XVI-wieczne malowidła z gdańskiego ratusza

Ratusz gdański

  

Sala Wielki Krzysztof w gdańskim ratuszu pełniła od średniowiecza do 1902 r. funkcje archiwum miejskiego, gdzie przechowywano najważniejsze dokumenty miejskie. W Sali tej zachowały się oryginalne średniowieczne posadzki o powierzchni około 20 m kw., które w okresie renesansu pomalowano na kolor szmaragdowo-złoty oraz oryginalne, pochodzące jeszcze z 1583 r. malowidła ścienne przysufitowe i sufitowe. Także umeblowanie tej sali jest oryginalne. Dwa duże i dwa mniejsze regały na dokumenty pochodzą z co najmniej z XVII w.

Na każdej z czterech ścian namalowany jest przy suficie herb. Są to w kolejności nad wejściem do sali herb Prus Królewskich, nad oknem - herb Gdańska, na ścianie naprzeciwko wejścia namalowany jest Orzeł Biały – herb Królestwa Polskiego i królów Polski, a na ścianie obok Pogoń Litewska - Herb Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podczas prac konserwatorskich w Sali odkryte zostały malowane fragmenty cegieł, co może świadczyć o tym, że zachowały się do dziś oryginalne malowania tej sali pochodzące jeszcze z średniowiecza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Polecamy!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl