Dzisiaj rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wyznaczeniu na marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza oraz na marszałka seniora Senatu Barbary Borys-Damięckiej.

Zastępca rzecznika PiS w rozmowie z PAP podkreślił, że są to decyzje prezydenta, które podjął na podstawie określonych kryteriów. Fogiel przypomniał, że marszałka seniora Sejmu wybiera się spośród najstarszych posłów, a marszałkiem seniorem Senatu zostaje najstarszy senator.

- Minister Antoni Macierewicz ma piękną kartę opozycyjną - był założycielem Komitetu Obrony Robotników, to wieloletni parlamentarzysta i osoba gwarantująca, że pierwsze posiedzenie Sejmu zostanie przeprowadzone w sposób sprawny, a to jest właśnie rola marszałka seniora

 - powiedział zastępca rzecznika PiS.

Spychalski we wtorek na briefingu podkreślił, że prezydentowi zależało na tym, żeby marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto "miał piękną kartę opozycyjną".

Rzecznik prezydenta poinformował też, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 12, Senatu - tego dnia o godzinie 16.

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

[polecam:Wszystko jasne! Prezydent wskazał marszałków seniorów w Sejmie i Senacie!]

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otwiera prezydent i powołuje na marszałka seniora najstarszego wiekiem senatora. Jeśli nie ma możliwości, by prezydent otworzył posiedzenie, robi to marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie i przeprowadza wybór marszałka Senatu, który następnie przejmuje przewodnictwo obrad.