Sobolewski ucina spekulacje opozycji. O kandydatach do TK mówi: "Są przygotowani"

Zdjęcie ilustracyjne / screeny z TVP Info

  

Kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybory prezydenckie, sytuacja w Senacie czy zmiany nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku - w porannym programie redaktora Michała Rachonia "Jedziemy" tematów do rozmowy nie brakowało. Gościem był Krzysztof Sobolewski - poseł PiS, szef Komitetu Wykonawczego tej partii.

Wczoraj ogłoszono nominacje Elżbiety Chojny-Duch, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Szczególnie dwie ostatnie kandydatury wzbudziły ogromną krytykę ze strony opozycji. Uważają oni, że droga z polityki do Trybunału nie jest właściwa, choć historia zna już takie przypadki. Dlaczego PiS postawił właśnie na te kandydatury? Odpowiedź padła w porannym programie "Jedziemy".

"Każda z tej trójki jest i merytorycznie, i praktycznie przygotowana, by być sędzią Trybunału Konstytucyjnego"

- mówił Krzysztof Sobolewski w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem.

Szczególną krytykę wzbudziła postać Stanisława Piotrowicza. Opozycja wypomina mu, że w czasach Stanu Wojennego był prokuratorem.

"Czy kogoś skrzywdził? Komuś zaszkodził? Z tego co wiemy, to nawet dwóm osobom pomógł, w tym panu Pikulowi. Dzięki panu Piotrowiczowi sprawa została umorzona"

- wskazuje Sobolewski.

Pytany o wybory prezydenckie Krzysztof Sobolewski wskazał wprost - Zjednoczona Prawica poprze Andrzeja Dudę, jeżeli tylko ogłosi on zamiar walki o reelekcję. Opozycją - w kwestii wyborów prezydenckich - PiS na razie nie chce się zajmować.

"My patrzymy na to, co się dzieje po stronie opozycyjnej trochę z pobłażaniem, stoimy z boku. Niech to tam trwa, nie za bardzo nas to zajmuje. Jeżeli pan prezydent ogłosi, że kandyduje na drugą kadencję, Zjednoczona Prawica poprze jego kandydaturę"

- powiedział.

Sobolewski podkreślił jednak, że każdy ewentualny kontrkandydat będzie traktowany z szacunkiem.

"My każdego kandydata będziemy traktować z należytym szacunkiem i z pokorą podchodzić do każdej kandydatury. Są różne głosy, czy będzie jedna czy druga tura. Ja przychylam się jednak do wersji, że będzie druga tura i tam rozstrzygnie się ostateczna batalia"

- dodał.

Nie mogło zabraknąć pytania o Senat i o to, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło liczyć na to, że opozycja nie będzie rządzić w tej izbie.

"Jasność będziemy mieli 12 listopada wstępnie, a sądzę, że z czasem wyklaruje się sytuacja. Wszystko jest możliwe, wszystkie opcje są na stole"

- tajemniczo odpowiedział Sobolewski.

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, z kolei Rada Miasta Żyrardów przywróciła nazwę ulicy Jedności Robotniczej, która dotychczas nosiła nazwę gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Redaktor Michał Rachoń zapytał Krzysztofa Sobolewskiego, co PiS sądzi o takich zmianach ulic.

"Powiedziałbym, że trzecie pokolenie UB walczy z trzecim pokoleniem AK i można tak parafrazować. Samo to, co się stało w Białymstoku i w Żyrardowie, świadczy, że dużo pracy przed nami w związku z edukacją historyczną. Nie wszystko przebiegło zgodnie z planem"

- skwitował poseł PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francuzi zmieniają strategię strajków. Front opozycji związkowej przeciw Macronowi

Emmanuel Macron / By OFFICIAL LEWEB PHOTOS - LEWEB 2014 - CONFERENCE - LEWEB TRENDS - IN CONVERSATION WITH EMMANUEL MACRON (FRENCH MINISTER FOR ECONOMY INDUSTRY AND DIGITAL AFFAIRS) - PULLMAN STAGE, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37991696

  

Francuskie związki zawodowe zmieniają strategię prowadzenia strajku przeciwko reformie emerytalnej. W piątek zablokowano wejście do Muzeum Luwru w Paryżu, a w Wersalu adwokaci zorganizowali flash mob w formie tanecznego pokazu.

Rano dziesiątki przeciwników rządowej reformy emerytalnej zablokowało wejście do Luwru, demonstranci manifestują przy szklanej piramidzie na dziedzińcu muzeum.

„W samym sercu Luwru przy piramidzie, miejscu, które (prezydent) Emmanuel Macron wybrał na swoje zaprzysiężenie, wznosi się przeciwko niemu front opozycji związkowej”

– napisali protestujący w komunikacie prasowym, podkreślając, że warunki pracy w muzeum pogarszają się z dnia na dzień, głównie z powodu ubożenia placówki i braku wsparcia państwa.

Szklana piramida na dziedzińcu Luwru ma znaczenie symboliczne dla Macrona, który po zwycięstwie w wyborach w 2017 roku przemawiał na tle muzeum przed tysiącami swoich zwolenników.

Z powodu blokady dyrekcja zdecydowała się zamknąć muzeum dla zwiedzających .

W podparyskim Wersalu związek zawodowy adwokatów zorganizował taneczny pokaz jako flash mob przeciwko reformie emerytalnej. Adwokaci manifestują pod pałacem ubrani w togi, czapki z czerwonymi grzebieniami i maski kurczaków.

W Caen na północy Francji adwokaci zorganizowali protest przed budynkiem sądu.

W piątek sytuacja w transporcie publicznym zdecydowanie się poprawiła. Po raz pierwszy od początku protestów, trwających od 5 grudnia, odsetek strajkujących pracowników państwowych kolei SNCF spadł do 4,6 proc, a strajkujących maszynistów nie przekroczył 20 proc. W piątek w regionie Ile-de-France i w Paryżu wprawdzie metro i kolejka RER nadal nie kursują według rozkładu, ale w godzinach szczytu w trasę wyjechało już dwie trzecie składów, a poza godzinami szczytu jedna trzecia. Kursuje też 80 proc. autobusów.

Szefowie związków zawodowych apelują o przyłączaniu się do strajku różnych grup społecznych i zawodowych. Centrale związkowe CGT oraz Force Ouvriere (FO) powtarzają, że nie wycofają się ze strajku, dopóki rząd całkowicie nie wycofa się z reformy emerytalnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts