celem wprowadzenia nowego języka ma być „budowanie społeczeństwa równego i szanującego prawa wszystkich”.

Na temat języka inkluzywnego wypowiedziała się Królewska Akademia Języka Hiszpańskiego (RAE) oraz Stowarzyszenie Szkół Języka Hiszpańskiego (ASALE) w wydanej pod koniec 2018 r. „Księdze Stylu Języka Hiszpańskiego”. Największe autorytety lingwistyczne odrzuciły język inkluzywny, uznając m.in. za niepotrzebne podwójne stosowanie rodzajów (męskiego i żeńskiego), gdyż „rodzaj męski może obejmować także rodzaj żeński w pewnych kontekstach”.

Na przykład w zdaniu: „Wszyscy obywatele powyżej 18. roku życia mają prawo do głosowania”, dotyczy prawa do głosowania wszystkich osób bez względu na płeć i nie ma potrzeby podkreślania: „wszyscy” i „wszystkie” – czytamy w Konsultacjach Lingwistycznych RAE. Według Akademii dla grupy mieszanej prawidłowe jest stosowanie rodzaju męskiego, np. mówi się: „uczniowie” nawet wtedy, gdy w grupie jest więcej dziewcząt niż chłopców.

„Typ podwójnego stosowania form, jak: „obywatele i obywatelki”, brzmi sztucznie z językowego punktu widzenia – twierdzi RAE - a stosowanie rodzaju żeńskiego jest usprawiedliwione tylko wtedy, gdy "jest to istotne w danym kontekście”.

Według autorytetów językowych „obecne rozdzielanie rodzajów jest podyktowane przyczynami pozalingwistycznymi”, dlatego „powinno się unikać powtórzeń, które często powodują trudności w składni i niepotrzebnie komplikują lekturę tekstu”.

Problem z tzw. językiem inkluzywnym polega na myleniu gramatyki z tzw. machismo (przemocą wobec kobiet)

– powiedział przewodniczący Instytutu Hiszpańskiego (IdeE), filolog Dario Villanueva.

Tymczasem język nie ma znaczenia dyskryminującego

 – podkreślił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts