Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wicemarszałek Senatu Maria Koc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz, delegat KEP ds. KSM bp Marek Solarczyk i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

- Akcja jest odpowiedzią nas młodych na trudną sytuację Rodaków na Wschodzie. Widząc na miejscu, podczas zeszłorocznych transportów, jak ogromne są potrzeby, zdecydowaliśmy się na jej kontynuację również i w tym roku

 – wyjaśnił motywację młodych KSM-owiczów Łukasz Fenisz, zastępca przewodniczącego Prezydium KR KSM.

W ubiegłoroczną zbiórkę żywności i produktów chemicznych – jak poinformowali organizatorzy akcji – włączyło się 584 wolontariuszy z 16 diecezji. Zgromadzono ponad 11 ton produktów. Zostały one przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Ponadto dary trafiły również m.in. do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i do Ośrodka Duszpasterstwa archidiecezji lwowskiej w Brzuchowicach. W tym roku na prośbę prowadzących polskie świetlice na Białorusi będą zbierane również materiały papiernicze, biurowe i gry, które pomogą w wyposażeniu i sprawnym funkcjonowaniu tych placówek.

Uczestniczący w konferencji sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że za aktualnymi granicami wschodnimi pozostało wielu Polaków, którzy wcześniej żyli w Rzeczypospolitej.

- Nie możemy o nich zapomnieć. Są naszymi rodakami i oni także czują więź z ojczyzną. Pozostali tam, wierząc na początku, że Rzeczpospolita wróci na te tereny i będą mogli żyć w Polsce, będąc na swoim miejscu, do którego byli przywiązani. Rzeczywistość geopolityczna okazała się inna i pozostali poza granicami w warunkach trudnych do życia

 – stwierdził bp Miziński. Wyraził też wdzięczność zarządowi KSM za to, że ta inicjatywa powstała.

Również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podziękował w wideoprzesłaniu młodzieży KSM-owskiej za zaangażowanie w pomoc Polakom na Wschodzie.

- To bardzo ważne, że oprócz wsparcia materialnego młodzież buduje relacje z naszymi rodakami na Wschodzie. Z serca błogosławię akcji "Polak z sercem" i zapewniam o mojej modlitwie

– powiedział abp Gądecki.

Zdaniem wicemarszałek Senatu należy wspierać Polaków na Kresach nie tylko materialnie, ale także duchowo. "Należy im pokazywać, że są oni dla nas wielką wartością, a nasza ojczyzna wspiera swoje dzieci tam, gdzie one zamieszkują" – podkreśliła Koc.

Od 11 listopada do 30 czerwca akcji towarzyszyć będzie również zbiórka funduszy za pośrednictwem tzw. SMS-a charytatywnego (SMS o treści: POMOC na numer 72405 – koszt to 2,46 zł z VAT). Pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie niezapomnianych wakacji w Polsce dla potrzebujących młodych Polaków mieszkających na Białorusi. Oprócz SMS-a akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Fundacji dla Młodzieży (nr konta: 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623 w PLN z dopiskiem: "Polak z sercem!".

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja, która wprowadza młodych ludzi w dorosłość, pomaga stawać się osobami dojrzałymi z mocnym kręgosłupem moralnym, uczy życia z Bogiem i Kościołem. Istnieje w 38 polskich diecezjach i zrzesza 15 tys. członków.