XVI-wieczne malowidła z gdańskiego ratusza

Ratusz gdański

  

Sala Wielki Krzysztof w gdańskim ratuszu pełniła od średniowiecza do 1902 r. funkcje archiwum miejskiego, gdzie przechowywano najważniejsze dokumenty miejskie. W Sali tej zachowały się oryginalne średniowieczne posadzki o powierzchni około 20 m kw., które w okresie renesansu pomalowano na kolor szmaragdowo-złoty oraz oryginalne, pochodzące jeszcze z 1583 r. malowidła ścienne przysufitowe i sufitowe. Także umeblowanie tej sali jest oryginalne. Dwa duże i dwa mniejsze regały na dokumenty pochodzą z co najmniej z XVII w.

Na każdej z czterech ścian namalowany jest przy suficie herb. Są to w kolejności nad wejściem do sali herb Prus Królewskich, nad oknem - herb Gdańska, na ścianie naprzeciwko wejścia namalowany jest Orzeł Biały – herb Królestwa Polskiego i królów Polski, a na ścianie obok Pogoń Litewska - Herb Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podczas prac konserwatorskich w Sali odkryte zostały malowane fragmenty cegieł, co może świadczyć o tym, że zachowały się do dziś oryginalne malowania tej sali pochodzące jeszcze z średniowiecza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

To nie koniec wietrznych dni. Wiać może nawet z prędkością 180km/h!

/ pixabay.com/Bluesnap

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dzisiaj komunikat o nadchodzących kolejnych wietrznych dni. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet do 180 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę nad obszarem Niemiec powstanie wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który szybko przemieści się nad Polskę.

"Sytuacja ta będzie przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h"

- podkreślono w komunikacie.

"W niedzielę spodziewane jest wydanie ostrzeżeń, nawet najwyższego, trzeciego stopnia. Ze względu na bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuację prosimy o monitorowanie prognoz i ostrzeżeń IMGW na stronach serwisu meteorologicznego oraz na Twitterze i Facebooku"

- zaznaczono.

W sobotę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla 13 województw.

Alerty wydano dla całego terenu województw: opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, a także Warmii i Mazur.

Alerty obowiązywały też na północy Podlasia oraz w południowych powiatach Podkarpacia oraz Śląska. Na Podkarpaciu ostrzeżeniami objęto powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, krośnieński, jasielski oraz Krosno, natomiast na Śląsku - żywiecki, cieszyński, bielski oraz Bielsko-Białą. Alert wydano też dla pow. suskiego w Małopolsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts