Jak było kiedyś, a jak jest dziś? Polacy wyrazili swoją opinię

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/adamtepl

  

Pozytywna ocena sytuacji w kraju wynika z ogólnego przekonania, że jest lepiej niż kiedyś, z poprawy warunków materialnych, dobrej sytuacji na rynku pracy, czy niskiego bezrobocia - wynika z badania CBOS. Nastroje Polaków zmieniły się diametralnie od 2013 roku, kiedy to większość z nas twierdziła, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku.

"Od mniej więcej połowy 2017 roku liczba zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce niezmiennie przeważa nad liczbą niezadowolonych. W historii naszych badań zaledwie kilka razy mieliśmy do czynienia z tego typu sytuacją, przy czym przewaga ta utrzymywała się zazwyczaj jedynie przez bardzo krótki czas. Obecnie mniej więcej połowa badanych jest usatysfakcjonowana sytuacją w kraju, a ze zbliżonym odsetkiem zadowolonych mieliśmy do czynienia w przeszłości trzykrotnie – na początku przemian w roku 1990, w roku 1997 oraz 2007”

- informuje CBOS w opisie badania, wyjaśniając, dlaczego podjęto temat źródeł dobrych i złych nastrojów społecznych.

Podaje też, że po raz ostatni tę tematykę badano w czerwcu 2013 r., gdy nastroje społeczne były znacznie gorsze. Wówczas zaledwie 16 proc. respondentów oceniało, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, a 68 proc. miało zdanie odmienne. We wrześniu tego roku o tym, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku przekonanych było 51 proc. badanych, o tym, że zmierza w złym - 33 proc.

Z obecnego badania wynika, że 20 proc. badanych usatysfakcjonowanych kierunkiem zmian w kraju uzasadnia swoją pozytywną ocenę ogólnym przekonaniem, że jest lepiej niż kiedyś.

Jednym z głównych źródeł zadowolenia jest poprawa warunków materialnych; wskazało ją 17 proc. respondentów z grupy dobrze oceniających sytuację w kraju. Na drugim miejscu - 14 proc. wskazań wśród badanych zadowolonych z sytuacji w kraju - znalazła się dobra sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie. Na kolejnych miejscach w uzasadnieniu pozytywnych ocen rozwoju sytuacji w kraju w kontekście sytuacji materialnej i ekonomicznej znalazły się: sytuacja gospodarcza (9 proc. wskazań), lepsze płace, wyższe zarobki, wzrost płacy minimalnej (8 proc.), uszczelnienie systemu podatkowego (1 proc.).

Zadowolenie budzi także polityka społeczna. 12 proc. ankietowanych przez CBOS swoją pozytywną ocenę rozwoju sytuacji w kraju uzasadnia programami społecznymi (ogólnie), 9 proc. wskazało na program Rodzina 500 plus, 6 proc. - na politykę prorodzinną, 7 proc. - na sytuację emerytów i podwyżki emerytur.

10 proc. badanych swoja pozytywną ocenę uzasadnia zadowoleniem z władz. 2 proc. wskazało na rozwój dróg i infrastruktury, po 1 proc. wskazało na poprawę sytuacji Polski na arenie międzynarodowej, poprawę sytuacji młodych, walkę z przestępczością i aferami, a także nadzieję na poprawę w przyszłości.

Niektórzy ankietowani pozytywnie oceniający sytuację w Polsce pośród źródeł zadowolenia wskazywali również na kwestie budzące ich niepokój, wśród których przeważenie wymieniane były: inflacja, wzrost cen i zła sytuacja w opiece zdrowotnej (po 1 proc.).

Jednym z głównych powodów niezadowolenia z sytuacji w kraju są obawy o stan finansów publicznych, "rozdawnictwo pieniędzy"; tak swoją negatywną ocenę sytuacji w kraju uzasadnia 20 proc. respondentów negatywnie oceniających sytuację w kraju. 19 proc. badanych negatywnie oceniających sytuację swoją ocenę uzasadniło niezadowoleniem z władzy. 13 proc. wskazało na inflację, wzrost cen, 11 proc. - na kwestionowanie zasad redystrybucji dochodów, 9 proc. - na niskie zarobki, emerytury, 6 proc. - na ograniczenie demokracji, 5 proc. - na złą sytuację w służbie zdrowia, 4 proc. - na zmiany w sądownictwie, 4 proc. - na generowanie podziałów w społeczeństwie. 3 proc. wskazało ogólną odpowiedź "jest bardzo źle" .

Po 2 proc. respondentów niezadowolonych z sytuacji w kraju jako uzasadnienie swojej oceny podało: trudności w znalezieniu pracy, negatywne opinie o stanie gospodarki, łamanie konstytucji, kłótnie w polityce, brak zainteresowania zwykłymi ludźmi, szerzenie nietolerancji i sianie nienawiści, niezadowolenie z polityki zagranicznej, zła sytuacja w oświacie, brak programów klimatycznych. Po 1 proc. podało: zła sytuacja finansowa, za wysokie podatki, wzrost płacy minimalnej, afery, korupcje, łapownictwo, nepotyzm, zła sytuacja w rolnictwie, zastrzeżenia natury ideowej.

Niektórzy generalnie negatywnie oceniający kierunek rozwoju sytuacji w kraju podawali aspekty, z których są zadowoleni. Wśród nich najczęściej wymieniany był wzrost płac (1 proc.).

"Zadowolenie z sytuacji w kraju wynika przede wszystkim z poprawy warunków materialnych, standardu życia oraz lepszych płac, a także z funkcjonujących programów społecznych, które również przekładają się na poprawę kondycji finansowej. Satysfakcję budzą też dobra sytuacja na rynku pracy oraz stan naszej gospodarki. Dla niemałej grupy badanych powodem formułowania pozytywnych opinii na temat kierunku zmian dokonujących się w Polsce jest dobra ocena obecnych władz"

- czytamy w analizie wyników badania.

"Paradoksalnie programy społeczne rządu, które są jednym z kluczowych powodów zadowolenia z sytuacji w kraju, są również jedną z częściej artykułowanych przyczyn niezadowolenia. Z jednej strony doceniane jest to, że wspierane są rodziny, osoby znajdujące się w trudnym położeniu oraz że zwykli ludzie otrzymują coś od państwa, z drugiej zaś krytykowane są sposób i skala redystrybucji wspólnych dochodów. Powstają obawy o stan finansów publicznych, krytykowane jest "rozdawnictwo pieniędzy" oraz to, że nie wszyscy – bądź niewłaściwe grupy – są beneficjentami tych programów. Istotnym komponentem negatywnych ocen jest również mniej lub bardziej ogólnie wyrażana krytyka obecnych władz. Niepokój budzi także inflacja, rosnące ceny produktów i usług oraz koszty utrzymania"

- podsumowano.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12–19 września 2019 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Respondentów deklarujących zadowolenie z sytuacji w kraju było 627, a negatywnie oceniających 400. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w amerykańskim supermarkecie! Sześć ofiar śmiertelnych, w tym policjant

/ twitter.com

  

W jednym ze sklepów w Jersey City w USA doszło we wtorek do strzelaniny; zginęło kilka osób - informuje CNN, powołując się na burmistrza Stevena Fulopa. Według lokalnej stacji WABC chodzi o sklep z produktami koszernymi, JC Kosher Supermarket.

Burmistrz Fulop dodał, że w strzelaninie zginął jeden policjant, a trzech innych jest rannych. Wcześniej CNN podawał, że co najmniej jeden z napastników został "zneutralizowany".

Prezydent USA Donald Trump został poinformowany o strzelaninie - poinformowały służby prasowe Białego Domu.

Aktualizacja: Policja z Jersey City poinformowała, że zginęło przynajmniej sześć osób. Postrzelono trzech policjantów, w tym jednego śmiertelnie, zastrzelono także podejrzanych.

Do wydarzenia doszło o 12:40 czasu lokalnego. Dwóch napastników posiadających broń strzelało do policjantów i przechodniów. Wymiana ognia rozpoczęła się na cmentarzu, po czym podejrzani uciekli do sklepu z koszernymi pokarmami. 

W akcji policyjnej wzięły udział opancerzone furgonetki, jednostka SWAT oraz snajperzy. Po wejściu na miejsce wydarzenia odnaleziono kilka ciał.

Aktualizacja 22:50
Policja poinformowała, że policjant, który został zastrzelony padł ofiarą zasadzki. Sprawa nie ma związku z terroryzmem.

Aktualizacja 22:56
Poinformowano, że zginęło sześć osób: policjant, dwóch napastników i trzech cywili. Prawdopodobnie strzelanina miała związek z nieudaną próbą sprzedaży narkotyków.

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl