Związki partnerskie? „Niezgodne z obecną konstytucją” - uważa kandydatka na sędziego Trybunału

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

"Wprowadzenie związków partnerskich byłoby niezgodne z obecną konstytucją" - uważa kandydatka PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Elżbieta Chojna-Duch. Skomentowała również swoją kandydaturę do Trybunału Konstytucyjnego i zapowiedziała, że - jako sędzia - będzie rozważna.

Chojna-Duch, pytana dziś w radiu RMF FM o dopuszczalność związków partnerskich w świetle obecnej konstytucji, odpowiedziała:

"Wolałabym nie wyjawiać swoich poglądów. Mam je zdeklarowane"

Później jednak zaznaczyła, że ustawa, która wprowadzałaby związki partnerskie "z naszą obecną konstytucją jest niezgodna".

"Trzeba by zmienić Konstytucję"

- dodała Chojna-Duch.

Zwróciła uwagę jednak uwagę, że ustawa jest "pewną całością i ma szerszy kontekst". Zastrzegła, że nie jest to "jej branża, w której się dobrze porusza". A - dodała - jeśli przyjdzie jej w tej sprawie orzekać, to wtedy będzie się zastanawiała.

Chojna-Duch podkreśliła również, że w Trybunale Konstytucyjnym będzie rozważna.

"Będę oceniała to w świetle konkretnych przypadków i skutków tych regulacji prawnych"

- mówiła.

Oceniać zamierza wyłącznie - jak dodała - w kontekście zgodności z konstytucją.

"Zgodnie, oczywiście, ze swoimi poglądami, zgodnie z racjonalnością, zgodnie z interesem państwa, zwłaszcza z interesem gospodarczym, ale i też społecznym, bo zwykle takie są w podtekście; niezawiśle, przede wszystkim, bo to jest również wymóg konstytucyjny - niezawisłość sędziowska i chroniący interes publiczny przede wszystkim"

- podkreśliła.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja zalana. Poważne straty

/ Twitter/Marco M.M.

  

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.

Przed godziną 23 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii.

Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Na placu świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

To na razie pierwsze stwierdzone straty. Ich liczenie zacznie się o świcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl