Dlaczego opozycja krytykuje kandydatów do Trybunału? Lichocka: „Wiedzą, że tracą swoich ludzi”

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031; Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Kandydatury do Trybunału Konstytucyjnego stały się dla opozycji kolejnym paliwem do krytykowania Prawa i Sprawiedliwości. A co o kandydatach na sędziów myślą przedstawiciele partii rządzącej? "Poseł Stanisław Piotrowicz, prof. Krystyna Pawłowicz i prof. Elżbieta Chojna-Duch legitymują się wielkim dorobkiem wiedzy i doświadczenia prawniczego. To bardzo dobry, merytoryczny zastrzyk do Trybunału Konstytucyjnego" - oceniła posłanka PiS Joanna Lichocka.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował wczoraj, że kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego są posłowie tej partii kończącej się kadencji Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Opozycja rozpoczęła ostrą krytykę, lecz partia rządząca odpiera zarzuty.

"Jakby oddzielić ten medialny wrzask i te emocje, to gdy się przyjrzy tym kandydaturom merytorycznie, to zarówno pan poseł Stanisław Piotrowicz, jak pani profesor poseł Krystyna Pawłowicz i pani profesor Elżbieta Chojna-Duch legitymują się wielkim dorobkiem wiedzy i doświadczenia prawniczego. To jest bardzo dobry, merytoryczny zastrzyk do Trybunału Konstytucyjnego"

- powiedziała poseł Joanna Lichocka w programie w Tłit wp.pl.

Podkreśliła, że Pawłowicz i Piotrowicz to osoby, które przeprowadzały reformę wymiaru sprawiedliwości.

"Doskonale znają prawo, doskonale znają reguły i metody procedowania, tak żeby to było skuteczne. I nie boją się ataków, nie boją się tego wrzasku medialnego, są odważnymi, dzielnymi ludźmi"

- oceniła posłanka PiS.

"Krystyna Pawłowicz jest świetnym prawnikiem, świetną konstytucjonalistką, ma wiele lat pracy na Uniwersytecie Warszawskim, ma opublikowanych bardzo wiele prac naukowych, jest świetnym ekspertem (...) to merytoryczny, bardzo dobrze przygotowany do tej pracy profesjonalista, to jedna z najwybitniejszych prawniczek w Polsce, jedna z najlepszych konstytucjonalistek w Polsce"

- powiedziała Lichocka.

Zwróciła też uwagę, że Chojna-Duch nigdy nie była związana z PiS.

"Była rekomendowana przez PSL i była w Radzie Polityki Pieniężnej, pełniła tę funkcję w sposób niezależny, ekspercko, merytorycznie (...) my doceniając jej dorobek, proponujemy ją do Trybunału Konstytucyjnego. Mądrzy ludzie, odważni ludzie, uczciwi ludzie są potrzebni w Trybunale"

- przekonywała.

A co z zarzutami opozycji o "upolitycznieniu" Trybunału Konstytucyjnego?

"Wszyscy dotychczasowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego byli wybierani przez polityczną większość w Sejmie, część z nich była wprost brana z rządu. I w momencie wyboru każdy ten wybór jest polityczny, bo Sejm wybiera, czyli partie, które mają większość, wybierają sędziów. Potem to nie odbiera tym sędziom zdolności do pracy w tym Trybunale i orzekania zgodnie ze swoją wiedzą, doświadczeniem, sumieniem. Podobnie jest z tymi sędziami. Różnica jest taka, że totalna opozycja wie, że traci swoich ludzi w Trybunale Konstytucyjnym, że traci kontrolę nad Trybunałem"

- oceniła Lichocka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy: Wjechał autem w pochód karnawałowy! "Pędził z pełną siłą w stronę tłumu"

Zdjęcie z miejsca zdarzenia / fot. twitter.com/hapinto2

  

Kierujący autem osobowym wjechał dziś w pochód karnawałowy w miasteczku Volkmarsen w północno-zachodnich Niemczech. Według pierwszych informacji podawanych przez dziennik "Bild", rannych zostało co najmniej 15 osób. Wśród poszkodowanych są dzieci.

Jak podaje Bild, policja poinformowała, że kierowca samochodu został aresztowany.

Jak informuje z kolei Frankfurter Rundschau, świadkowie zeznali, że kierowca ominął barierę, a następnie "pędził z pełną siłą w stronę tłumu". Na miejscu jest burmistrz Volkmarsen. Dowodzenie nad akcją ratowniczą przejął miejski inspektor przeciwpożarowy, który uczestniczył w paradzie karnawałowej. 

Na miejscu zdarzenia pojawia się coraz więcej pojazdów ratowniczych. Media podają, że lądował także śmigłowiec pogotowia ratunkowego. Policja odgrodziła teren. Samochód, jaki wjechał w tłum, to srebrny mercedes w typie kombi. 

- Miejscowa ludność jest zszokowana tymi wydarzeniami

- informuje Frankfurter Rundschau. 

Jak informuje portal hassenschau.de, kierowca po wjechaniu w tłum poruszał się jeszcze przez około 30 metrów, zanim się zatrzymał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Bild, Frankfurter Randschau, hassenschau.de

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts