Specjalna strona internetowa przybliży „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga / fot. Hans Memling - http://mng.gda.pl/zbiory/sztuka-dawna/hans-memling/

  

Specjalna strona internetowa przybliży chętnym obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Znajdzie się na niej m.in. film prezentujący w dużym zbliżeniu poszczególne sceny przedstawione w tryptyku. Za narrację w filmie posłuży utwór Jacka Kaczmarskiego inspirowany obrazem.

Projekt przygotowany został przez gdańską Fundację Fale Kultury. Na jej zlecenie powstał trwający około ośmiu minut film pokazujący szczegółowo dzieło niderlandzkiego malarza znajdujące się obecnie w zasobach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Dzięki materiałom udostępnionym nam przez muzeum osoba oglądająca film widzi animację pokazującą w bardzo dużym zbliżeniu poszczególne fragmenty działa Memlinga. Będąc w muzeum nie sposób obejrzeć z tak bliska poszczególnych szczegółów, detali

 – wyjaśnia prezes Fundacji Fale Kultury Anna Maria Czarzasta.

Zaznaczyła, że filmowej animacji towarzyszy muzyka i wiersz Kaczmarskiego inspirowany „Sądem Ostatecznym” Memlinga, a całość stworzono tak, by obrazy korespondowały z treścią utworu.

Myślę, że – dzięki takiemu zestawieniu, film bardzo silnie wprowadza w emocje, które towarzyszą oglądaniu tego wyjątkowego obrazu

 – powiedziała Czarzasta. Dodała, że autorzy projektu mają nadzieję, iż osoby, które zapoznają się z filmem, nabiorą chęci obejrzenia obrazu Memlinga na żywo. Jak powiedziała Czarzasta projekt adresowany jest do każdej osoby, która miałaby chęć zapoznania się z „Sądem Ostatecznym” lub lepszego poznania obrazu.

Dodała, że – z myślą o uczniach – na stronie zamieszczono też konspekt lekcji poświęconej dziełu. Dodała, że - wraz z filmem – może on stanowić dla nauczycieli pomoc w przeprowadzeniu np. zajęć plastycznych w starszych klasach szkół podstawowych czy też innych lekcji w placówkach ponadpodstawowych.

Takie są nasze rekomendacje, ale oferowany materiał możne zostać wykorzystany w dowolny sposób

– podkreśliła.

Prezes poinformowała, że – poza filmem i konspektem, na stronie internetowej znajdą się także m.in. zakładki zawierające informacje na temat Memlinga i jego twórczości. Odwiedzający portal znajdą w nim także opis „Sądu Ostatecznego”, historii powstania dzieła oraz okoliczności, w jakich tryptyk znalazł się w Gdańsku.

Strona zawierać też będzie informacje o Jacku Kaczmarskim.

Przybliżymy m.in. mało znaną część jego twórczości – ekfrazy, czyli utwory inspirowane dziełami sztuki

 – wyjaśniła Czarzasta podkreślając, że ekfrazy stanowiły około jednej dziesiątej twórczości barda. „Napisał on około 65 takich utworów” – wyjaśniła.

Przygotowany przez Fundację projekt zostanie umieszczony w internecie pod adresem www.sadostateczny.pl. Portal będzie miał swoją premierę 12 listopada, ale na 8 listopada - w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - zaplanowano premierowy pokaz filmu i prezentację portalu.

Dziś oryginał obrazu można oglądać w gdańskim Muzeum Narodowym. W gdańskiej Bazylice Mariackiej wystawiana jest kopia dzieła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Pierwsza ofiara COVID-19 na Pomorzu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/RyanMcGuire

  

Z powodu COVID-19 w gdańskim szpitalu zmarł 79-letni pacjent. To pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w regionie. Potwierdzono też kolejny przypadek zakażenia.

Pomorski sanepid poinformował w środę, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarł 79-letni mieszkaniec Gdańska. Miał choroby współistniejące. Jak dowiedziała się PAP, mężczyzna był pacjentem 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, który na czas epidemii został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny.

Jednocześnie poinformowano, że badania wykazały obecność wirusa SARS-CoV-2 u starszej kobiety z Gdańska, która była wcześniej objęta nadzorem epidemiologicznym.

Na Pomorzu koronawirusa zdiagnozowano u 143 osób. Pięć osób wyzdrowiało, jedna zmarła. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 47; w powiecie wejherowskim – 39; w Gdyni – 20; w powiecie gdańskim – 10; w powiecie kartuskim – 7; po cztery w powiecie tczewskim i puckim; po trzy w Słupsku i w powiecie nowodworskim; w powiecie słupskim i kościerskim – 2 oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim i w Sopocie.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że koronawirusa w Polsce potwierdzono u 5 tys. 205 osób, zmarło 159 pacjentów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts