Sąd Najwyższy odrzucił wniosek Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o wyłączenie części sędziów

Wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z rozpatrywania protestów wyborczych został odrzucony przez SN - poinformował dzisiaj Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

By User:Darwinek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11139577

Jak dodał, protesty KO będą w związku z tym rozpatrywane przez wyznaczone wcześniej składy w tej izbie SN.

Wniosek KO został we wtorek rozpatrzony wraz z kilkoma innymi wnioskami o wyłączenie sędziów przez trzyosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Jak zaznaczył Michałowski, wszystkie rozpatrzone we wtorek wnioski zostały odrzucone.

Koalicja Obywatelska założyła do Sądu Najwyższego trzy protesty wyborcze dotyczące wyborów do Senatu w trzech okręgach: w Jeleniej Górze (okręg nr 2), Łomży (okręg nr 59) oraz Pabianicach (okręg nr 26). Według polityków KO wybory w tych trzech miejscach mogły zostać przeprowadzone z naruszeniem prawa, w związku z tym oczekują unieważnienia ich wyników i powtórzenia wyborów.

Przed dwoma tygodniami politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie do SN wniosku o wyłączenie z rozpatrywania protestów wyborczych wyznaczonej do takich spraw takich Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

"Złożymy wniosek o wyłączenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych od orzekania w sprawach dotyczących protestów wyborczych. Liczymy, że Sąd Najwyższy swoją decyzją kwestie związane z orzekaniem o ważności wyborów czy orzekaniem dotyczącym protestów wyborczych przeniesie do Izby, która dotychczas zajmowała się tymi kwestiami, czyli Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych" - mówił przed dwoma tygodniami Mariusz Witczak z KO zapowiadając wniosek o wyłączenie Izby Kontroli.

Jak oceniał Izba Pracy, z uwagi na to, że jej skład powoływany był jeszcze przed zmianami przeprowadzonymi przez PiS, gwarantuje natomiast niezależność i niezawisłość sędziowską.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sąd Najwyższy #protesty wyborcze

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo