Prezydent Turcji: Schwytaliśmy żonę al-Bagdadiego. "Podobnie jego siostrę i szwagra"

Tureckie władze schwytały żonę Abu Bakra al-Bagdadiego, byłego lidera dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - poinformował dzisiaj prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, ponad tydzień po zabiciu Bagdadiego przez siły amerykańskie w Syrii.

Abu Bakr al-Baghdadi/flaga ISIS / screen z youtube.com; By The Islamic State - Ten plik jest pochodną pracą: Flag of Islamic State of Iraq.svg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37105764

"Stany Zjednoczone przekazały, że Bagdadi zabił się w tunelu. Rozpoczęli wielką kampanie informacyjną na ten temat" - powiedział Erdogan w transmitowanym w telewizji tureckiej przemówieniu na Uniwersytecie w Ankarze.

- Ale ogłaszam to tutaj po raz pierwszy: schwytaliśmy jego żonę i nie zrobiliśmy (z tego powodu) takiego zamieszania, jak oni. Podobnie schwytaliśmy jego siostrę i szwagra w Syrii

 - dodał szef tureckiego państwa.

Nie sprecyzował, ani daty, ani miejsca ujęcia żony Bagdadiego. Erdogan dodał również, że Turcja schwytała siostrę i zięcia Bagdadiego.

Wysoki rangą turecki urzędnik powiedział wcześniej w tym tygodniu, że siły tureckie w Syrii schwytały starszą siostrę Bagdadiego, jej męża, synową i pięcioro dzieci. Rasmiya Awad, starsza siostra lidera IS, została zatrzymana w położonym na północy Syrii mieście Azaz w pobliżu Aleppo.

Abu Bakr al-Bagdadi zginął 27 października podczas operacji przeprowadzonej przez amerykańskie siły specjalne.

Lider IS, które w swym szczytowym okresie kontrolowało obszar rozciągający się od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku - Bagdadu, wpadł w pułapkę zastawioną przez Amerykanów. Wysadził się w powietrze, gdy zorientował się, że nie zdoła wymknąć się z okrążenia. Jego śmierć potwierdziło następnie IS, a także amerykańskie. Szczątki Bagdadiego wrzucono do morza.

Według informacji, jakimi dysponował amerykański wywiad, Bagdadi ukrywał się przy granicy iracko-syryjskiej. Zabito go jednak kilkaset kilometrów od tego miejsca - w pobliżu granicy Syrii z Turcją, a zatem w regionie, w którym Ankara prowadzi obecnie operację wojskową mającą na celu oczyszczenie syryjskiego pogranicza z wszelkich grup militarnych - w tym z kurdyjskich milicji. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Abu Bakr al-Bagdadi #Recep Tayyip Erdogan

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo