Czarnecki podziękował za głosy Polonii

W sobotę 2 listopada 2019 r. Polonia miała okazję spotkać się z posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Prawa i Sprawiedliwość Ryszardem Czarneckim. Spotkanie odbyło się w sali bankietowej Domu Narodowego „Cracovia Manor” w Wallington w stanie New Jersey.

Ryszard Czarnecki na spotkaniu z Polonią w New Jersey
Kluby "Gazety Polskiej"

Na wstępie Ryszard Czarnecki podziękował za zaangażowanie Amerykańskiej Polonii w zorganizowaniu większej niż w poprzednich latach liczbie okręgów wyborczych na terenie Stanów Zjednoczonych, co w efekcie przełożyło się na wyższą frekwencję osób głosujących.

Europoseł podkreślił, że wygrana obozu Zjednoczonej Prawicy, a tym samym utrzymanie samodzielnych rządów, daje stuprocentową szansę na kontynuację „dobrej zmiany” w Polsce. Priorytetem jest dokończenie rozpoczętych reform, utworzenie nowego ładu medialnego związanego z ograniczeniem dominacji kapitału zagranicznego.

Utraconej większości w Senacie Czarnecki nie postrzega jako destabilizacyjnej siły, która zdołałaby zahamować rozpoczęte zmiany w Polsce. Nie wykluczył procesu przejęcia Senatu w przeciągu kilku miesięcy ze względu na brak spójności w szeregach  partii opozycyjnych.  

Pozytywnie odniósł się do kwestii międzynarodowych dotyczących wyboru nowych przewodniczących komisji i podkomisji w Unii Europejskiej, a zarazem kształtowania się relacji budżetowych na lata 2020-2027. Czarnecki poruszył również temat przyjęcia do Unii Europejskiej nowych członków. Nie ukrywał, ze Polska jest bardzo zainteresowana wejściem Ukrainy do tej grupy, ale jest to proces wymierzony na około dwie dekady. Ze względu na buforowe położenie Ukrainy w odniesieniu do Rosji, kwestia przyjęcia jej do Unii jest bardzo istotna dla Polski. W najbliższym dziesięcioleciu Unia Europejska planuje otworzyć się na kraje obszaru bałkańskiego. 

Następnym punktem spotkania były pytania od publiczności. Tą częścią pokierowała Celina Urbankowski - przewodnicząca Polish American Congress Oddział New Jersey, oraz lokalna polityk z ramienia partii republikańskiej. Kilka pytań dotyczyło wyboru Marszałka Senatu oraz współpracy z opozycją w Senacie.

Europoseł wyraził się jasno, że trzeba pracować nad status quo. Prawo i Sprawiedliwość będzie optować za kandydaturą obecnego Marszałka Stanisława Karczewskiego. W odniesieniu do współpracy z opozycją zauważył, iż przepływ elektoratu ze strony Platformy Obywatelskiej do Zjednoczonej Lewicy będzie generatorem napięć miedzy tymi opcjami.

Jest to moment, który należy wykorzystać aby jak najwięcej przełożyć na pozyskanie akceptacji naszych reform, w myśl przysłowia „ gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. Konfederacja będąca w opozycji już w kampanii wyborczej dała sygnał, ze nie ma szans na współpracę, ponieważ w procesie przedwyborczym atakowała tylko Prawo i Sprawiedliwość, innych konkurentów pomijała. 

Wśród obecnych był też Marcin Mazurowski, który w ostatnim czasie został mianowany wiceprzewodniczącym Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ /Commission on the Limits od the Continental Shelf/. Jest to prestiżowe wyróżnienie dla Polaka. Zadał on istotne pytanie dotyczące wspierania Polonii amerykańskiej w zakresie wykorzystania „ siły naukowej” w postaci młodych naukowców wykształconych w USA. Wskazał na brak promocji naukowców polskiego pochodzenia.

W odpowiedzi Eurodeputowany zapewnił, ze przekaże te uwagę ekipie rządzącej, ponieważ jest to ważny czynnik podtrzymywania kontaktu z młodym pokoleniem Polonii. Kwestia ta jest tez na tyle istotna, że na ten czas  promowane są polonijne organizacje patriotyczne, natomiast polonijne „siły naukowe” stanowią lukę którą należy wypełnić.

Na zakończenie spotkania Ryszard Czarnecki odniósł się do zbliżających się za pół roku wyborów prezydenckich. Jasno stwierdził, ze Zjednoczona Prawica ma tylko jednego kandydata, którym jest obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda. Tylko ten kandydat daje szanse kontynuowania drogi, którą Polacy wybrali 4 lata temu. Wszyscy musza sobie zdać sprawę, ze skupione siły opozycji będą walczyć o ten urząd jeszcze bardziej niż o miejsca w Sejmie i Senacie RP, z tego względu ważny będzie każdy oddany głos. Dla dobra tego wyboru musimy zmierzyć się ze swoimi drobnymi niechęciami. 

Spotkanie z Ryszardem Czarneckim zorganizował Maciej Rusiński koordynator Klubów "Gazety Polskiej" w USA i Kanadzie przy współpracy z klubami "GP" z Filadelfii, New Jersey, Nowego Jorku a także z Domem Narodowym „Cracovia Manor”

 


Źródło: niezalezna.pl,

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo